lea445
16.08.21,14:54
Dobrý deň,
Chcel by som sa informovať ohľadom mojich možnosti, resp.sankciách, na ktoré sa mám pripraviť. V júni som podal výpoveď s výpovednou lehotou, na ktorej sme sa obe strany dohodli do konca augusta. Keďže je dovolenkové obdobie pýtal som sa aj, či by bolo možné vybrať dovolenku niekedy v polovici augusta 6 prac, dni, kde mi zamestnávateľ ústne schválil dovolenku po 9. 8. Ja som si teda zakúpil dovolenku last minúte od 13. 8. -20. 8. Keď som prišiel s vypísaným dovolenkovým lístkom za šéfom ten mi ho odmietol podpísať s odôvodnením, že ma niekto v dovolenke predbehol. Avšak po opýtaní žiaden kolega v danom čase nemá dovolenku a šéf mi to spravil naschvál preto, že odchádzam. Prišiel som za ním ešte raz a zas odmietol, že až od 23. 8. Avšak vzhľadom nato, že pobyt bol zakúpený rozhodol som sa aj tak vycestovať s tým, že rátam s tým, že mám absenciu, teda si tie dni zaplatím ako samoplatca. Avšak šéf mi dal cez sms okamžitú výpoveď čo beriem ale vraj poda na mňa trestne oznámenie za poškodzovanie firmy. V prac. zmluve mám aj kolónku, že v prípade nedodržania výpovednej lehoty je sankcia vo výške mesačného prijmu. Chcem sa opýtať ako mám teraz postupovať po dovolenke mám prísť po výpoveď ? ako ma môže prípadne trestné oznámenie ovplyvniť alebo ake sanckie by som mal čakať. Neviem či mám vyhľadať pravnika alebo počkať za nejakým papierom. Vedel by mi niekto poradit ako postupovať. Ďakujem
jslancik
16.08.21,13:24
šéfovia a ich predstavy o zákonníku práce :D po dovolenke sa zastav na príslušnom oddelení (PaM, nie ORPZ) a uvdíš, čo ťa tam čaká. O sms ani nič nehovor.
misoft
16.08.21,13:26
Prípadne ešte IP (Inšpektorát práce).
Podľa toho, ako sa zamestnávateľ správal - v prípade, že by nešiel na dovolenku - tak by mu asi spôsobenú škodu ani nepreplatil.
jslancik
16.08.21,13:31
ak by sme išli do detailov, tak ten prvý termín dovolenky mal sľúbený iba ústne, čiže je to slovo proti slovu... žiadne dôkazy, o ktoré by sa mohol oprieť IP. fakty sú také, že niekto neprišiel do práce bez toho, aby mal schválenú dovolenku (dokonca ju mal opakovane výslovne odmietnutp). to je fakt. samozrejme to nie je na okamžitú výpoveď (dokonca cez sms :D ). Ale nevidím to reálne, aby IP nejak postihoval zamestnávateľa. v nevýhode je zamestnanec.
veronikasad
16.08.21,13:42
Okamžite ukončenie pracovneho pomeru cez sms je neplatné, tvoj pracovný pomer trva a skonci uplynutim vypovednej doby, resp. prevzatim pisomneho oznamenia od zamestnavatela. Absenciu dostat môžeš a bude mať vplyv na krátenie dovolenky, ale len nárok za rok 2021...
O nastupe na dovolenku síce rozhoduje zamestnávateľ, pokial však za zrusenim terminu nie sú vážne prevádzkové dovody, takáto zákernosť sa sefovi zvyčajne "vráti"
lea445
16.08.21,15:21
Tak si myslite, že v pondelok sa mám dostaviť do práce a čakať ci dostanem písomnu výpoveď a keď nie pracovať ďalej? a to trestné oznámenie má nejake reálne vymáhanie nejakého ušleho zisku alebo podobne ? teda ako zistim, že bolo na mna niečo podane ?
veronikasad
16.08.21,15:31
Mas tyzden do uplynutia vypovednej doby, ziadne TO urcite na teba podané nebolo. Ak ti v pondelok sef nedoruci pisomne oznámenie o okamzitom ukonceni pracovneho pomeru za hrubé porušenie pracovnej disciplíny, cim absencia môže byť, do konca mesiaca pracuj.
buchač
16.08.21,16:51
jslancik (Dnes 16:31) ak by sme išli do detailov, tak ten prvý termín dovolenky mal sľúbený iba ústne, čiže je to slovo proti slovu... žiadne dôkazy, o ktoré by sa mohol oprieť IP. fakty sú také, že niekto neprišiel do práce bez toho, aby mal schválenú dovolenku (dokonca ju mal opakovane výslovne odmietnutp). to je fakt. samozrejme to nie je na okamžitú výpoveď (dokonca cez sms ).
=====================
No ja neviem...ale čítam, že dotyčný si kúpil last minute po ústnom ubezpečení....teda z toho vyplýva, že predsa by si zájazd nekúpil, ak by mu to šéf neschválil....či ?

Ale holt situácia je taká, že šéfovia sú zvyčajne hovada a podnikatelia nie raz ešte viac.

P.S.:
Uveríš mi neuveriteľné ???
Dal som výpoveď cez sms a to okamžitú. Dôvod ? Nechcelo sa mi nastúpiť na nočnú šichtu, lebo bol veľký hic....a nič sa nedialo. ;)
buchač
16.08.21,16:54
lea445 (Dnes 18:21) Tak si myslite,...
..... a to trestné oznámenie má nejake reálne vymáhanie nejakého ušleho zisku alebo podobne ? teda ako zistim, že bolo na mna niečo podane ?
==========================
Ja si myslím, že ...............oné.

A teraz túúú našu....." ééééj hoja, hoja...paranoja moja..."
lea445
23.08.21,03:31
Tak dostal som výpoveď. Mám tam však takýto odsek.Zároveň Vás chceme upozorniť na skutočnosť, že v súlade so Zákonníkom práce § 109 ods. 3 má zamestnávateľ právo skrátiť zamestnancovi nárok na dovolenku, a to v rozsahu jedného až dvoch pracovných dní za každý deň absencie. Toto právo využijeme, a preto Vám za Vaše dni absencie bude nevyčerpaná dovolenka skrátená o 12 pracovných dní.

Vašou absenciou v práci vznikla našej spoločnosti peňažná škoda v zmysle nedokončených a neodovzdaných objednávok, ktorú si u Vás budeme rovnako uplatňovať. V prípade, že nedospejeme k dohode, danú záležitosť posunieme na riešenie firemnému právnikovi.
Moja otázka znie môže mi krátiť dovolenku keď mi už od 13. dal absenciu ako samoplatcovi. A ako je to s tou finančnou škodou nakoľko realne žiadna objednávka nezmeškala nakoľko ani kolega nechýbal iný, a ešte v jeden deň sa pokazil stroj takže pol dňa stali. taktiež prijali nového kolegu. Ďakujem
buchač
23.08.21,04:33
lea445 (Dnes 06:31)
Vašou absenciou v práci vznikla našej spoločnosti peňažná škoda v zmysle nedokončených a neodovzdaných objednávok, ktorú si u Vás budeme rovnako uplatňovať. V prípade, že nedospejeme k dohode, danú záležitosť posunieme na riešenie firemnému právnikovi.
==================
- Absencia a dovolenka je jasná.
- Druhý problém vyrieši súd.