Xanti
17.08.21,18:56
Zdravím,
a zase neviem kudy kam.
Dohodár s nizkym príjmom posledná mzda do 50e v čistom má 5r exekúciu zo zdravotnej poisťovne.

Kedže ani jedna mzda od mája nebola dostatočne vysoká, tak píšem každý mesiac oznámenie exekútorovi podľa rád daných v tejto téme https://www.porada.sk/t327217-exekucia-mzdy-z-dopc-starobneho-dochodcu.html

No posledne prišiel liebes brief od exekútora kde sa píše .. citujem
" vydávam
príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami z iných príjmov : odmena z dohody o vykonaní práce a príkaz na úhradu trov exekúcie
v súlade s ustanovením §64,89 až 92, 200 a nasl. Exekúčného poriadku nariaďujem exekúciu zrážkami z dvoch tretín z príjmov povinného, na ktoré má nárok voči platiteľovi príjmu :
zamestnávateľ

Platiteľovi príjmu sa prikazuje po doručení tohto ex.príkazu na vymoženie pohľadávky... vo výške xy eur sumy zrazené z dvoch tretín z príjmu povinného poukázať na účet súdneho exekútora IBAN: ... , ktorý je vedený v banke. ,,, "

Ako teraz som totálne mimo, vôbec nemám brať do úvahy nepostihnuteľnú sumu? A z tej mzdy cca 50e mám stiahnuť 33,33e exekútorovi? Alebo ... no fakt nechápem, čo mám robiť... lebo exekútorovi posielam každý mesiac výplatný list dohodára a oznam, že nedosahuje jeho príjem nepostihnuteľnú sumu.
Tento dohodár má 4 exekúcie, z toho dalšia je aj v SP ( čo ma tiež udivuje, lebo vidia aký má VZ, a zasielali exekúciu a príkaz na začatie vymáhania pohľadávok. )

Ako nerada by som niečo zanedbala alebo nepochopila ale fakt netuším čo ešte mám spraviť.
Viete mi poradiť? Díkes vopred poraďáčky a poraďáci.
misoft
17.08.21,17:25
Neporadím odborne, ale inak. Nájdi si všetky zákony a §, týkajúce sa exekúcie, nepostihnuteľnej sumy a napíš exekútorovi, že exekúcia sa nedá z tak nízkeho príjmu realizovať, nakoľko by si ty na druhej strane porušila iné zákony. Ďalej mu napíš, že síce postupuje s exekučným zákonom, no zároveň porušuje iné zákony (napr. zákon o životnom minime) a že môžeš na neho podať sťažnosť na SKE pre prekročenie a porušovanie týchto zákonov.
Xanti
17.08.21,17:55
Ďakujem, každý mesiac mu posielam oznámenie v znení ...toto je najaktuálnejšie

Vec : Oznámenie
V zmysle §88 ods.1 Exekučného poriadku Vám oznamujem, že povinný
xxxxxx,
s.č.xxxxx, 0xxxxxx, r.č. xxxxxx nedosiahol základnú nepostihnuteľnú sumu. Jeho čistá mzda za mesiac júl 2021 je vo výške 46,77 Eur ( slovom : štyridsaťšesť Eur a 77 Cent ) viď príloha.
Nakoľko u povinného xxxxx ide o prácu na dohodu o pracovnej činnosti, tak mzda nie je fixná ale variabilná, podľa počtu odpracovaných hodín v mesiaci.

S pozdravom
Xanti
17.08.21,17:57
Ako ja viem, že platiť by mal. Má exekúcie v sume cca 1400e ... možno i bankrot by mu bol vhod .. len to sú ľudia, že neriešim mňa sa to netýka ... a ja riešiť musím...
Mária27
17.08.21,18:44
Asi ti to exekútor musí posielať, najmä ak píšeš, že nejde o fixnú ale variabilnú mzdu. Tak mu to posielaj aj ty. Základná mzda u dohodára je 50 % životného minima. Ak by mal viac príjmov a mala by si brať iný základ, resp. tento príjem by mal byť exekvovaný celý, musel by o tom rozhodnúť súd.
Xanti
17.08.21,18:54
Ďakujem, no hej vždy je iný ale ani raz nešiel so mzdou nad nepostihnuteľnú sumu.
Tak budem posielať ďalej. :) len mením sumy a mesiace.
Mária27
17.08.21,19:01
exekútor čosi robí a aspoň mu rastú trovy :D a tebe robota bez odmeny - a že spravodlivosť!
Xanti
17.08.21,19:22
No súhlasím, ale to napíše tak zmätočne pre mňa, že som zase panikárila kus ... :) ako zase raz som čítala exekučný poriadok, či sa čosi nezmenilo ked tak zhurta ... :D
Jana Motyčková
18.08.21,07:08
Ak exekútor nenariadil nepoužiť základnú sumu (ev. nepostihnuteľnú sumu), nič nezrážate. Exekúciu zaevidujte. Príkazy na začatie exekúcie posielajú bez ohľadu na výšku príjmu (aj) preto, aby získali poradie.
Xanti
18.08.21,19:36
Ďakujem, evidujem exekúcie podľa čísel túto zasielal opakovane samozrejme, jednu evidujem s poradovím číslom 5 a túto poslednú z poradovým číslom 14 .. ak som správne pochopila zloženie čísel exekúcie ..
Jana Motyčková
18.08.21,20:10
Poradie získavajú dňom doručenia, nezávisí od čísla exekúcie.
Xanti
18.08.21,20:26
nie tak som myslela, skôr poradie a počet listov kt. zašle exekútor ... zle som sa vyjadrila ... listy sa opakujú ..