jued
23.09.06,16:09
Ahojte, chcela by som sa Vás opýtať, ako mám postupovať v prípade ak som kúpila osobný automobil v Maďarsku ako podnikateľka , neplatca DPH. Uvedené vozidlo som zaplatila 29.08.2006, zároveň mi vystavili aj faktúru so zdaniteľným plnením 29.08.2006. Auto však bude dovezené do republiky až 25.09.2006. Do kedy musím podať priznanie DPH do 7 dní od zdaniteľného plnenia alebo do 7 dní keď fyzicky doveziem auto? Ďakujem za pomoc.
Jana Acsová
23.09.06,16:04
jued
24.09.06,10:09
Ďakujem za pomoc, ale v týchto prípadoch sa uvažuje so situáciou, kedy dátum nadobudnutia je totžný s dátumom prevzatia vozidla. V mojom prípade k prevzatiu vozidla príde až po mesiaci od dátumu nadobudnutia. Mala som podať daňové priznanie do 7 dní od dátumu nadobudnutia, alebo do 7 dní od dátumu prevzatia vozidla. V tom nemám jasno.
Jana Acsová
24.09.06,10:38
Ale pre nadobudnutie platí:
Nadobudnutie sa považuje za uskutočnené, ak by bol tovar považovaný za dodaný v tuzemsku. O akom nadobudnutí hovoríte? Vaša daňová povinnosť sa neodvíja od dátumu vyhotovenia faktúry, ale od momentu splnenia podmienok pre nadobudnutie a tým je "dopravenie" osobného automobilu na Slovensko. Na Vás sa vzťahuje § 20 ods. 3.
Jana Acsová
24.09.06,10:41
Do kedy musím podať priznanie DPH do 7 dní od zdaniteľného plnenia alebo do 7 dní keď fyzicky doveziem auto? Ďakujem za pomoc.V prípade platby vopred Vám nevznikajú žiadne povinnosti. Dodávateľ vystavil faktúru, nakoľko mu túto povinnosť ukladá zákon. Obdobne je to aj na Slovensku. To však neznamená, že vznikla slovenskému "dovozcovi" daňová povinnosť. Nevznikla ... tovar ešte nebol nadobudnutý ... nemôže s ním napríklad nakladať ako vlastník.
jued
24.09.06,10:53
Takže ak to dobre chápem, keď sa fyzicky donesie auto do republiky tak od tej doby do 7 dní podám daňové priznanie a aj zaplatím daň. Pri prepočte kurzu budem vychádzať z faktúry tzn. zdaniteľné plnenie 29.08.2006, alebo beriem zdaniteľné plnenie - dopravenie automobilu na Slovensko? Lebo ja už inú faktúru nebudem mať.
Jana Acsová
24.09.06,11:08
Takže ak to dobre chápem, keď sa fyzicky donesie auto do republiky tak od tej doby do 7 dní podám daňové priznanie a aj zaplatím daň. Pri prepočte kurzu budem vychádzať z faktúry tzn. zdaniteľné plnenie 29.08.2006, alebo beriem zdaniteľné plnenie - dátum z CMR? Lebo ja už inú faktúru nebudem mať.Ak znie faktúra na cudziu menu, prepočítate ju kurzom podľa § 26 v deň vzniku daňovej povinnosti a to je deň nadobudnutia vozidla a nie deň vyhotovenia faktúry, nakoľko táto bola vystavená iba z dôvodu požadovania platby vopred.
V predchádzajúcej odpovedi uvádzam, že daňová povinnosť nevzniká v tomto prípade dňom vyhotovenia faktúry a to je smerodatné pre účely prepočtu cudzej meny.
jued
24.09.06,11:13
Dakujem Ti pekne za tvoju trpezlivosť.
Jana Acsová
24.09.06,11:17
Ešte si dajte pozor pri dokladovaní faktúry na DÚ a priložte tam aj doklad o preprave vozidla, uvádzate, že ho máte. To preto, aby nedošlo k nedorozumeniu, kedy Vám daňová povinnosť vznikne. Keby ste to tam nepriložili, isto by Vás DÚ žiadal o vysvetlenie a dožiadal si ďalšie doklady, prípadne by mohlo dôjsť aj k väčším komplikáciám.
jued
24.09.06,11:21
Ešte raz díky.
jued
24.09.06,11:33
Ešte sa chcem spýtať, stačí ak budem mať len nejaký preberací protokol, kde bude dátum kedy som fyzicky prebrala auto?
Jana Acsová
24.09.06,11:38
Doporučujem sa držať napr. podmienok ustanovených v našom zákone, podľa ktorého je potrebné preukázať napr.:

Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a

a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.

Neviem, akým spôsobom ste zabezpečovali prepravu. Vyberte si zo spôsobov vyššie uvádzaných, ktorý sa Vás týka.
jued
24.09.06,12:01
Preprava toho automobilu sa uskutoční až zajtra a pôjdeme si pre neho mi osobne. Pridelia nám dočasne evidenčné čísla, takže osobne už pôjdeme na uvedenom novom dopravnom prostriedku cez hranice.
Jana Acsová
24.09.06,12:24
Predpokladám teda, že ste pri úhrade platby vopred oznámili dodávateľovi, že vozidlo opustí MR a bude prepravené do SR a teda zohľadnili Vám pri kúpe, že sa bude jednať o dodanie nového dopravného prostriedku do iného ČŠ EÚ (nezahrnuli do ceny daň).
V tomto prípade, by mal od Vás dodávateľ vyžadovať písomné potvrdenie podľa písm. c) predchádzajúceho príspevku, ktorého kópiu by ste si mohli vyžiadať. Nič Vám však pre istotu nebráni, pripraviť si obdobu takéhoto potvrdenia, ktoré sa môže volať trebárs aj preberací protokol s tým, že na ňom uvediete, že v deň prevzatia dopravíte predmetné motorové vozidlo na Slovensko. V každom prípade doporučujem zabezpečiť si doklad o dodaní, t.j. prevzatí motorového vozidla v Maďarsku.
Overte si ešte, či na faktúre bolo uvedené, že sa bude jednať o oslobodenú dodávku, teda či sa jedná o dodávku bez maďarskej DPH (či dodávateľ počítal s tým, že vozidlo bude prevezené na Slovensko).
Uvedené sa vzťahuje všeobecne na všetky automobily v rámci EÚ, ktoré spĺňajú podmienky nového pozemného motorového vozidla a dochádza k ich dodaniu do iného ČŠ.
jued
25.09.06,07:42
Áno uvedená faktúra za motorové vozidlo bola vystavená bez DPH.
Ďakujem za pomoc.