Mobo1
20.08.21,14:34
Dobrý deň, na našom súkromnom pozemku sa nachádza hlavná elektrikárska rozvodna skriňa. Prišlo nám stavebné konanie ohľadom prípojky, kde sa chce sused napojiť. My takýmto počinom nesúhlasíme, nakoľko nemá od nás žiadne povolenie k vstupu, rozkopaniu našho súkromného pozemku. Môže sused aj bez nášho povolenia vstúpiť a rozkopat súkromný pozemok? Na LV nie je žiadne bremeno ale nachádzame sa v extravilane obce. Ďakujem za odpovede.
buchač
20.08.21,12:53
Základná otázka je informácia (ktorej si sa nejak vyhol) ohľadom majiteľa hlavnej rozvodnej skrine.
Takže...KTO je majiteľ hlavnej rozvodnej skrine ?
Žeby distribútor - dodávateľ elektrickej energie ? Ak je to pravda, tak potom je situácia jasná.
Mobo1
20.08.21,12:57
Majiteľom skrine je distribúcia, ale nachádza sa na súkromnom pozemku. To mi akože môže, kto ide stavať, prísť a rozkopat? Kto mi zaručí že pozemok dá do pôvodného stavu, či si mám urobiť fond na úpravu pozemku po každej rozkopavke?
buchač
20.08.21,13:20
Mobo1 (Dnes 15:57) Majiteľom skrine je distribúcia, ale nachádza sa na súkromnom pozemku. To mi akože môže, kto ide stavať, prísť a rozkopat? Kto mi zaručí že pozemok dá do pôvodného stavu, či si mám urobiť fond na úpravu pozemku po každej rozkopavke?
--------------------------------------------
No holt smola.
Ty mu MUSÍŠ umožniť prístup na pozemok a potiahnuť kábel...
Sused zasa MUSÍ dať pozemok do pôvodného stavu.

Zákon na to myslí v § 127 ods. 3 Obč. zákonníka :
"Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť."

Čiže ak sa nedohodnete ako normálni susedovci, tak je to cesta do pekla.
Ty mu neumožníš, on to dá na súd a jednoznačne vyhrá. Ak mu neumožníš, nuž si pomôže silou úradnej moci, teda zavolá policajtov.

Otočil by som otázku ....čiže aké by bolo správanie v opačnom garde a potreboval by si elektrinu ty.
...odpovedz si sám.
Mobo1
24.08.21,11:34
Ja som potreboval kopať prípojku vodycez susedov pozemok. Zašiel som za susedom, spísali sme dohodu a vec bola vyriešená. Lenže napr. on mi pri jeho rozkopavke bude brániť k prístupu k domu, nakoľko je to prístupová cesta, mne tiež nemôžu brániť k prístupu. Hádam aj ja mam nejaké právo na mojom pozemku.
buchač
24.08.21,13:08
Lenže napr. on mi pri jeho rozkopavke bude brániť k prístupu k domu, nakoľko je to prístupová cesta,
======================
Týždeň, dva týždne, mesiac, dva - tri mesiace...alebo trebárs aj rok ?