sona 33
23.08.21,10:53
Dobrý deň. So súrodencom sme dostali darovaním byt. Každý 1/2 bytu. Chcem sa spýtať ak mi chce súrodenec predať svoju polovicu bytu za akú cenu? Alebo na základe čoho stanoviť cenu. Zavolal si z realitnej kancelárie odhadcu, ktorý veľmi nadhodnotil cenu bytu a teraz žiada polovicu z tejto ceny. Za každú radu ďakujem.
ivka70
23.08.21,08:55
Chcem sa spýtať ak mi chce súrodenec predať svoju polovicu bytu za akú cenu?
ako sa dohodnete, predaj-kupa je vzdy otazkou dohody

Samozrejme, brat moze pozadovat polovicu trhovej ceny bytu, preco by ti mal predavat lacnejsie?
Mozes si dat spravit aj odhad znalcovi, ale aj tak to bude len na tom, ci sa na tej cene dohodnete alebo nie.
buchač
23.08.21,09:06
Zavolaj si odhadcu z nejakej banky.
Títo majú reálnejší pohľad na situáciu na trhu.
-------------------------------------------
Súrodenec chce predať svoju polku.
Nemalo by správne znieť konštatovanie...že ty chceš kúpiť ?
Predsa on ťa do ničoho nenúti.

Otázka sa dá položiť aj úplne opačne.
Koľko by si pýtala za uvedenú polku bytu ? Toľko, ako súrodenec alebo menej ?
Lebo ak byt bude stáť, tak budete zbytočne platiť všetky náklady spojené s bytom.
Odpoviem ti za seba...jednoznačne by som šiel s cenou dole, proste by som akceptoval nejakú dohodu...a to nie ani tak kvôli peniazom, ale kvôli súrodeneckým vzťahom.
sona 33
23.08.21,09:06
Trhová cena sa stanovuje ako? Nie je predsa možné predsa ho vyplatiť na základe ceny stanovenej realitnou kanceláriou? Veď tá ani nevie či by ho predala za tú cenu? Tie iste byty sa v našej časti predávajú o 18 menej ako stanovil on.
Chobot
23.08.21,09:28
Nevieme, kto bol ten "odhadca" a ako posúdil hodnotu bytu. Trhovú hodnotu nehnuteľností určuje trh.

Takže v prvom rade pozri na realitnom trhu, za koľko sa predávajú také byty v danej lokalite. To je prvá a najlepšia indícia na stanovenie ceny.

Môžete si ešte dať vypracovať znalecký posudok na hodnotu bytu. Hodnota nehnuteľnosti určená znalcom sa ale môže o niečo líšiť od trhovej hodnoty - aj smerom hore aj smerom dole. Záleží od toho, aká je nehnuteľnosť atraktívna a v akej je lokalite.

Ani jeden z vás ale nie je povinný kúpiť či predať podiel. Ak sa neviete dohodnúť, skúste byt predať čo najlepšie a peniaze si rozdeliť.

Ak všetko zlyhá, je ešte možnosť podať návrh na súd ohľadne vysporiadania podielového spoluvlastníctva. Návrh môže podať ktorýkoľvek z vás a v žalobe treba uviesť, čo požaduješ - napr. vyplatenie tvojho podielu. Súd potom rozhodne, či je druhý spoluvlastník povinný vyplatiť ostatných a akou sumou. Tam sa zvyčajne berie do úvahy hodnota určená znaleckým posudkom.
ivka70
23.08.21,09:35
Trhova cena je cena, za ktoru by ste ten byt predali - to ti vie realitka dost dobre odhadnut.
Ak sa ti nepaci odhad tohto realitaka, najdi si ineho a potom sa dohadujte s bratom, na nejakom strede ceny, ak to odhadne nizsie.
... ale ceny bytov v poslednom case (hlavne posledny rok) stupaju.
Katy a R
23.08.21,09:46
Vy dvaja sa hádam len viete dohodnúť na nejakej rozumnej cene - či? Zväčša sa používa "rodinná" cena - ale môže a nemusí. Je to len a len na vás dvoch. Hádam len sa nechcete súdne vysporadúvať?
Však navrhni bratovi nejakú sumu - a uvidíš, či bude akceptovať.
Trhová cena znamená - TRHNI, koľko sa dá! Ale zase treba myslieť na to - že koľko je ochotná dať tá druhá strana (kupujúci) ;)
sona 33
23.08.21,09:47
Dakujem za radu.
sona 33
23.08.21,10:32
Ved práve to že sa nevieme na cene dohnúť. On chce byť vyplatený na základe ceny realiťáka s čím ja nesúhlasím. Byt predať nechcem. Chcem tam zostať bývať. Nedávno sa predali 2 také iste byty , v takom istom stave, na medziposchodi, ale obidva o 18 000 eur menej. Drži sa ceny realiťaka. A tak tápe.
Katy a R
23.08.21,10:41
ale to už je ozaj len na vás ... on má právo navrhnúť svoju cenu a trvať na nej (a je úplne jedno, čo navrhol realiťák, môže si zapýtať aj viac). Tak ešte skús argumentovať - že či súdnou cestou to bude pre neho výhodnejšie? - lebo súd môže mať iného znalca na ohodnotenie ;) A konieckoncov - nemusíš to od neho kupovať☺
buchač
23.08.21,10:49
sona 33 (Dnes 12:32) Ved práve to že sa nevieme na cene dohnúť. On chce byť vyplatený na základe ceny realiťáka s čím ja nesúhlasím. Byt predať nechcem. Chcem tam zostať bývať. Nedávno sa predali 2 také iste byty , v takom istom stave, na medziposchodi, ale obidva o 18 000 eur menej. Drži sa ceny realiťaka.
================
Cena bytu cez realitnú kancelmáriu je navýšená o jeho províziu....a realiťáci sú nenažraní. Ich provízka je niekedy neskutočná, v pohode aj 10-15% z ceny, ktorú požaduje vlastník.
Veď sa dohodnite na sume bez provízie a fertig...či ?
sona 33
23.08.21,11:05
Presne ste to teraz vystihol. Skúsim mu to vysvetliť a navrhnúť. Uvidím ako uspejem. A ďakujem za užitočné rady. Pekný deň Vám prajem.
ivka70
23.08.21,12:00
Nie je to celkom tak, za posledneho pol roka isli ceny aj starsich bytov tak hore, ze sa nestacim divit.
My sme zakladali byt pred 5 rokmi s cenou, ktora je dnes takmer dvojnasobna.
Prudko stupla po zvyseni cien stavebnych materialov.

Ak realitak len odhaduje cenu, nema dovod si to navysovat o svoju proviziu, Tu nedostane, ved nebude predavat.
Cena za odhad sa plati (ak sa plati) ako sluzba zvlast.
buchač
23.08.21,12:34
ivka70 (Dnes 14:00)
My sme zakladali byt pred 5 rokmi s cenou, ktora je dnes takmer dvojnasobna.

Ak realitak len odhaduje cenu, nema dovod si to navysovat o svoju proviziu, Tu nedostane, ved nebude predavat.
Cena za odhad sa plati (ak sa plati) ako sluzba zvlast.
==================
Myslím si, že predaj a zakladanie sú dva rozdielne veci.
Čo to vlastne je, to zakladanie ? Akože založenie bytu ?

Takže sa trochu rozpíšem...oki ?

- založenie nehnuteľnosti a ohodnotenie robí zásadne znalec banky....ktorý rozhodne nemusí byť súdny znalec
- predaj nehnuteľnosti ide podľa aktuálnych súm v ponuke realitných kancelárií. Tieto si ohodnocujú nehnuteľnosti od buka k buku.
- no pritom ide o všeobecnú hodnotu bytu a nie jeho reálnu cenu
- nehnuteľnosť sa predsa predáva tak, že majiteľ zadrie cifru, realitka si prihodí maržu (kľudne aj šaržu, dátum narodenia svokry...prípadne rok konca sveta) a cena je urvatá na net.

- PRÍKLAD spred pár týždňov.
Bratislavský majiteľ nehnuteľnosti pýtal za tú svoju 22.000 €. Realitka si nahodila 5.000€ (slovom PAŤTISÍC)...
Ak je toto normálne, tak sorry.
Majiteľ nakoniec predal po svojej línii a fešanda realiťáčka odfrčala na svojom baworáku do péčka.

POZNÁMKA - moju chalupu som kúpil o polovicu lacnejšie, ako bola pôvodná cifra. Blaváka som dal veľmi rýchlo do tvrdej reality, že svoju cenu v živote nedostne.
marleau
26.08.21,20:03
nech si byt nechá a zaplatí on tebe sumu, ktorú odhadol jeho odhadca ešte vtedy, keď mal obchod prebehnúť opačne
korela
28.08.21,23:13
Aký je rozdiel medzi znalcom a súdnym znalcom?