glen
23.08.21,21:14
Zaujimalo by ma ako exekutor vie kde mam bankovy ucet? Nejde mi teraz o exekuciu ako taku ale skor ma zaujima ci existuju nejake neverejne databazy kam exekutor moze nahliadnut a zistit tieto veci. Inak povedane, ci ludia su vedeni nevedomo v nejakych takychto db a ak ano tak o ake db ide? Ako pisem, nejde mi o exekuciiu ako taku ale skor o to ze ci exekutor musi kontaktovat jednotlive banky a zistit "manualne" ci dana osoba ma vedeny ucet alebo ci jestvuju nejake automatizovane systemy ktore nejak agreguju sukromne udaje obcanov. Pripadne ak je banka v zahranici a obcan ineho statu tam ma ucet tak ci je to nejak napojene na krajinu daneho cloveka a tak. Cize skor mi ide o to bankove pozadie, exekucia je tu len ako priklad kde sa to moze vyuzivat.
Mária27
23.08.21,19:32
exekučný zákon

Súčinnosť tretích osôb
§ 42
(6) Banky oznámia exekútorovi na žiadosť čísla účtov povinného, stavy účtov povinného a ich zmeny, informácie o úschove cenných papierov a vkladných knižiek.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/233/20210315

Mimochodom, z vkladnej knižky môže exekútor vybrať peniaze, len keď ju banke predloží. Dobre vedieť, nie? :)
glen
23.08.21,23:23
ok diky. to bude as idealna odpoved pre ludi co budu hladat odpoved na tuto otazku. mne slo prave o nejake info ci su tam nejake tie prepojenia/db v pozadi.
Cennet
24.08.21,04:36
A co ked mam ucet v zahranicnej virtualnej banke - Revolut ?
buchač
24.08.21,05:24
Mimochodom, z vkladnej knižky môže exekútor vybrať peniaze, len keď ju banke predloží. Dobre vedieť, nie?
=====================
Nuž, pravdupovediac, pre koho ako...
Pre povinného aj hej, pre oprávneného už veru nie.
Chobot
24.08.21,08:14
Nie sú žiadne databázy či zoznamy účtov v bankách. Každá banky je povinná v zmysle zákona ochrany osobných údajov chrániť tieto údaje (mená a zoznamy účtov) pred únikom z informačného systému. Ani keby to GDPR umožňovalo, tak to banky nebudú robiť. Veď tak by konkurencia videla, kto sú jej klienti a mohla by ich cielene oslovovať a preťahovať k sebe.

Exekútor musí osloviť každú banku a každá banka je povinná mu informáciu dať. Len neviem, či to nie je podmienené tým, že musí existovať exekučný titul. Exekútor by nemal mať právo zisťovať len tak, pre vlastnú zvedavosť, či niekto má niekde účet.
duves
24.08.21,08:53
Úrad exekutora posiela vyzvy do všetkych bankových domov so sídlom na Slovensku a následne ak banka potvrdí konkretnu osobu, ex.úrad pošle konanie na blokovanie.
duves
24.08.21,08:55
Na zahraničné banky nemajú dostup.
ivka70
24.08.21,09:02
Maju, len potrebuju europsky exekucny prikaz. Ten zaplati aj tak exekuovany v poplatkoch za exekuciu.
A Revolut je registrovany v LT.
Trva to sice dlhsie ,ale moznost exekutor ma.
glen
24.08.21,10:19
pokial viem tak exekutor nema ziadnu pravomoc v zahranici. takze nemoze sa ani pytat ci tam mas ucet. samozrejme v pripade vysokych pohladaviek(miliony+) je mozne riesit medzinarodne exekucne konanie ale to je nad ramec beznych pripadov pretoze to je plno papierovaciek a moc exekutorov to nerobi proste.
buchač
24.08.21,10:39
Predsa existujú (chvalabožku) exekútori aj v zahraničí...alebo sa mýlim ?
glen
24.08.21,13:13
klucove slovo "zahranicie". ani slovensky policaj nemoze len tak ist do rakuska a policajtovat tam ludi ked sa mu zachce.
misoft
24.08.21,13:32
glen: Asi si nepochopil - SK exekútor naozaj v zahraničí sa nemôže pýtať, ale pokiaľ sa dá vydať Európsky príkaz na zablokovanie účtov - tak sa rozošle do všetkých bánk v EU. A tie zablokujú účet. Teda aj "tvoj" Revolut ti zablokujú.
https://www.epi.sk/clanok-z-titulky/europske-konania-o-zablokovanie-uctov.htm
A čo sa toho týka:
"glen (Dnes 15:13) klucove slovo "zahranicie". ani slovensky policaj nemoze len tak ist do rakuska a policajtovat tam ludi ked sa mu zachce."
- tiež si na omyle - stačí európsky zatýkací rozkaz https://www.zakonypreludi.sk/zz/2010-154 a v Rakúsku to za neho urobia rakúski policajti.

Nemysli si, že by sa v EU niekto tomu vyhol.
glen
24.08.21,16:13
hovoris to iste co som napisal, len skratene.
buchač
24.08.21,16:26
:D :D :D :D :D