Katrina13
24.08.21,07:24
Zdravím Vás, prosím vedeli by ste mi poradiť v otázke kúpy auta na sro? Len na firemné účely, konateľ je manžel, ja som zamestnanec. Otz.1,Budem asi potrebovať zmluvu na používanie firemného auta? ( na súkromné účely mám druhé )
Otz.2, môžeme ako je to u živnostníkov po kúpe odpočítať DPH ( sme platcami ) a následne auto odpisovať a znižovať tak daň z príjmu? Čo som prečítala tak kedysi sa dph nevracala, ale od 2016 už áno. Je tomu prosím tak? ( funguje to rovnako ako pri živnostníkoch? )
Otz.3, Pri predaji auta po odpísaní ( nie blízkej osobe ) ak som dobre pochopila, predám za dohodnutú sumu spolu s dph, čiže k predajnej cene pripočítam dph. To je celé?
Vystríhali ma totiž pred kúpou auta na sro, že sa tam uplatňuje iba časť nákladov a je problém pri predaji, ale pokiaľ som načítala a je to ako uvedené hore, tak ja problém nevidím, či som niečo opomenula? Ďakujem všetkým, ktorí si nájdu čas mi poradiť.
Tweety
24.08.21,06:08
1. Áno, a jeho používanie aj na súkromné účely bude zdaňované ako nepeňažný príjem podľa Zákona o DzP. Ak nebude používané na súkromné účely, nebude zdaňované.
2. Dph spoločnosť odpočíta z dokladu o jeho obstaraní. Pozri Zákon o Dph.
3. Áno, spoločnosť ho predá s dph.