mondes
24.08.21,12:56
Dobrý deň, prosím Vás, je niekde v zákone uvedené, že tovar na sklad musím prijímať na základe dodacieho listu, alebo faktúry? Totižto ja robím príjemky na základe došlých faktúr. Je to ok? Doteraz mi suma sedela s DL. Teraz mám pred sebou dodacie listy a k nim faktúru, kde mám centové rozdiely. Ako postupovať? Podľa akého dokladu prijať tovar na sklad? Mám za to, že na základe faktúry, nakoľko je to daňový doklad. ......ďakujem za usmernenie.
Tweety
24.08.21,10:58
Ak je na faktúre uvedené, že zároveň slúži aj ako DL, tak potom na základe faktúry. Inak na základe DL.
ivka70
24.08.21,10:58
a ako vyreklamujes rozdiel medzi skutocne dodanym a vyfakturovanym?
ako ho vobec zistis, ked na sklad prijimas rovno fakturu?
mondes
24.08.21,11:02
Ďakujem veľmi pekne. Prosím Ťa, vieš mi k tomu dať aj nejaký §? Ďakujem veľmi pekne.
...prosím Ťa Tweety a ten rozdiel, ktorý je len centový, počet sedí, ako vyrovnám?
Tweety
24.08.21,11:09
Pozri postupy účtovania §44.
mondes
24.08.21,11:15
Ďakujem. ....Avšak podľa toho nerobím zle, ak prijímam tovar na sklad na základe faktúry??? Teda vyslovene v zákone nie je uvedené, že musím tovar alebo materiál prijímať na základe DL, aj keď je to logické. No mne sa stáva, že dodací list mám na stole, ale zistím, že tovar ešte nedošiel. Tak preto som si zvolila príjem na sklad na základe faktúry.
Tweety
24.08.21,11:51
Ak tovar nedošiel, nemôžeš účtovať na sklad ale na tovar na ceste. Ak príde faktúra, až potom môžeš preúčtovať na sklad. To v tom § máš uvedené.
mondes
24.08.21,12:04
Áno, ďakujem. Len problém je v tom, že účtujeme spôsobom B, firma má externého účtovníka a ja vediem len skladovú evidenciu. A niekedy tých dodacích listov je aj 10 a faktúra 1. Čiže pre mňa je lepšie prijímať tovar na sklad na základe faktúry, nakoľko niekedy nejakú položku z DL nedodajú, alebo až neskôr. Jednoducho by som mala chaos v tom. ....Len sa chcem uistiť, či je vyslovene v zákone uvedené, že tovar sa na sklad prijíma na základe DL. Ale zrejme nie je. Ďakujem.
Onko
24.08.21,12:10
Pri evidencii príjmu na sklad sa zaznamenáva množstvo a cena tovaru.

V prípade množstva to nie je ani na základe dodacieho listu, ani na základe faktúry, ale na základe skutočnosti. Ak vám dodajú 5 kusov a na DL je napísaných 10 kusov, tak snáď nezaevidujete niečo, čo ste nedostali.

V prípade ceny ide o obstarávaciu cenu tovaru, koľko vás tovar v skutočnosti stál, vrátane vedľajších nákladov, ako prepravné, balné, či iné poplatky. Na rozdiel od množstva, v čase príjmu tovaru nemusí byť konečná cena jasná, takže sa môže časom upravovať podľa toho, ako prichádzajú doklady. Samotný dodací list vôbec nemusí žiadne ceny obsahovať. Vtedy môžete pri prvom zaevidovaní príjmu použiť napr. cenníkové ceny, ceny z cenovej ponuky či objednávky. Akonáhle príde faktúra a odlišuje sa od cien na dodacom liste či od iných použitých cien, treba príjemku upraviť, aby obstarávacie ceny zodpovedali reálnym cenám, ktoré sa budú uhrádzať. Takto sa môže príjemka upravovať viackrát v prípade, keď sa napr. preprava fakturuje zvlášť a ceny v príjemke treba navyšovať, prípadne aj samotná faktúra za tovar sa môže opravovať, a potom to treba doladiť aj na sklade.
Tweety
24.08.21,12:12
Vo firme by mala byť vypracovaná smernica o kolobehu dokladov, postupe v účtovaní....
misoft
24.08.21,12:58
"mondes (Dnes 15:04).............Čiže pre mňa je lepšie prijímať tovar na sklad na základe faktúry, nakoľko niekedy nejakú položku z DL nedodajú, alebo až neskôr. Jednoducho by som mala chaos v tom......"
No skôr by bol problém niekde inde! Stačila by jedna jediná fyzická inventúra a pokiaľ by si takto evidovala - IHNEĎ by si mala manko! Na sklade by malo byť podľa "dokladov" X tovaru, ale v skutočnosti by bolo X-Y tovaru. A kto by na to doplatil? Nie účtovník, ale TY.
Skladník, príjem na sklade sa eviduje podľa SKUTOČNOSTI, nie podľa dodaných papierov. Tie sú na evidenciu, ale tovar musí fyzicky existovať.
mondes
24.08.21,19:59
Áno, tomu rozumiem. No v prvom rade si myslím, že je podstatné, akým spôsobom firma účtuje sklad. Je tak? A firma účtuje spôsobom B. Z toho vyplýva, že príjem a výdaj tovaru na sklad a vôbec celkový spôsob vedenia skladu je len internou záležitosťou firmy. Správne? Ak áno, v tom prípade si vieme sami určit, na základe akého dokladu budeme prijímať tovar na sklad. Ak sa mýlim, prosím, opravte ma.

.....a ja to vlastne robím tak, že na každé dodanie tovaru dostanem DL, ktorý si len založím. A ak príde faktúra, skontrolujem si všetky DL s konkrétnou faktúrou a ak je to v poriadku, urobím príjemky na sklad.