BANICKA
24.08.21,13:20
Moja sestra ma chce vydedit.Stve mojho otca proti mne. Vyvreskuje mu do telefónu, ze si nepraje aby som Tam chodil. Mam deti a rodinu no byvam velmi daleko od otca. Chodievam za nim asi 7 krat do roka.
Keby Dom prepisal na sestru resp. daroval, moje deti nedostanu nic?
ivka70
24.08.21,11:26
oznamila si nam, ake mate vztahy v rodine, mas aj nejaku otazku?
Kedze vydedit ta mzoe len rodic, nie sestra, co na to otec?
BANICKA
24.08.21,11:30
Zo sestrou nemam dobry vztah no s otcom si rozumiem dobre.
BANICKA
24.08.21,11:31
Keby Dom pre pisal na sestru resp. Daroval moje deti nedostanu nic?
Katy a R
24.08.21,11:33
Sestra ak má deti, resp manžela - tak ťa nijakovsky nemôže vydediť, lebo jej majetok po nej budú dediť oni - nie ty ;)
Otec by ťa teoreticky mohol (ak by bol vážny dôvod) - ale je úplne na ňom, čo si on urobí so svojím majetkom. Môže ho dať hocikomu - aj bezdomovcom. Neviem, prečo si deti myslia, že rodičia im ten svoj majetok musia nechať (veru nemusia!).
A vzťahy v rodine si riešte radšej medzi sebou - ja by som sa s týmto na nete nechválila.
ešte doplním, že ak si už teraz sestra nepraje, aby si tam chodil - tak je celkom možné, že ten dom vlastní už ona.
Chobot
24.08.21,11:48
Presne tak. Ak tvoj otec prepíše dom na niekoho iného (napr. na tvoju sestru), nebudeš po ňom ten dom dediť.
Tweety
24.08.21,11:57
Treba sa porozprávať s otcom nie s hysterickou sestrou. Obaja ste prípadnými dedičmi. Ak je dom jeho vlastníctvom, on o ňom rozhoduje. Môže sa tak rozhodnúť už za života alebo ak nie, tak po jeho prípadnej smrti v DK, či bude niekto dediť alebo či vôbec bude niečo na dedenie. Prípadne urobí závet a v ňom určí, komu ho prenecháva. Takže v konečnom môže nastať situácia, že obaja nebudete nič dediť.
Mária27
24.08.21,12:56
So sestrou by ste mali po otcovi dediť každá 1/2 jeho majetku.
Ak by otec daroval dom sestre, hodnota domu by sa jej započítala pri dedení, teda z ostatného majetku by nemusela dostať nič (jej podiel na dedičstve by sa znížil o hodnotu daru). Zvyčajne sa opomenie darovať zariadenie domu, nejaké pozemky a pod.
Ak by otec predal dom sestre, dalo by sa dokazovať, že ide o simulovaný právny úkon, teda v skutočnosti o dar, lebo po otcovi by mala zostať hotovosť.
Keby otec zanechal majetok sestre závetom, máš ako plnoletá nárok na 1/2 tvojho podielu na dedičstve, teda závet by bol v tejto časti neplatný.
Ešte by ťa mohol otec vydediť, na to by však musel mať zákonný dôvod, čo zrejme nemá.
Pozri občiansky zákonník od § 460 tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20191201
hanelie
24.08.21,14:50
Kto je vlastníkom domu si môžete zistiť na : www.katasterportal.sk