baili-27
25.08.21,15:29
Dobry den, zamestnala som sa 22.3.2021 na dobu neurcitu so skusobnou dobou 3mesiace. Nasledne 11.5. 2021 som isla na PN pocas PN som otehotnela, takze PN pokracovala, dna 4.8.2021 som posielala aj do miesta pracoviska aj na centralu prefotenu tehotensku knizku s oznamenim o tehotenstve. Dna 5.8.2021 si vyzdvihli tieto oznamenia(zistila som cez sledovanie zasielok) a dna 6.8.2021 kedy uz mali potvrdenie o tehotenstve mi poslali vypoved bez udania dovodu k 13.8.2021 v den kedy mi zasielka prisla(11.8.2021) som bola u lekara, cize som ju okamzite neprebrala a kedze nemam vychadzky a na zltom listku bola odberna lehota 18dni, vyzdvihla som ju dnes 25.8.2021 kedy som bola znova u lekara. Chcem sa spytat, ci mi mozu bez udania dovodu dat vypoved som sice v skusobnej, ale oznamila som a viem, ze aj v tomto pripade musia mat nejake odovodnenie nespojene s tehotenstvom. A tiez ma zaujima ci mi postou mozu dat v takom datume vypoved, kedze by sa malo ratat s dotacou dobou, ci vypoved ked uz, by nemala byt k 1.9.2021.Dakujem
avalik
25.08.21,14:09
poslali ti vypoved alebo skoncenie pp v skusobnej dobe?
baili-27
25.08.21,18:59
Skoncenie pp v skusobnej dobe
Onko
26.08.21,05:34
Odpovedala si si sama, bez udania dôvodu skončiť pracovný pomer nemôže, také skončenie je neplatné. Môžeš sa voči tomu ohradiť, ale myslím si, že tým dosiahneš len to, že ti pošlú oznámenie o skončení nové - platné. Takže asi najlepšie bude sa s tým zmieriť.
Čo sa týka dátumu skončenia, zákon síce hovorí, že oznam by mal byť doručený spravidla aspoň 3 dni pred skončením, ale nestanovuje neskôr doručené skončenie ako neplatné,
Onko
26.08.21,07:02
Tiež mi to najskôr dátumovo nesedelo, ale skúšobná doba sa predlžuje o obdobie, kedy bola PN.
Chobot
26.08.21,07:43
Poďme si to rozanalyzovať:

1. nastúpila si do práce 22.3.2021. Skúšobná doba bola dohodnutá na 3 mesiace.

2. 11.5.2021 si išla na PN. V zmysle ustanovenia § 45 ods. 2 sa skúšobná doba predlžuje:

§ 45 Skúšobná doba
(1)
..
(2)
Ak zamestnanec počas dohodnutej skúšobnej doby neodpracoval pre prekážku v práci na jeho strane celú pracovnú zmenu, skúšobná doba sa predlžuje o jeden deň.

3. 5.8. 2021 si im doručila oznámenie o tehotenstve.

4. 6.8.2021 ti zaslali písomné oznámenie o ukončení PP v skúšobnej dobe.

5. V čase ukončenia PP v skúšobnej dobe ešte skúšobná doba plynula, takže samotná forma ukončenia je v poriadku, nemuseli dávať výpoveď.

6. V § 72 ods. 1 je uvedené:

§ 72 Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1)
V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

Takže aby s tebou museli ukončiť PP v skúšobnej dobe, malo to byť písomné - čo bolo dodržané.

Podľa odseku 2, ktorý uvádza :

"Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť."

ti mali oznámenie o ukončení doručiť 3 dni pred ukončením. Je tam ale slovo "spravidla" a taktiež nie je uvedené, že ak sa nedoručí pred dňom ukončenia, by bolo neplatné. Takže z tohto hľadiska by ukončenie bolo platné, aj keď sa doručí po ukončení prac. pomeru.

7. Podmienka písomného ukončenia bola tiež splnená - poslali ti to písomne poštou a bolo to riadne a preukázateľne doručené.

8. Jediné, čo nebolo splnené, je podmienka uvedenia dôvodu, ktorý nesúvisí s tehotenstvom. Ak to v oznámení o ukončení PP nie je uvedené, je v zmysle § 72 ods. 1 ukončenie neplatné.

Čo teraz urobiť?

1. Môžeš akceptovať ukončenie PP a nenamietať neplatnosť. PP sa tým okončí k tomu 13.8.2021.

2. Môžeš namietať neplatnosť - najprv u zamestnávateľa a uvidíš, či s námietkou bude súhlasiť. Ak áno, je pravdepodobné, že nejaký dôvod si nájde a ukončí s tebou PP znovu - riadne a s uvedením dôvodu, napr. organizačná zmena.

Môže s tvojou námietkou nesúhlasiť, potom k bodu 3.

3. Môžeš podať na súd žalobu o určenie neplatnosti ukončenia PP v skúš. dobe. Keďže si ale na PN a potom budeš asi na MD a RD, tak mzdový nárok ti asi nevznikne. Dosiahneš tým len to, že ti bude trvať PP až do nástupu do práce po RD. Finančnú náhradu nedostaneš, lebo nemáš nárok na mzdu - poberáš nemocenské a potom budeš poberať materskú a potom rodičovský príspevok. Budeš mať náklady len na súdne trovy (zastupovanie advokátom).

Takže je na tebe, čo urobíš.
baili-27
26.08.21,15:08
Dakujem za odpoved
veronikasad
26.08.21,18:22
Mas splnenu podmuenku 270 kal.dni nem.poistenia v posledných dvoch rokoch?
baili-27
28.08.21,15:35
??co to ma so skoncenim pp??
Katy a R
28.08.21,16:20
no asi to - že či vôbec budeš mať nárok na materské. - lebo ak nemáš iné poistenie, tak zatiaľ nie. a treba to potom riešiť!
veronikasad
28.08.21,18:31
Aj ked poberas nemocenské, tvoje nemocenské poistenie ukoncenim pracovného pomeru zaniklo. Ak nemas splnenú podmienku 270 kal.dni nem.poistenia v poslednych dvoch rokoch, nárok na materske ti nevznikne. Budes poberat nižší rod.prispevok od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodi.
baili-27
10.09.21,05:33
Ale mne nejde o to ci dostatnem matersku alebo nie,to som nikde nepisala, ide mi o to, ze nechcem aby ma so mnou skoncili pracovny pomer.
baili-27
10.09.21,05:37
Zamestnavatelovi som napisala, ze nesuhlasim so skoncenim pracovneho pomeru. Vie mi niekto napisat, co sa povazuje za dolezite vynimky kedy mi zamestnavatel tu vypoved moze dat?nikde to neviem najst nejaku blizsiu specifikaciu.
veronikasad
10.09.21,05:43
A co si preto okrem zaslania tehotenskej knižky urobila? Neplatné ukončenie pracovneho pomeru treba v stanovenej lehote napadnúť na súde, to poradaci za teba neurobia ...
Chobot
10.09.21,07:01
Bližšia špecifikácia ani nikde nebude. Zamestnávateľ musí mať dôvod na ukončenie a uviesť ho. Ak sú pochybnosti, súd môže zvážiť a rozhodnúť, či ukončenie bolo riadne zdôvodnené.

Viem si predstaviť, že ako dôvodom by napr. mohla byť neospravedlnená absencia, krádež vo firme, sprenevera a pod.
Tweety
10.09.21,07:20
Baili, ty si nedostala výpoveď ale skončenie PP v SD. Netreba si to mýliť.
baili-27
10.09.21,08:09
Tweety ano ano pouzila som chybne slovo v poslednom komente, ma to byt skoncenie pracovneho pomeru.
baili-27
10.09.21,08:24
Napisala som mu, ze nesuhlasim so skoncenim pracovneho pomeru, nakolko moze so mnou skoncit pp iba vo vynimocnych pripadoch. Ale zamestnavatel zatial na to nereagoval, cize asi budem musiet na koniec podat na sud, comu som sa sice chcela vyhnut, ale asi sa nevyhnem.
baili-27
10.09.21,08:36
A necakam, ze za mna poradaci nieco urobia, iba som slusne a presne formulovala s cim potrebujem poradit, tak nechapem tento vas dodatok.
baili-27
10.09.21,08:39
Dakujem za odpoved, takto si predstavujem, ze poradi niekto kto vie a chce poradit, bez zbytocnych komentov ako mi hore slecna alebo pani pisala, ze co za mna poradaci nespravia, chcela som len poradit nic viac.Dakujem Chobot
buchač
10.09.21,08:48
Môžem mať poznámku ?

Ja ti nejak nechápem tvoje konanie...teda ovšem, ak nerátam do toho ten fakt, že so zamestnávateľom chceš v podstate vyyebabrať...(čo tu nik zatiaľ nespomenul a nenazval tvoje konanie pravým slovom).
Veď ty si v danej firme skoro vôbec nepracovala...a teraz absolútne nejde o to, či dostaneš nejaké peniaze alebo nie.
baili-27
10.09.21,09:04
Preco by som mala so zamestnavatelom podla tvojho "vyebabrat"??preco by to mal niekto tak nazvat, myslim, ze chcem len nieco na co mam zo zakona narok....keby to nie je zakomponavane v zakone potom to mozes nazyvat ako chces. Ale toto je v zakone osetrene, nechcem nic nezakonne. Chcem tam ostat zamestnana aj pocas tehotenstva aj pocas materskej aj potom, co je na tom nepochopitelne.
buchač
10.09.21,09:13
Nepochopila si ma ?
Mne je jedno...ale ako pozerám na dátumy, tak je to v podstate jasné.

Ja nadávam na zamestnávateľov, lebo si robia, čo len chcú...ale občas je potrebné nastaviť zrkadlo aj tej druhej strane.

Byť zamestnanou na PN,na tehotenstve, na materskej je fasa.
Otázka ale je iná...čo urobíš pre tú firmu ???
Veď v konečnom dôsledku bude musieť firma prijať nového pracovníka.
baili-27
10.09.21,09:25
Prepac pochopila som ta velmi dobre, ale neviem ci je niekde pisane, ze musim pre firmu nieco spravit aby som si vobec mohla dovolit otehotniet a ostat vo firme. Nehnevaj sa toto je svetova firma a preco by mala, zeny vyhodit len z toho dovodu, ze otehotneju, myslim, ze to je normalna vec. Mozno pre nu spravim potom co ty vies, ale toto nie je v otazke. No tak vezmu dalsieho zamestnanca, nebojsa neskrachuju preto.Nerozumiem, ze mas potrebu do mna rypat, jasne som sa pytala, chcela som len poradit a nie aby tu niekto rozoberal nezmysly, to takto funguje porada??!!
marjankaj
10.09.21,09:33
a nie aby tu niekto rozoberal nezmysly, to takto funguje porada??!!
--------------------------------------------------
Áno takto. A podaktorí aj do otázky napíšu kopec nezmyslov. A potom sa divia prípadne rozčuľujú.
baili-27
10.09.21,09:37
Ak mas pocit , ze som do otazky napisala nezmysel kludnd ho cituj.
marjankaj
10.09.21,09:50
Ja som písal "podaktorí", ale ak si sa v tom našla, tak ti nebudem odporovať.
Chobot
10.09.21,10:45
baili - provokatérov si nevšímaj. Na každom fóre sa ich nájde kopec.

Ako tehotná máš v zmysle ZP svoje práva a povinnosti, tak isto aj zamestnávateľ. Ak chceš zotrvať u daného zamestnávateľa v PP, tak treba podať žalobu o neplatnosť skončenia PP na súd.
baili-27
10.09.21,11:21
Chobot mas pravdu, vidim, ze poniektori erudovani odbornici tu komentuju kazdy druhy prispevok a prispievaju svojimi "cennymi" komentarmi aj tam kde nemaju. Tebe kazdopadne este raz dakujem za presne a vystizne odpovede, pomohli.
veronikasad
10.09.21,14:29
Pracovný pomer nemôže byť ukončený skôr, ako zamestnanec prebral písomné oznámenie o ukončení prac.pomeru v skušobnej dobe. V tomto prípade nie 13.8., ale až 25.8.2021