Patrik98
30.08.21,02:23
Zdravím chcel by som sa poradiť. Mame chatu ktorá ktorá má riadne stavebné povolenie ,geometrický plán dokonca aj súpisné číslo. Háčik je v tom ze je postavená na pozemku ktorý nie je náš. Chcel by som zistiť aké mam práva, môžu mi chatu zobrať?
misoft
30.08.21,03:55
Zobrať chatu? To akože si ju obsadí majiteľ pozemku? Nie - chata (ak máš LV) je stále tvoj majetok. Iné to je s tým, kde je postavená - majiteľ pozemku môže žiadať od teba nájomné za zabratý pozemok.
buchač
30.08.21,04:59
Chcel by som zistiť aké mam práva, môžu mi chatu zobrať?
======================
Túto otázku neberiem vážne...
Práva máš nie iba ty...práva má aj majiteľ pozemku.

Ideálne by bolo si tento pozemok vysporiadať s jeho majiteľom.
BXLmiami
30.08.21,06:27
No neviem načo by nám boli dôchodcovia s dolámanými rukami.Za socializmu bolo všetko na kradnutom.
Mária27
31.08.21,11:06
Záleží od toho, kedy a za akých podmienok bola chata postavená.
Možno sa na teba vzťahuje § 135c občianskeho zákonníka.
§ 135c
(1) Ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len „vlastník stavby“).
(2) Pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctva vlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.
(3) Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.