zuzjom84
30.08.21,11:20
Dobrý deň, prosím o radu, manžel má s.r.o ,stavebná činnosť, kde je jediným konateľom, avšak spoločníci sú dvaja. Manžel si chce otvoriť aj vlastnú s.r.o., taktiež stavebná činnosť, kde bude figurovať už len on. Spoločník o chod firmy veľmi nejaví záujem. Otázka znie, ako je to s prevodom majetku - konkrétne aút, osobné, aj nákladné, či stačí napríklad darovacia zmluva, alebo kúpa/predaj áut, zaujíma ma to aj z hľadiska DPH. Niektoré autá sú už splatené, ešte sa odpisujú, niektoré sú ešte v leasingu. Prípadne uvažujeme, že nová s.r.o. bude na mňa ako manželku. Ešte podotázka, môžeme si navzájom fakturovať stavebné práce? Ak by bol vo firme on, alebo aj ja.
Ďakujem.
Mila123
30.08.21,10:48
k fa medzi vami (manželmi) musíte mať každý samostatne, každý jeden rok vypracovanú TD..... a k prevodom áut - konateľ si ide predať auto z firmy (darovať) ???? neuvádzate , že je spoločníkom, uvádzate , že je konateľom.....spresnite info
zuzjom84
30.08.21,13:02
Upresním.. Manžel je v aktuálnej s.r.o. väčšinový spoločník (2/3) a zároveň jediný konateľ. V novej firme chce byť už sám. Nevieme, akým spôsobom môžeme postupne previesť majetok z terajšej firmy na novú. Ešte otázka k tej fakturácii medzi nami manželmi, čo ste mysleli skratkou TD?
ivka70
30.08.21,13:12
Nie je jednoduchšie tu 1/3 od spoločníka nejaviaceho záujem o chod firmy, odkúpiť?
Mila123
30.08.21,13:59
TD = transférová dokumentácia
zuzjom84
30.08.21,14:39
Nie, sú tam aj iné dôvody, ktoré nebudem rozvádzať, prečo chceme úplne novú firmu.
avalik
30.08.21,14:43
radsej by som komunikovala s druhym spolocnikom a predaj do novej sro za transferove ceny (to kvoli zakonu o dani z prijmu)

a pozor na darovanie - druhy spolocnik by to mohol oznacit ako tunelovanie firmy a domahat sa nahrady skody