Mlha
30.08.21,14:47
Som spoluvlastníkom pozemku a predchádzajúci spoluvlastník, spoločnosť XY s.r.o., zaoberajúca sa poľnohospodárstvom, daroval svoj podiel jednému svojmu konateľovi, už ako fyzickej osobe.

Dôvod darovania citujem priamo od nového spoluvlastníka:

"k prevodu podielu na predmetnej parcele prišlo z titulu vydania môjho majetkového podielu z XY s.r.o., nakoľko som farmár a plním tým podmienky zákona o prevode poľnohosp. pozemkov."

So spoločnosťou XY s.r.o. sme mali uzavretú a podpísanú dohodu o tom, kto bude využívať ktorú časť pozemku. Rozdelili sme si ho podľa geometrického plánu, aby bolo v dohode jasne definované, o ktoré časti ide. Zápis rozdelenia do katastra nebol možný, pretože išlo o ornú pôdu.

Pred darovaním podielu ma spoločnosť XY neoslovila s predkupným právom. O zmene vlastníka som sa dozvedela až z katastra.

Otázky:
1. Mala ma spoločnosť osloviť aj v prípade že išlo o majetkové vysporiadanie pre jedného jej člena / štatutára?
2. Platí uzavretá dohoda aj pre nového spoluvlastníka?
3. Zmena vlastníka v katastri je z roku 2017. Má to nejaký vplyv na premlčanosť dohody, prípadne predkupného práva?
Maruska1234
14.09.21,15:14
otázka č. 1: nie, pretože jej člena - štatutára možno považovať za blízku osobu, preto pri prevode podielu na túto osobu sa neuplatňuje predkupné právo
otázka č. 2: takáto dohoda neplatí pre nového vlastníka
otázka č. 3: nakoľko zmena nastala v roku 2017, k dnešnému dňu už uplynula 3ročná premlčacia lehota v prípade predkupného práva
marjankaj
14.09.21,15:44
Ten konateľ je manželom tej sro? Alebo syn?