SKMZ
30.08.21,21:02
Dobrý deň,
viem, že táto otázka tu bola už niekoľko krát.
Každopádne by som potrebovala opäť poradiť.
Konateľ využíval osobné auto na podnikanie od Januára doteraz.
Od Januára do Júna platil firemnou kartou.
Od polovice Júna až doteraz platí už za tankovanie hotovosťou.
Od Júla má konateľ spoločnosti dohodu o výkone funkcie konateľa a stále využíva svoje auto na podnikateľské účely. Samozrejme všetko hradí v hotovosti.
Prosím potrebujem poradiť ako toto mám vyriešiť. Ako to mám zaúčtovať.
Ja som sa s týmto v praxi nestretla nie to ešte aby to bolo riešené formou amortizácie. Prosím vedel by mi naozaj s pokojom aj prostredníctvom mailu alebo inej komunikácie ako to mám vypočítať, zaúčtovať v programe POHODA, vyriešiť a podobne?
Samozrejme chápem nemusíte tu písať, že si treba naštudovať zákon a pod. To chápem ale v praxi to neviem zaúčtovať v účtovnom programe POHODA. Prosím ak je tu niekto kto mi to skutočne vysvetlí, s pokojom, tak budem veľmi vďačná.
Vopred ďakujem za Vašu odpoveď :)
veronikasad
30.08.21,22:22
Platby firemnou kartou - pohyb na firemnom ucte zauctujes ako pohľadávku voci konateľovi.
Predpokladam, ze konatel vedie knihu jázd, kedy bolo auto použité na podn. účely. Za kazdy mesiac samostatne vypocitas náhradu za používanie sukr.mot.vozidla, ktora sa sklada :
- zo sadzby zakladnej nahrady
- spotreby PHM, primeranej poctu najazdenych km, prepocitanych normovanou spotrebou podľa TP. (Ako sa to pocita som niekoľkokrát podrobne rozpisovala na Porade.ci na pohoda modul jazdy, ktorý ti to ulahci, neviem)

O nákupe PHM neuctujes, bločky prikladas k cestaku a musia zodpovedat poctu najazdenych km na podn.ucely.
avalik
01.09.21,02:07
blocky nemusia zodpovedat poctu km, preukazuju cenu, za PHL ... pripadne moze pouzit aj cenu zo Stat. uradu, ide predsa o cestovne nahrady zamestnanca