Kattie
24.09.06,10:15
Chcela by som poprosiť o radu, som tehotná a v termín pôrodu mám začiatkom mája 2007, mám praconú zmluvu na dobu určitú do 31.7.2007. Pracujem u živnostníka, ktorý keď mu oznámim, že idem na materskú, tak bude vymýšľať ako mi znížiť plat a ako somnou ukončiť pracovný pomer a preto by som mala pár otázok, ktorými by som sa vedela nejako ochrániť a ako mám postupovať, keď potom nastúpim na materskú:

1. stačí mu oznámiť moje tehotenstvo ústne alebo písomne?
2. môže mi dať výpoveď počas doby tehotenstva?
3. môže mi znížiť plat z dôvodu, že som mu oznámila, že som tehotná?
4. v roku 2006 mám plat 10000 v hrubom, akú výšku materskej mi bude platiť, keď nastúpim na materskú koncom marca 2007 a akú dlhú dobu, keďže mám PP na dobu určitú a potom ako mám postupovať, aby mi materskú platila sociálna poisťovňa, nahlasujem to ja alebo ešte môj zamestnávateľ?
5. ešte posledná otázka: keďže budem slobodnou mamičkou a budem žiť bez môjho druha, prináleží mi vyššia materská alebo len bežná?

Vopred ďakujem za pomoc.
Tweety
24.09.06,08:57
Chcela by som poprosiť o radu, som tehotná a v termín pôrodu mám začiatkom mája 2007, mám praconú zmluvu na dobu určitú do 31.7.2007. Pracujem u živnostníka, ktorý keď mu oznámim, že idem na materskú, tak bude vymýšľať ako mi znížiť plat a ako somnou ukončiť pracovný pomer a preto by som mala pár otázok, ktorými by som sa vedela nejako ochrániť a ako mám postupovať, keď potom nastúpim na materskú:

1. stačí mu oznámiť moje tehotenstvo ústne alebo písomne?
2. môže mi dať výpoveď počas doby tehotenstva?
3. môže mi znížiť plat z dôvodu, že som mu oznámila, že som tehotná?
4. v roku 2006 mám plat 10000 v hrubom, akú výšku materskej mi bude platiť, keď nastúpim na materskú koncom marca 2007 a akú dlhú dobu, keďže mám PP na dobu určitú a potom ako mám postupovať, aby mi materskú platila sociálna poisťovňa, nahlasujem to ja alebo ešte môj zamestnávateľ?
5. ešte posledná otázka: keďže budem slobodnou mamičkou a budem žiť bez môjho druha, prináleží mi vyššia materská alebo len bežná?

Vopred ďakujem za pomoc.
1.-2. ak mu to oznámiš písomne,čo by som doporučovala,
do ukončenia doby určitej si pred výpoveďou chránená.
3. nemôže, musí byť obojstranná dohoda.
4. On ti nebude materskú platiť, to ti bude preplácať SP na základe žiadosti , ktorú dostaneš od lekára. Bude to 55% z tvojho VZ, ak si bola zamestn. aspoň 270 dní. Zamestnávateľ tvoju žiadosť odstúpi SP.
5. Neprináleží ti vyššia ako vydatým ženám, ale jej vyplácanie bude dlhšiu dobu ako vydatým. Je to 37 týždňov.
toria
26.09.06,08:43
Prosím a viete mi poradiť???
Sestra zistila, že je tehotná, pracovnú zmluvu má na dobu určitú do Februára 2007. Chcela by to(tehotenstvo) pred zamestnávateľom utajiť aby jej predĺžil zmluvu. Ona totiž po 3 mesiacoch od narodenia dieťatka chce ísť do práce a o malé sa jej bude starať mama. Je to nejako takto možné. Alebo do kedy je povinná zamestnávateľovi oznámiť, že čaká baby????

Ďakujem
ajobs
26.09.06,08:57
Prosím a viete mi poradiť???
Sestra zistila, že je tehotná, pracovnú zmluvu má na dobu určitú do Februára 2007. Chcela by to(tehotenstvo) pred zamestnávateľom utajiť aby jej predĺžil zmluvu. Ona totiž po 3 mesiacoch od narodenia dieťatka chce ísť do práce a o malé sa jej bude starať mama. Je to nejako takto možné. Alebo do kedy je povinná zamestnávateľovi oznámiť, že čaká baby????

Ďakujem

Odporúčam oznámiť zamestnávateľovi, že je tehotná, potom je chránená pred možnou výpoveďou. To, či jej zamestnávateľ predĺži pracovnú zmluvu po 28.2.2007 je určite vecou dohody zamestnávateľa a zamestnanca, a rozhodne by na to priaznivo nevplýval fakt, že mu tehotenstvo zatajila. Naviac ísť do zamestnania po 3 mesiacoch (čiže po nevyčerpanej materskej dovolenke) tiež nie je najlepší nápad, ak nejde o nejaké lukratívne manažérske miesto:eek: :confused: . Radšej treba hľadať spôsoby, ako materské zvýšiť na slušnú úroveň a byť na MD aspoň tých "povinných" 28 týždňov.
toria
26.09.06,09:05
Radšej treba hľadať spôsoby, ako materské zvýšiť na slušnú úroveň a byť na MD aspoň tých "povinných" 28 týždňov.[/quote]

No ďakujem za odpoveď, len neviem riešenie na to ako zvýšiť materské. I mňa by to veľmi zaujímalo, lebo som na predĺženej platenej materskej dovolenke. Takže ak máš nejaký suprový nápad napíš, podujmem sa!!!


Ešte raz vďaka!!!:o
ajobs
26.09.06,09:14
Radšej treba hľadať spôsoby, ako materské zvýšiť na slušnú úroveň a byť na MD aspoň tých "povinných" 28 týždňov.

No ďakujem za odpoveď, len neviem riešenie na to ako zvýšiť materské. I mňa by to veľmi zaujímalo, lebo som na predĺženej platenej materskej dovolenke. Takže ak máš nejaký suprový nápad napíš, podujmem sa!!!


Ešte raz vďaka!!!:o[/quote]

1. treba uviesť predpokladaný dátum pôrodu tvojej sestry- od toho sa všetko odvíja a zároveň uviesť, či bola v posledných 2 rokoch pred termínom pôrodu poistená ako zamestnanec aspoň 270 dní,
2. čo to je predĺžená materská dovolenka ? Poznám iba materskú a rodičovskú dovolenku. Napíš, či plánuješ ďalšie dieťatko a z tohto dôvodu by si si chcela zvýšiť budúce materské, pretože teraz poberáš rodičovský prípevok,
3. skús si prečítať články Dr. Mihála o možnostiach zvýšenia materského, na tomto linku http://www.porada.sk/forumdisplay.php?f=86.php?
toria
26.09.06,09:46
Prepáč na rodičovskej dovolenke. Je jasné, že materská sa nedá predĺžiť. Neplánujeme ďalšie dieťatko. Ale aj tak by ten rodičovský príspevok vyšší, no nie???
ajobs
26.09.06,09:55
Prepáč na rodičovskej dovolenke. Je jasné, že materská sa nedá predĺžiť. Neplánujeme ďalšie dieťatko. Ale aj tak by ten rodičovský príspevok vyšší, no nie???

Ale aj pokiaľ si na rodičovskej dovolenke, môžeš si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie aspoň 270 dní, a poberať neskôr nemocenské z tohto poistenia. Alebo poberať ošetrovné hneď od druhého dňa po prihlásení sa na DNP. Môže byť celkom zaujímavé.;)
toria
26.09.06,10:56
Nechápem ako to myslíš snažila som si to naštudovať, ale neviem ako na to a čo z toho???
ajobs
26.09.06,21:34
Nechápem ako to myslíš snažila som si to naštudovať, ale neviem ako na to a čo z toho???

Napíš mi odpovede na otázky z príspevku č. 6, niečo vymyslíme, ak sa bude dať. Hlavne uveď TP a presný výpočet odkedy-dokedy pracovala sestra v posledných 2 rokoch pre termínom pôrodu.
toria
27.09.06,04:15
No ďakujem za odpoveď, len neviem riešenie na to ako zvýšiť materské. I mňa by to veľmi zaujímalo, lebo som na predĺženej platenej materskej dovolenke. Takže ak máš nejaký suprový nápad napíš, podujmem sa!!!


Ešte raz vďaka!!!:o

1. treba uviesť predpokladaný dátum pôrodu tvojej sestry- od toho sa všetko odvíja a zároveň uviesť, či bola v posledných 2 rokoch pred termínom pôrodu poistená ako zamestnanec aspoň 270 dní,
19. máj 2007, ona je zamestná od 15. januára 2006, teraz je na novej pozícii a má zmluvu do 28.2.2007 takže 270 dní bude mať odrobené. Predtým bola zamestnaná u firmy ktorá skrachovala a zistili sme, že 3/4 roka čo u nich pracovala neodvádzali za ňu poistné na sociálku a ani na zdravotku.
2. čo to je predĺžená materská dovolenka ? Poznám iba materskú a rodičovskú dovolenku. Napíš, či plánuješ ďalšie dieťatko a z tohto dôvodu by si si chcela zvýšiť budúce materské, pretože teraz poberáš rodičovský prípevok,
To je môj prípad som kôli nepriaznivému zdravotnému stavu mojej dcérky na predlženom materskom príspevku. Druhé dieťatko zo zdarvotných dôvodov vylučujeme.
3. skús si prečítať články Dr. Mihála o možnostiach zvýšenia materského, na tomto linku http://www.porada.sk/forumdisplay.php?f=86.php?[/quote]
Prečítala som

ďakujem za akúkoľvek radu :-)
ajobs
27.09.06,11:54
1. treba uviesť predpokladaný dátum pôrodu tvojej sestry- od toho sa všetko odvíja a zároveň uviesť, či bola v posledných 2 rokoch pred termínom pôrodu poistená ako zamestnanec aspoň 270 dní,
19. máj 2007, ona je zamestná od 15. januára 2006, teraz je na novej pozícii a má zmluvu do 28.2.2007 takže 270 dní bude mať odrobené. Predtým bola zamestnaná u firmy ktorá skrachovala a zistili sme, že 3/4 roka čo u nich pracovala neodvádzali za ňu poistné na sociálku a ani na zdravotku.
2. čo to je predĺžená materská dovolenka ? Poznám iba materskú a rodičovskú dovolenku. Napíš, či plánuješ ďalšie dieťatko a z tohto dôvodu by si si chcela zvýšiť budúce materské, pretože teraz poberáš rodičovský prípevok,
To je môj prípad som kôli nepriaznivému zdravotnému stavu mojej dcérky na predlženom materskom príspevku. Druhé dieťatko zo zdarvotných dôvodov vylučujeme.
3. skús si prečítať články Dr. Mihála o možnostiach zvýšenia materského, na tomto linku http://www.porada.sk/forumdisplay.php?f=86.php?
Prečítala som

ďakujem za akúkoľvek radu :-)[/quote]

Pokiaľ dobre počítam, dňa 12.10.2006 splní podmienku poistenia 270 dní v posledných rokoch - dúfam, že ide o pracovný pomer na pracovnú zmluvu, nie o dohodu alebo pod.
Ak áno, navrhujem nasledovné:
28.2.2007 ukončiť pracovný pomer, a uzatvoriť iný pracovný pomer (v tej istej, alebo inej firme) od 1.3.2007, ale s maximálnym VZ 25.911 Sk na ľubovoľne dlhú dobu (mesiac, ale stačí aj týždeň). Potom materské sa jej bude počítať z tohto rozhodujúceho obdobia, bude to 55% z DVZ 835,8388 Sk.
toria
27.09.06,16:54
Prečítala som

ďakujem za akúkoľvek radu :-)

Pokiaľ dobre počítam, dňa 12.10.2006 splní podmienku poistenia 270 dní v posledných rokoch - dúfam, že ide o pracovný pomer na pracovnú zmluvu, nie o dohodu alebo pod.
Ak áno, navrhujem nasledovné:
28.2.2007 ukončiť pracovný pomer, a uzatvoriť iný pracovný pomer (v tej istej, alebo inej firme) od 1.3.2007, ale s maximálnym VZ 25.911 Sk na ľubovoľne dlhú dobu (mesiac, ale stačí aj týždeň). Potom materské sa jej bude počítať z tohto rozhodujúceho obdobia, bude to 55% z DVZ 835,8388 Sk.[/quote]

Super nápad dnes som bola na mzdovom školení a tam sme to rozoberali, ale aj tak vďaka!!!
toria
16.10.06,14:13
Prosím o radu. Sesternica je tehotná. Rodiť by mala na konci februára. Zamestankyňa si namiesto nej našla náhradu. Teraz ju vyháňa zamestnankyňa na PN, aby nemusela platiť aj ju aj náhradničku. Viete poradiť či by bolo pre ňu dobré ísť teraz na PN vzhľadom na vyplácanie rodičovského príspevku???
Ďakujem za radu za ňu.
toria
17.10.06,11:43
Hlavne ma zaujíma či by sa nedalo nejaké dobovoľné poistné teraz platiť aby dostala lepšiu materskú. Aj keď myslím, že už je na to neskoro, však???
jankasm
17.10.06,11:49
Hlavne ma zaujíma či by sa nedalo nejaké dobovoľné poistné teraz platiť aby dostala lepšiu materskú. Aj keď myslím, že už je na to neskoro, však???

Áno, na to je už neskoro, pretože nesplní podmienku 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch.
Ale určite tú podmienku spĺňa ako zamestnanec, tak by tu bola možnosť napr. uzatvoriť nový pracovný pomer u nejakého dobrého známeho, stačí na pár dní pred nástupom na MD, ale s maximálnym VZ. Potom by sa jej materská počítala z toho nového PP.
Alebo sa dohodnúť s terajším zamestnávateľom na ukončení PP a následne druhý deň uzatvorenie nového ale s maximálnym VZ. V tom prípade by sa jej oplatilo ísť aj na PN ;) pretože by ju mala počítanú z maxima. Táto možnosť by možno vyhovovala aj zamestnávateľovi, keďže teraz musí platiť 2 pracovné sily.
toria
17.10.06,13:21
Ďakujem pekne za odpoveď. Dúfam, že jej nejako to dohodneme. Ak by bola ochotná zaplatiť si odvody, tak v podstate by sme ju mohli zamestanť aj my. Teda fiktívne.
ajobs
17.10.06,19:38
Ďakujem pekne za odpoveď. Dúfam, že jej nejako to dohodneme. Ak by bola ochotná zaplatiť si odvody, tak v podstate by sme ju mohli zamestanť aj my. Teda fiktívne.

Prečo fiktívne, zamestnáte ju normálne s prihláškami do SP (aj ZP), pokiaľ ide o odvody aj mzdu, tú vám predsa môže vrátiť, keď ju dostane vyplatenú, závisí to len na dohode. A nemusí ísť o veľkú sumu, stačí keď bude takto zamestnaná aj 1 deň.:) :eek:
Kattie
23.10.06,11:24
Ďakujem veľmi pekne za rady pomohli :-) chcela by som poprosiť ešte o jednu radu, od februára 2007 by som chcela ísť na PN, nástup na materskú mám 14.marca 2007, ovplivní mi táto PN nejako výšku materskej, ktorú budem dostávať, alebo sa mi bude rátať materská len z vymeriavacích základov z roku 2006? Vopred ďakujem za radu a pomoc.
jankasm
23.10.06,11:29
Ďakujem veľmi pekne za rady pomohli :-) chcela by som poprosiť ešte o jednu radu, od februára 2007 by som chcela ísť na PN, nástup na materskú mám 14.marca 2007, ovplivní mi táto PN nejako výšku materskej, ktorú budem dostávať, alebo sa mi bude rátať materská len z vymeriavacích základov z roku 2006? Vopred ďakujem za radu a pomoc.

Pre výpočet materskej sa bude brať do úvahy rok 2006, takže PN vo februári 2007 ti výšku materskej neovplyvní. ;)
Kattie
07.11.06,09:43
Dobry den, mohla by som poprosit o radu, od 14.3.2007 idem na matersku dovolenku, mam ale zmluvu so zamestnavatelom do 30.6.2007, ked mi uz skonci materska a nebudem uz ani dostavat rodicovsky prispevok, t.j. po 3 rokoch, tak budem mat narok na podporu v nezamestnanosti alebo nie? Nevie mi niekto poradit, lebo zamestnavatel ma uz spat do prace po materskej nevezme a neviem ci si mam dobrovolne platit poistenie v nezamestnanosti, aby budem mat automaticky narok nan? :eek: Vopred dakujem za pomoc.
ZlaticaB
07.11.06,12:30
Prečo by si nemala dostavať rod. príspevok, veď ten neplatí zamestnávateľ ale ÚPSVaR odd. soc. starostlivosti. (alebo ako sa to presne volá)
jankasm
07.11.06,13:42
Dobry den, mohla by som poprosit o radu, od 14.3.2007 idem na matersku dovolenku, mam ale zmluvu so zamestnavatelom do 30.6.2007, ked mi uz skonci materska a nebudem uz ani dostavat rodicovsky prispevok, t.j. po 3 rokoch, tak budem mat narok na podporu v nezamestnanosti alebo nie? Nevie mi niekto poradit, lebo zamestnavatel ma uz spat do prace po materskej nevezme a neviem ci si mam dobrovolne platit poistenie v nezamestnanosti, aby budem mat automaticky narok nan? :eek: Vopred dakujem za pomoc.

Ale ona sa pýtala či bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti po skončení poberania rodičovského príspevku ;)
Na podporu budeš mať nárok, ak si budeš poistenie v nezamestnanosti platiť 3 roky v posledných 4 rokoch. Takže je to na tebe či si budeš počas RD platiť dobrovoľné poistenie. Len ak si ho budeš platiť napr. z minima, aj podpora bude počítaná z minima.
Kattie
03.01.07,15:13
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom príspevku, ktoré sa dostáva pri narodení prvého dieťaťa v roku 2007, či by ste mi nevedeli poradiť ako sa to vypláca, viem, že žiadosť si môžem podať po 28 dňoch života dieťaťa, ale neviem do kedy sa vypláca a kde mám tú žiadosť podať, totiž som slobodná mamička, môj partner ma opustil a nechal s dieťaťom samú a každá koruna mi teraz príde vhod.
Vopred ďakujem za odpoveď.
ajobs
04.01.07,00:10
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom príspevku, ktoré sa dostáva pri narodení prvého dieťaťa v roku 2007, či by ste mi nevedeli poradiť ako sa to vypláca, viem, že žiadosť si môžem podať po 28 dňoch života dieťaťa, ale neviem do kedy sa vypláca a kde mám tú žiadosť podať, totiž som slobodná mamička, môj partner ma opustil a nechal s dieťaťom samú a každá koruna mi teraz príde vhod.
Vopred ďakujem za odpoveď.

Skús pozrieť tu http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=873
alebo tu http://www.employment.gov.sk/DIS/davky_statnej_soc_podpory/prispevok_pri_narodeni/1%20PpND%20-%20vseobecne%20informacie.htm
Kattie
05.01.07,07:24
Ďakujem veľmi pekne za radu, veľmi mi pomohla :)
emogeon
31.01.07,15:51
Dobry den,kamaratka mi poradila tuto stranku, a ze ste super :-)
preto by som prosila o radu ...
Som tehotna a na PN od oktobra. V prac.pomere som od 5.3.06 na dobu urcitu do 5.3.07 a na matersku mam nastupit 15.3. ak by som isla 6 tyzdnov pred porodom.Chcem sa spytat ci mozem ist aj 8 tyzdnov pred porodom na matersku co by bolo este v prac. pomere. (je v tom nejaky rozdiel?)
Moj problem spociva v tom, ze neviem ako postupovat, ked mi skonci PP, kto by mi vystavil potrebne doklady k ziadosti o materske a presne neviem co k tomu potrebujem?
Este mam niekolko otazok?
Mozem zostat PN do zaciatku materskej?
Mam aj nevycerpanu dovolenku, bude sa z nej nieco kratit ked som bola takmer 3 mesiace PN v r.2006?

Dakujem velmi pekne za Vase rady....
jankasm
31.01.07,20:42
Dobry den,kamaratka mi poradila tuto stranku, a ze ste super :-)
preto by som prosila o radu ...
Som tehotna a na PN od oktobra. V prac.pomere som od 5.3.06 na dobu urcitu do 5.3.07 a na matersku mam nastupit 15.3. ak by som isla 6 tyzdnov pred porodom.Chcem sa spytat ci mozem ist aj 8 tyzdnov pred porodom na matersku co by bolo este v prac. pomere. (je v tom nejaky rozdiel?)
Moj problem spociva v tom, ze neviem ako postupovat, ked mi skonci PP, kto by mi vystavil potrebne doklady k ziadosti o materske a presne neviem co k tomu potrebujem?
Este mam niekolko otazok?
Mozem zostat PN do zaciatku materskej?
Mam aj nevycerpanu dovolenku, bude sa z nej nieco kratit ked som bola takmer 3 mesiace PN v r.2006?

Dakujem velmi pekne za Vase rady....

Je úplne jedno či pôjdeš na MD 6 alebo 8 týždňov pred pôrodom. Po skončení PP si v ochrannej lehote 6 mesiacov, takže doklady k žiadosti o materské ti vystavuje zamestnávateľ /aj počas PP aj po jeho skončení počas ochranej lehoty/. Potvrdí ti žiadosť o materské a vystaví potvrdenie o príjme za predchádzajúci kalendárny rok.
Za PN sa ti dovolenka krátiť nebude, dovolenka sa kráti až po 100 pracovných dňoch trvania PN.
emogeon
01.02.07,13:35
dakujem pekne za odpoved...

som na Pn viac ako 100 dni,alebo sa pocita vzdy len za kalendarny rok?
Zita4
01.02.07,13:56
dakujem pekne za odpoved...

som na Pn viac ako 100 dni,alebo sa pocita vzdy len za kalendarny rok?
Dovolenka sa vždy posudzuje za kalendárny rok. Ak si v tom kalendárnom roku PN viac ako 100 pracovných dní, len vtedy sa ti kráti dovolenka za daný kalendárny rok.
Zdeni
19.02.07,08:58
Je povinnosťou zamestnankyne nastúpiť na MD? Viem, že najmenej 6 a najviac 8 týž., ale jedná sa o to, že kamarátka /momentálne na RD/ je tehotná a chcela by sa zamestnať s čo najvyšším príjmom /hypotekárne účely - dokladovanie príjmu/ ale potrebuje príjem za posledné 3 mesiace a tam už zasahuje povinnosť /?/ nástupu na MD a tým by sa príjem značne znížil. Alebo po pôrode ihneď nástup do zamestnania? Je také niečo možné:confused:
Tweety
19.02.07,09:04
Je povinnosťou zamestnankyne nastúpiť na MD? Viem, že najmenej 6 a najviac 8 týž., ale jedná sa o to, že kamarátka /momentálne na RD/ je tehotná a chcela by sa zamestnať s čo najvyšším príjmom /hypotekárne účely - dokladovanie príjmu/ ale potrebuje príjem za posledné 3 mesiace a tam už zasahuje povinnosť /?/ nástupu na MD a tým by sa príjem značne znížil. Alebo po pôrode ihneď nástup do zamestnania? Je také niečo možné:confused:
§168 ZP
(4) Materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.