bertik2222
31.08.21,11:46
Nemôžem najst v zakonniku práce či je povinný zamestnavatel poskytnuť 15min čas na očistu zamesttnacovi. Totiž vraj mame odčipovať o 14tej ( začíname o 6tej) a pootom po 14tej sa máme isť sprchovať a prezliekať
Tweety
31.08.21,09:50
Prestávky v práci sa nezapočítavajú do odpracov. ćasu. Čas na očistu v ZP nenájdeš. Ak by ste ho teda aj mali, musíte si ho odpracovať.
Prestávky v práci je zamestnávateľ povinný poskytnúť pri zmene nad 6 hod.
§91 Prestávky v práci

(1)Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.
(2)Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.
(3)Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.
(4)Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.
(5)Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.
bertik2222
31.08.21,09:54
pripada mi to blbe odčipovať sa a isť sa sprchovať to niekedy ak bola vrátnica 500m od haly ta som mal isť odčipovať na vratnicu a spať sa vrátiť sa osprchovať? a vôbec mám čo robiť na firme ak sa odčipujem?
ivka70
31.08.21,10:41
A prečo by si sa mal.odcipovat? To len pracovisko nemáš opustiť skôr. Pracovný čas sa ti počíta na pracovisku, nie v areáli.
bertik2222
31.08.21,11:08
no bolo nam nariadene, že mame odčipovať a potom sa ist prezliecť na šatnu a osprchovať. ak by sa stal prac uraz a som odčipovaný neplatí?
ivka70
31.08.21,12:16
Pracovný úraz je úraz súvisiaci bezprostredne s prácou. Potknut sa a zlomiť si nohu za cvikackami pracovným úrazom nie je. Tento argument neobstojí. Zvyšok si vydiskutujte do zamestnávateľom. Teoreticky (aj prakticky) mozete mat "hodiny" na pracovisku, nie az za šatňami. Zamestnavatelia vsak zvycajne nejakych 5-10 minut vyhradia z pracovneho casu na prezlecenie.