Marosh01
24.09.06,11:54
som student na vysokej skole. Podpisal som zo zamestnavatelom zmluvu o vykonani prace a ked mi prisli peniaze na pracu tak mi stat zo zarobku odpocital dane. Neviem ci si myslim spravne ale ako student mam pravo na vratenie DPH. Viete mi poradit kedy a ako si mam uplatnit narok o jej vratenie? Dakujem
martinetto
24.09.06,10:50
som student na vysokej skole. Podpisal som zo zamestnavatelom zmluvu o vykonani prace a ked mi prisli peniaze na pracu tak mi stat zo zarobku odpocital dane. Neviem ci si myslim spravne ale ako student mam pravo na vratenie DPH. Viete mi poradit kedy a ako si mam uplatnit narok o jej vratenie? Dakujem

Moj milí, prosím ťa aspon sa správne vyjadruj, lebo žiadnu DPH ti zraziť z príju zamestnávateľ nemohol, DPH sa vzťahuje vačšinou na TaS. A na prijem sa vzťahuje Daň z príjmu (v tvojom prípade) FO. Tak na buduci rok by ti mal v januari poslať Zúčtovanie o vyplatených preddavkoch na daň. Ked to dostaneš možeš do 31. marca 2007 požiadať Daňový úrad , tým že podáš si Daňové priznanie pre FO typ A/B o vrátenie dane, avšak túto dan ti vrátia, iba ak dan presiahla hranicu 100 sk, inak nie. a medzi rečou aby si k tej DPH - tak DPH si môžu odčítať len SZČO - podnikatelia, alebo právnicke osoby, ktoré sú platcami DPH .. ty ako obyčajný smrtelník túto možnos nemáš.. dúfam že si pochopil, ešte akniečo tak mi napíš. vysvetlím
kattka.c
24.09.06,11:07
;) mozes este podpisat vyhlasenie - potom Ti bude zamestanvatel uplatnovat odpocitatelnu polozku na danovnika pri vypocte vyplaty.
liba2
24.09.06,11:34
;) mozes este podpisat vyhlasenie - potom Ti bude zamestanvatel uplatnovat odpocitatelnu polozku na danovnika pri vypocte vyplaty.To Marosh01:
Podpis je síce potrebný, ale dôležité je to čo týmto podpisom vyhlasuješ - a síce, že žiadnemu inému zamestnávateľovi si toto vyhlásenie nepodpísal a teda odpočítateľnú položku si neuplatňuješ aj inde.
Johanka
24.09.06,13:44
Moj milí, prosím ťa aspon sa správne vyjadruj, lebo žiadnu DPH ti zraziť z príju zamestnávateľ nemohol, DPH sa vzťahuje vačšinou na TaS. A na prijem sa vzťahuje Daň z príjmu (v tvojom prípade) FO daň zo závislej činnosti podľa §5 Zákona o dani z príjmov. Tak na buduci rok by ti mal v januari poslať Zúčtovanie o vyplatených preddavkoch na daň Lehoty sú v § 39 ods.5 Zákona o dani z príjmov. Ked to dostaneš možeš do 31. marca 2007 požiadať Daňový úrad , tým že podáš si Daňové priznanie pre FO typ A/B o vrátenie dane, avšak túto dan ti vrátia, iba ak dan presiahla hranicu 100 sk, inak nie Nárok na vrátenie dane sa nedá takto zovšeobecniť, môže mať aj iný druh príjmov. a medzi rečou aby si k tej DPH - tak DPH si môžu odčítať len SZČO - podnikatelia, alebo právnicke osoby, ktoré sú platcami DPH .. ty ako obyčajný smrtelník túto možnos nemáš.. dúfam že si pochopil, ešte akniečo tak mi napíš. vysvetlím
Podobne ....
Myslím, že nie je v súlade s etiketou Porady, rozniesť v zuboch autora otázky hneď v prvej vete, najmä keď sa jedná o študenta, ktorý asi nič nevie o daňovom systéme. Si tu nový, tak si prečítaj http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html hlavne bod 10 ;) .
martinetto
25.09.06,14:14
Podobne ....
Myslím, že nie je v súlade s etiketou Porady, rozniesť v zuboch autora otázky hneď v prvej vete, najmä keď sa jedná o študenta, ktorý asi nič nevie o daňovom systéme. Si tu nový, tak si prečítaj http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html hlavne bod 10 ;) .

Johanka, mojou ulohou to nebolo tak urobit, ale hádam je tu najmenej 50 článkov o tom ako to je... a on sa to ešte sám pýta!
DanielaSL
25.09.06,14:22
Johanka, mojou ulohou to nebolo tak urobit, ale hádam je tu najmenej 50 článkov o tom ako to je... a on sa to ešte sám pýta!

Zvyčajne sa máloktorý nový člen vie orientovať na našej porade.Treba mať na nich trpezlivosť. Viem, že nám ostrieľanejším to sem-tam ide na nervy, ale aj noví sa to časom naučia, netreba ich znechutiť.
martinetto
25.09.06,14:56
Zvyčajne sa máloktorý nový člen vie orientovať na našej porade.Treba mať na nich trpezlivosť. Viem, že nám ostrieľanejším to sem-tam ide na nervy, ale aj noví sa to časom naučia, netreba ich znechutiť.

No dobre tak už sa budem o to snažiť, aj ke dniekedy sa to nedá, ked ti šef trepe debiliny, však to vieš.. ne?
Marosh01
26.09.06,17:19
Prepacte ze som sa zle vyjadril ale tuto oblast nestudujem a ani ludia v mojom okoli s tym nemaju skusenosti..a este otazka...to Zúčtovanie o vyplatených preddavkoch na daň mi posle zamestnavatel alebo Danovy urad? a treba o to poziadat alebo ako to vlastne funguje?
Johanka
26.09.06,17:25
§39 Zákona o dani z príjmov :
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
Judita 27
27.09.06,07:12
Dlho som na porade nebola,dúfam, že sa nebudem opakovať, ALE...
S dohodami som nemala žiadnu skúsenosť, a som čerstvý predsesda SVB tak som sa bola pýtať na daňovom ohladne vrátenia zúčtovaných preddavkochov na daň za rok 2006 (Z dohody o vykonaní práce):eek: citujem: zrazená a odvedená daň vyberaná zrážkou podľa § 43odsek.3 je vysoriadaná a nevracia sa!!! Može ma prosím niekto opraviť a usmerniť, prosím.:confused: Ďakujem
liba2
27.09.06,08:24
Dlho som na porade nebola,dúfam, že sa nebudem opakovať, ALE...
S dohodami som nemala žiadnu skúsenosť, a som čerstvý predsesda SVB tak som sa bola pýtať na daňovom ohladne vrátenia zúčtovaných preddavkochov na daň za rok 2006 (Z dohody o vykonaní práce):eek: citujem: zrazená a odvedená daň vyberaná zrážkou podľa § 43odsek.3 je vysoriadaná a nevracia sa!!! Može ma prosím niekto opraviť a usmerniť, prosím.:confused: Ďakujem
Juditka, otázku si síce nezadala, ale skús si toto prečíťať:
http://www.porada.sk/t18935-p2-vpoet-mzdy-zrkov-da.html (http://www.porada.sk/t18935-p2-vpoet-mzdy-zrkov-da.html)
Marosh01
27.09.06,14:15
ja som z toho mimo. Tak mam pravo na vratenie dane ked nemam podpisanu dohodu a moj mesacny zarobok bol 6500Sk s danou?
Denda
27.09.06,14:25
ja som z toho mimo. Tak mam pravo na vratenie dane ked nemam podpisanu dohodu a moj mesacny zarobok bol 6500Sk s danou?
Predpokladám, že tým podpísaním ste mysleli vyhlásenie.
Právo na vrátenie budete mať. Otázne je akou formou budete vysporiadavať svoje príjmy. Všetko záleží od Vašich celkových príjmov do konca roka a formy zrazenia dane. Buď si ju vysporiadate podaním daňového priznania alebo ročným zúčtovaním dane u posledného platiteľa príjmu zo závislej činnosti.