olgaolga
02.09.21,20:43
Ak mal zamestnanec urobené v práci RZD ale nevedel že si môže uplatniť DB na dieťa, môže podať spätne DP FO "A" ako dodatočné, s tým že tam uvedie ten nárok na DB? samozrejme rodný list dieťaťa priloží. A ešte podotázka že či tak môže urobiť aj dva roky spätne?
ivka70
03.09.21,03:27
To nie je dovod, ze je zle vyplnene..
Ak zamestnanec chce doplatit DB, musi podat dodatocne DP za kazdy rok zvlast, pricom podkladom bude RZD od zamestnavatela a kopia rodneho listu dietata .
Dodatocne DP sa da urobit spatne 5 rokov dozadu.

https://podpora.financnasprava.sk/901749-Dodato%C4%8Dn%C3%A9-da%C5%88ov%C3%A9-priznanie

Otázka č. 3 - Spätné uplatnenie daňového bonusu
Daňovník si neuplatňoval za predchádzajúce zdaňovacie obdobia daňový bonus, na ktorý mal nárok. Ako a za koľko rokov spätne si môže uplatniť daňový bonus?
Odpoveď
Daňovník si môže douplatniť daňový bonus (pri splnení zákonných podmienok na uplatnenie daňového bonusu) podaním dodatočného daňového priznania, a to najviac päť zdaňovacích období spätne. To znamená, že v roku 2021 si daňovník môže spätne uplatniť nárok na daňový bonus za roky 2015 až 2020. Daňovník podáva daňové priznania za jednotlivé zdaňovacie obdobia na tlačivách daňových priznaní platných pre príslušné zdaňovacie obdobia.
Mila123
03.09.21,07:04
alebo môžete postupovať podľa § 40 ZDP, ak o DB požiadal v žiadosti o RZD.....
ivka70
03.09.21,07:25
tak asi ked nevedel, ze si DB moze uplatnit, tak to nebola chyba zamestnavatela ,ze by mu to len zabudol vziat do uvahy
olgaolga
06.09.21,17:54
Ďakujem vam všetkým
olgaolga
07.09.21,14:40
Prosim vás, mám otázku ešte k tomu vyplneniu : v RZD zamestnancovi už v predch.roku (za2019) vrátili daň. preplatok, ale teraz pri vyplňaní dodat.DP A mu tiež zarátalo aj ten preplatok ešte raz, kam to mám do ktorého riadku uviesť že preplatok je iba ten DB a ten daňový preplatok už bol vysporiadaný?
A ešte 2.otázka: prečo mi na poslednej strane zaškrtne: Žiadam o vrátenie daň.preplatku a nie Žiadam o vyplatenie DB alebo rozdielu DB?