radyc
03.09.21,16:06
Dobrý deň,
rodičia sa pominuli postupne behom jedného roka (ročník 1945 rádovo), nestihlo prebehnúť dedičské konanie po prvom (byt + veci menej podstatné =záhradka so skromným záhr. domčekom v záhradkárskej osade v inom okrese, 10r. auto, malé úspory -všetko v BSM), a je tu dedičské konanie po rodičovi druhom.. Rodinné vzťahy boli veľmi dobré. Jedno dieťa, takže zákonný dedič iba jeden. Na sklonku života sa zo strany rodiča preberalo, či aspoň auto neprepísať za života -nestihlo sa..

Krátko po smrti (marec 2021) prebehol 1. kontakt dediča vs. notár. Notár:
a. vraj ocení byt
plus dal za úlohu
b. oceniť si nejakou cenou auto,
c. oceniť si nejakou cenou chatku so záhradkou,
oboje cenou, ktorú dedič uzná za vhodnú (pozrieť si na nete ceny takých áut, chát, atď..)
a to doručiť notárovi.

Dedič zatiaľ nič nepodnikol. Rád by som sa opýtal:

1. na základnú vec: akú cenu je vhodné uviesť za auto a chatku =čím menšiu? alebo čím väčšiu? Laicky predpokladám, že poplatok u notára sa platí z ceny dedeného majetku, a teda že je vhodné uviesť cenu čím menšiu. Nie je z nejakého dôvodu (napríklad následný neskorší predaj, či iný mne neznámy dôvod) výhodné uviesť cenu napríklad čím vyššiu? Nevyznám sa..

2. to isté by som sa opýtal pri byte.
3. a či by nebolo možné/vhodné vstúpiť do konania s tým, že byt si ocení dedič sám? Z dôvodu, že napr. ak by notár mal záujem na cene bytu čím vyššej, tak dedič napríklad na cene čím nižšej, možno aj výdavok za znalca by dedič vedel mať nižší (ak napr. notári neúčtujú za znalca "množstevne" nízku sadzbu)..

Prosím o poznatky a zorientovanie v tejto oblasti. Ďakujem..
glen
03.09.21,16:47
ja ked som dedil tak som nerobil vobec nic. notar riesil vsetko sam. tzn ziadne nacenovanie majetku a podobne. prisiel som, bol som informovany o tom co dedim, pripadne o zavezkoch, podpisal som, dostal som papier a s tym som potom behal do banky alebo s autom skratka. akurat som platil cez 400€ za notara a to bolo vsetko. neviem ako si moze dedic sam nacenovat veci, to mi moc nedava zmysel.
jelalim
03.09.21,17:24
Podľa teba autor témy kupuje? Ako si na to prišla, že sa na ňho vzťahuje daň z príjmu?
radyc
03.09.21,17:39
Z pohľadu poplatkov dľa tohto
https://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-31
par. 13 ods. 1
vychádza, že do 99.500e sa pri notárovej cene bytu napr. 150tis. s poplatkom aj tak nič neurobí (66+132+116,20+265,60=579,20) a keďže za všetko naviac je poplatok 0,2 perc., tak je relatívne zbytočné notárovou cenou ísť prácne hýbať (+-50tis je popl+-100e), ušetrí/priplatí sa max. tak 100e, a významnejší rozdiel než 50tis ceny nehnuteľnosti predpokladám by dedič aj tak papierovo neuhral.. A ostatné not. poplatky sú asi fixné..
Správne prosím počítam a správne som našiel tie poplatky u notára?
veronikasad
03.09.21,18:27
Majka, dan z príjmu z predaja hnutelneho majetku sa neplati a pri predaji nehnutelnosti sa do obdobia 5 rokov pocita aj vlastnictvo rodičov ... Z tohto dovodu nie je potrebne navyšovať cenu u notara ...
marjankaj
03.09.21,18:27
Je to dedenie v priamom rade. §9.
misoft
04.09.21,17:28
Netreba ti nič robiť - všetko vykoná notár. Ty len zaplatíš notársky poplatok.
A budeš majiteľom všetkého TY.
A potom nemusíš nič naceňovať oceňovať - ak budeš predávať auto, byt po rodičoch - cenu (ako vlastník) si budeš určovať sám (samozrejme - nie nejaké prehnané ceny, ale rozumné, výhodné pre teba a prijateľné pre kupca). Znalca v tom prípade ani nepotrebuješ, stačí sa orientovať podľa podobných cien v okolí.
Anik
05.09.21,17:33
K tvojej 1. otázke - cena auta ak ju má určiť dedič, alebo aj notár bude vychádzať z ceny napr. v autobazároch, alebo v inzerátoch, ktoré sú bežné. Môžeš kľudne dať aj priemer. pri 2. otázke - je dobré sa napr. poradiť v realitnej kancelárii a dohodnúť si cenu ak to neurobíš ty tak to urobí sám notár. Podstatné je že ak boli rodičia vlastníkmi bytu viac ako 5 rokov pri predaji ich majetku nebudeš platiť daň + zdravotné poistenie z rozdielu -nadobúdacia cena, a následne predajná cena. Ak by neboli vlastníkmi viac ako 5 rokov je vhodnejšie si dohodnúť vyššiu cenu, aby nevznikla spomínaná daňová povinnosť (napr. byt, záhrada, chatka). Tie dedičské poplatky určite nie sú také vysoké, aby sa podľa mňa oplatilo šetriť na notárovi, a následne aj súdnom poplatku hlavne ak je toho majetku viacej. otázka 3. Neviem či som správne pochopila - či si bol vyzvaný k oceneniu majetku notárom , lebo v dnešnej dobe je to relatívne bežná záležitosť, aby sa dedičské konanie ukončilo čím skôr.
radyc
05.09.21,20:48
Vpíšem to sem:
neviem prečo(!) a kedy niekto (zrejme admin?) odtiaľto vymazal príspevky! Tí ľudia si dali tú námahu, aby prečítali moje zadanie, možno pre niektorých nie až tak zrozumiteľné -veď písal ho laik, a dali si tú námahu, aby mi v problematike poradili!
Zadaniu sa ale zrejme rozumieť dá, pretože Mária27 podstatu pochopila a napísala síce krátky, no výstižný príspevok, ktorý ma posunul ďalej. Rozvinula sa tu debata, aby sa veci vyjasnili. To všetko odtiaľto zmizlo. Naproti tomu tu zostali dva príspevky, ktoré (prepáčte mi to) nehovoria absolútne o ničom, naviac idú úplne mimo.

Ďakujem anik za ochotu poradiť.
dmc
06.09.21,07:01
Žiadne zákonné ustanovenie nevyžaduje povinne vykonať znalecké dokazovanie na určenie hodnoty dedičstva, resp. hodnoty nehnuteľnosti patriacej do dedičstva. Hodnota sa určuje všeobecnou zhodou dedičov. Až v prípade, že by sa dedičia nedokázali dohodnúť na hodnote nehnuteľnosti, bolo by potrebné vykonať znalecké dokazovanie. Sám si určíš hodnotu (primeranú) dedičstva. Notár je odmeňovaný podľa výšky dedičstva - takže bude mať záujem aby bola jeho hodnota skôr vyššia.
bjuty smis
06.09.21,07:39
sa určuje všeobecnou zhodou dedičov........a notára...
dmc
06.09.21,09:36
Áno. Pôvodný občiansky súdny poriadok, ktorý upravoval otázku súpisu majetku tvoriaceho predmet dedičstva, bol nahradený zákonom č. 161/2015 Z.z. Civilným mimosporovým poriadkom. zdroj: https://jmjlegal.sk/sk/supis-majetku-tvoriaci-predmet-dedicstva-jeho-ocenenie/
veronikasad
06.09.21,10:10
odpoveď asi zmazala Maria27, nie admin. Zmazaním odpovede "zmizli" aj všetky komentáre pod ňou...