Ferdonno
04.09.21,20:28
Dobrý deň,

Zdedili sme chalupu kde susedské vzťahy boli od začiatku naštrbené. Sused nemá právo prechodu a chodil cez môj pozemok, robil si na našom dvore čo chcel / ujo čo tam býval dlhé roky trpel jeho vyčíňanie – výpust žumpy na pozemok, drevo si tam spracovával, atď. / Keď som už bol majiteľom ja ujo skúšal ale potom som mu vysvetlil že to takto nejde ďalej a tak sme spolu nažívali, ja nie som konfliktný typ. No ujo prednedávnom zomrel a nastala situácia kedy to zobral jeho syn pod krídla. Zo začiatku to bolo ok keďže vedel že mám záujem o kúpu domu. Zavolal mi teda a ozrejmil mi cenu ... skoro som odpadol / na tú lokalitu 10x násobná cena a to nemá právo prechodu/ Tak som mu navrhol moju cenu adekvátnu na územie. Urazil sa na mňa a tu začal problém. Mám 3 autá ktoré parkovali na mojom pozemku. Normálne na mňa zavolal políciu že sa autom nevie dostať ku domu. Samozrejme polícia dala za pravdu mne. Dal som teda vymerať pozemok a zistil som že jeho dom aj plot je na mojom pozemku. Strecha prečnieva skoro meter. Moja otázka znie môžem uzavrieť môj pozemok ? môže získať súdnou cestou právo prechodu ? Ku jeho domu sa dá dostať ale poľnou cestou. Chcel som sa dohodnúť ale je na mňa arogantný.

Vopred ďakujem za vaše skúsenosti
buchač
04.09.21,18:38
Moja otázka znie
1. môžem uzavrieť môj pozemok ?
2. môže získať súdnou cestou právo prechodu ?
3. Ku jeho domu sa dá dostať ale poľnou cestou.
======================
Pozrel si zákon ?
1. Áno aj nie
2. Áno
3. Záleží od okolností danej poľnej cesty

Pokiaľ sa nedohodnete, jednoznačne skončíte na súde...žalobu podá ten, ktorý bude mať toho plné zuby.
Súd rozhodne, ale to neznamená, že jeho rozhodnutie sa bude automaticky dodržiavať.
Ferdonno
04.09.21,18:42
pozeral som zákony ale strácam sa v tom
glen
04.09.21,19:00
na taketo veci sa nepyta na fore ale u pravnika.
Ferdonno
04.09.21,19:02
pojdem aj za právniko pýtam sa na skúsenosti či niekto má. Ale ďakujem za koment pekný večer prajem
Chobot
04.09.21,20:24
Podrobnosti nepoznáme, ale všeobecne - ak nemá právo prechodu, tak mu to nemusíš povoliť. On ale môže podať návrh na súd a je na jeho zvážení, či mu to právo prisúdi alebo nie. To my nevieme zodpovedať.

A z tvojho popisu som nepochopil, kto je kto. Kto je majiteľ pozemku, kto čo zdedil, kto je to ten ujo a kto je vlastne sused. Ty si chcel kúpiť susedov pozemok? Sused je syn toho uja? Prečo potom ujo trpel vyčíňanie suseda? Pre teba to je samozrejmé, ale my tomu nerozumieme.
majkii
05.09.21,11:30
1) Odpoveď na prvú otázku, ak pod uzavretím pozemku sa rozumie oplotenie, tak je možné pozemok oplotiť za splnenia podmienok stavebného zákona, a to buď ohlásiť stavebnému úradu drobnú stavbu, alebo mať stavebné povolenie napr. ak je plot vyšší ako 2 m , alebo sa buduje v nezastavenej časti obce vyžaduje sa stavebné povolenie.
Stavebný úrad nepovolí stavbu alebo dá námietky voči ohláseniu oplotenia, ak by sa tým znemožnil prístup alebo využívanie susedných pozemkov

2) právo prechodu môže súd určiť, zároveň ale súd môže určiť podmienky t. j. primeranú náhradu, súd môže určiť činnosti, teda či bude len právo prechodu alebo aj prejazdu, pritom sa bude prihliadať na to, aby obmedzenie vlastníckeho práva bolo čo najmenším zásahom, Takéto súdne konanie môže trvať roky až desaťročia

3) K jeho domu sa dá dostať poľnou cestou, tak ako píše Búchač, či by ju mohol využívať záleží od okolností
korela
05.09.21,21:51
Kultivovaný ľudský prístup by bol najvhodnejší. Chápem, že nie vždy je to možné dosiahnuť, ale za pokus to stojí. Oveľa horšie to bude, ak to niekto nezvládne a doplatí na to zdravím alebo aj smrťou.