bluerunx
06.09.21,05:18
Zdravim, mama musla nastupit do ZPS (zariadenie ore seniorov) . Zariadenie si nechalo jej OP(obciansky preukaz) . Je svojpravna. Zatial mi nedali podpisat doklad o tom ze som dovernik mojej mamy.
Je to v poriadku? Obavam sa zneuzitia OP, pretoze predsalen sa s OP da vybavit kadeco ked je v nespravnych rukach. Nechavali by ste OP v ZPS len tak?
misoft
06.09.21,05:48
Ide o to, v akom stave je. Seniori mnohokrát majú OP pri sebe a niekedy si nezapamätajú, kde ho majú, kde ho použili, kde ho založili. Pokiaľ má povolené ZPS opúšťať (mnoho seniorov je i v takýchto zariadenia dosť aktívnych) - OP by mala mať pri sebe - niekedy (v dopr. prostriedkoch) sa nim preukazujú, že majú nárok na bezplatnú prepravu a pod. Takže - nie je síce správne, že OP má ZPS u seba - porušujú Zákon o OP §15 ods.4, ale iste to robia z dôvodu, aby iná osoba nezneužila tento OP. ZPS - ak by ho použilo v mene seniora pre vlastné účely - porušilo by tento zákon a mohlo by byť aj trestne zodpovedné.
Moja mama je už v DSS, OP (ešte starý typ s nekonečnou platnosťou) nemá u seba, v DSS je uložený v trezore - brat, ktorý to tam má na skok si overoval - a prístup do tohto trezoru mala len riaditeľka - na požiadanie brata ho normálne ukázala, že je tam uložený.
Treba si uvedomiť, že ZPS i DSS je pre seniorov ich "domovom", i keď sú tam na "prechodný" pobyt.
buchač
06.09.21,06:49
Úschova občianskeho preukazu a preukazu poistenca

Z dôvodu zabezpečenia pred poškodením, stratou, zneužitím alebo odcudzením preukazu totožnosti (občiansky preukaz prijímateľa) a preukazu poistenca môžu byť tieto uložené po predchádzajúcom súhlase prijímateľa v uzamykateľnej skrinke v miestnosti personálu na sociálno-zdravotnom úseku. Pri odchode PSS mimo zariadenia (lek.vyšetrenie, hospitalizácia, dovolenka) sa prijímateľovi, ustanovenému opatrovníkovi alebo doprovodu prijímateľa preukazy odovzdajú a po návrate sa opätovne uschovajú.
V prípade nesúhlasu PSS s uschovaním, zostávajú preukazy u neho, čím preberá zodpovednosť za prípadnú stratu, či odcudzenie.
Prijímateľ sociálnej služby môže kedykoľvek svoj súhlas s úschovou preukazov odvolať.
Tieto bezpečnostné opatrenia sú zavedené z dôvodu viacročných skúseností so stratou občianskeho preukazu a preukazu poistenca.

ZDROJ :
Internet