martinaNAV
06.09.21,06:10
Dobrý deň, nevyúčtovávali ste dotáciu pre kultúrnu organizáciu, neviem sa dopátrať akú formu a aké všetky informácie by to malo mať. Ďakujem za každú radu
ivka70
06.09.21,04:12
ty uctujes v tej kulturnej organizacii a dotacia bola od koho a akym sposobom?
alebo si ten, kto dotaciu poskytol - na zaklade coho?
martinaNAV
06.09.21,04:17
ja účtujem v kultúrnej organizácií, dotaciu sme dostali ako kovid pomoc od ministerstva hospodárstva
ivka70
06.09.21,04:24
Toto by nepomohlo?
https://www.neziskoveorganizacie.sk/33/uctovanie-dotacii-v-jednoduchom-uctovnictve-v-organizaciach-neziskoveho-sektora-uniqueiduchxzASYZNZfn_ShKlJd3EN6XFwIGh5s1UWBS0tlgL w/

Priznanie dotácie sa účtuje v knihe pohľadávok na základe zmluvy o poskytnutí dotácie. V deň prijatia dotácie sa príjem peňažných prostriedkov účtuje v peňažnom denníku a zánik pohľadávky voči poskytovateľovi dotácie sa účtuje v knihe pohľadávok. Zároveň sa táto skutočnosť účtuje ako vznik záväzku v knihe záväzkov.

Použitie dotácie sa účtuje ako výdavok a zároveň sa účtuje zánik záväzku. Na konci prvého obdobia prijatia dotácie sa zistí suma použitej dotácie. Suma nepoužitej dotácie sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných prípadov ako nepeňažný výdavok a zníženie príjmu z dotácie.

Ak sa dotácia použije na nákup dlhodobého majetku, vo výkaze o príjmoch a výdavkoch sa dotácia vyčísli vo výške odpisov k príslušnému majetku. Ak sa dotácia použije na bežné výdavky, vo výkaze o príjmoch a výdavkoch sa vyčísli vo výške použitej dotácie.

Dotácia systémom refundácie sa účtuje v knihe pohľadávok vo výške oprávnených výdavkov účtovaných v peňažnom denníku. V deň prijatia dotácie sa príjem peňažných prostriedkov účtuje v peňažnom denníku a zánik pohľadávky voči poskytovateľovi dotácie sa účtuje v knihe pohľadávok.
martinaNAV
08.09.21,05:11
dakujem velmi pekne, prijatie dotácie ako takej v účtovníctve obsiahnuté mám, teraz však musím predlozit mministerstvu vyúčtovanie ako bola použitá a toto neviem akou formou chcu excel, ak tak čo vsetko ma obsahovat, doklady v pdf ? netusim ako to predlozit aby to akceptovali a nemuseli sme pripadne dotáciu vratitt
kn-alka
08.09.21,05:42
väčšinou sú všetky informácie napísané v samotnej dohode -zmluve o poskytnutí dotácie, aké vyúrčtovanie dotácie požadujú.

Keď sme dostali dotáciu zo samosprávneho kraja, bola k nej pripnutá tabulka, ktorú bolo treba vyplniť a priložiť nascenované faktúry a úhrady a zaslať poštou.
martinaNAV
13.09.21,07:03
tu nie je nič, z ministerstva mi odpisali ze nemaju predpisanú formu...Ďakujem ale za rady
kn-alka
13.09.21,09:49
tak si vytvor vlastnú tabulku, kde rozpíšeš faktúry, sumy a dátumy úhrad, priložíš fotokópie a pošleš so sprievoným listom
martinaNAV
13.09.21,10:07
spracovala som vlastnú, ale uviedla som len sumu bez dph takto sa mi to z účta lepšie tahalo ..neviem má byť vyčíslená aj dph a spolu suma? tiez neviem ako s vypisom z banky, kazdu faktúru stiahnut zvlást alebo im prilozit rocny vypis? dakujem
kn-alka
13.09.21,10:23
dotáciu si dostala na úhradu celej faktúry, nie len bez DPH, výpis priložíš, aký chceš, ak nevadí, že vidia všetky pohyby, tak môžeš aj mesačný
martinaNAV
13.09.21,11:08
dakujem velmi pekne, tu uhradu a dph som si ani nespojila robim to 1x som značne v strese aby sme nemuseli niečo vratit, tlak vedenia a ziadne usmernenie z ministerstva naozaj dakujem za kazdu radu. prosím ešte ako so mzdovými nákladmi, dokladovat zmluvy, rekapituláciu či mesačné výkazy zp a sp? Ďakujem
kn-alka
13.09.21,11:12
sumarizácia výplaty miezd, mesačné výkazy do SP, ZP a prehľad na DÚ
martinaNAV
13.09.21,19:04
ďakujem velmi pekne za usmiernenie a rady, verím ze to bude ok, máte skúsenost s dotáciami ak by som spravila niekde chybu zvyknú požiadať o odstránenie nedostatku aebo rovno žiadajú vráteine dotácie?
Ďakujem,
kn-alka
14.09.21,04:20
jasné, že najprv žiadajú o odstránenie nedostatkov, doplnenie údajov