Peter090
08.09.21,01:21
Pred bytovkou máme so susedmi pozemok . Je to parcela registra C . Druh pozemku zastavaná plocha a nádvorie . 18 Pozemok, na ktorom je dvor . 1 Pozemok nie je spoločnou nehnuteľnosťou . 1 Pozemok je umiestnený v zastavanom území obce . A plocha pozemku je 920 m2 . Predával sa podiel 1/24 ku bytu čo predstavuje 38 m2 . Čiže 24 parkovacích miest. Po piatich rokoch sa zistilo že z 24 parkovacích miest je 21 podielov s 38 m2 a zvyšne 3 podiely sú rozdelené medzi piatich vlastníkov . Jeden má 34 m2 druhý 20 m2 tretí 6m2 atď....
Majú títo piati vlastníci právo parkovať?
ivka70
08.09.21,03:40
Maju. Podiel na pozemku nic nehovori o tom, ci ma alebo nema niekto narok parkovat. Je spolocnym vlastnikom, ma pravo pozemok vyuzivat.
buchač
08.09.21,04:00
Majú títo piati vlastníci právo parkovať?
==========================
...a nie iba oni, ale za určitých okolností v podstate každý. ;)
marjankaj
08.09.21,05:49
Napríklad aj ja.:cool:
Onko
08.09.21,06:52
Každý má právo užívať nehnuteľnosť v takej miere, aký veľký podiel vlastní. Pozeral som rozmery najmenších áut a aj do 6 m2 sa môže niekto zmestiť, samozrejme nemôže tam parkovať limuzínu. Je na vás spoluvlastníkoch, aby ste sa na schôdzi dohodli, či tí s väčšími podielmi sa dokážete podeliť a necháte všetkých parkovať štandardnými autami, alebo tí s menšími podielmi budú rešpektovať veľkosť svojho podielu a budú parkovať len primeranými vozidlami, alebo sa jednoducho na zem nakreslia čiary, namontujú stĺpiky a podobne. Ale myslím si, že by to bola zbytočne vysoká investícia, keď stačí sa vzdať len pár centimetrov. Samozrejme, keď tam niekto na drzovku parkuje 2-3 autá, tak to už je zložitejšie.
buchač
08.09.21,07:30
...a odpoveď znie ako ???
marjankaj
08.09.21,08:03
šak napísal. Nech si to vyznačia čiarami a ten so 6m2 tam môže parkovať kolobežku.:---
Chobot
09.09.21,07:21
Pri podielovom vlastníctve nekupuješ metre štvorcové, ale podiel na pozemku. Takže nikto nemôže povedať, že vlastní 38, 20 alebo 6 m2, ale že vlastní 1/24-tinu, 1/100 tinu a pod.

Prakticky celý pozemok - tých 920 m2 má spolu X vlastníkov a každý z nich môže využívať danú parcelu na parkovanie. Aj ten. čo vlastní len 1/100-tinu.

Dá sa to riešiť 2 spôsobmi:
1. celý pozemok (920m2) rozmerať a vytvoriť primerane veľké parkovacie miesta a primeranom počte. Potom bude každému pridelených toľko parkovacích miest, koľko bol jeho podiel na pôvodnej parcele. Napr, ak vytvoríte 50 parkovacích miest, tak ten, čo mal podiel 1/24 dostane 2 parkovacie miesta.

2. inou možnosťou je celý pozemok (920m2) rozparcelovať a vytvoriť parcely s parkovacími miestami. Prideliť každému konkrétne parkovacie miesta tak, aby bol výlučným vlastníkom daného parkovacieho miesta (parkovacích miest) - teda parcely. Toto je najlepší spôsob predchádzaniu akýmkoľvek sporom či nejasnostiam. AKždé parkovacie miesto bude mať konkrétneho vlastníka, ktorý bude zapísaný aj v LV.

Napr. tu vidno, že každé parkovacie miesto je vlastne samostatná parcela a má svojho konkrétneho majiteľa.