wATAw
09.09.21,15:16
Dobrý deň. Žijem v meste a s parkovaním je to, ako všetci vieme, dosť problém. Na našom sídlisku sa parkuje hocikde, občas aj v rozpore so zákonom (v zeleni, v protismere, na chodníku,...), avšak väčšinou sa to tu riešilo mestskou políciou a nezodpovedných vodičov si trest neminul, takže teraz sa tu snažia vodiči parkovať väčšinou zodpovedne. Blízko našich bytových domov je ulica s rodinnými domami a tu si jeden majiteľ domu zmyslel, že nechce, aby pred jeho domom parkovali cudzie autá, tak si umiestnil pred dom veľké kamene. Je to však možné? Veď chodník a vozovka je už pozemok mesta. Chodníku to až tak neublížilo, pre chodcov je miesta dosť (to býva aj keď sú tam odstavené vozidlá) ale týmto spôsobom zablokoval asi 5 miest pre autá, čo dosť zhoršilo parkovaciu situáciu v našej lokalite. Okrem toho má na plotoch vytlačené tabuľky "Zákaz parkovať, súkromný pozemok" a pokiaľ viem, tieto cedule nie sú dopravnymi značkami a preto ich môžeme rovno ignorovať. Majiteľ domu (dokonca neviem, či to nie je len podnájomník domu) má svoju vlastnú garáž, do ktorej má vždy voľný prístup, pred ňou mu nikdy nikto neparkuje. Vozidlá tu parkujú časťou na vozovke a časťou na chodníku. Na chodníku zvyčajne býva dodržaný spomínaný odstup od plota (keby nebol, polícia dáva papuče) a pri oboch smeroch jazdy je dostatočný odstup, čiže odstavené vozidlá na krajnici nebránia autám v jazde. Preto nerozumiem jeho pohnútkam blokovať to tu. Čo by ste mi poradili? Zvažujem zavolať na mestskú políciu, aby majiteľovi domu dohovorili a kamene si odpratal, len nie som si istá, či som v práve, alebo či sa nemám obrátiť na inú inštitúciu. Ak by tu autá parkovali v rozpore s vyhláškou, určite by to policajti dávno riešili, ale ako som spomínala, riešia len nedostatočný odstup, parkovanie v protismere, v zeleni, atď. Je tu viacero rodín, ktorým vyhovuje parkovať na tomto mieste z toho dôvodu, že majú napr. malé deti, alebo staršieho príbuzného a tým pádom lepší prístup do auta, atď..
Ďakujem
Chobot
09.09.21,13:32
V prvom rade si zisti, komu patrí ten pozemok, na ktorý umiestnil tie kamene. Ak je to naozaj súkromný pozemok majiteľa domu, tak je plne v práve zakázať tam parkovať.

Ak to patrí napr. obci, tak treba zájsť na obecný úrad, alebo rovno napísať podnet. Obecný úrad to preverí a zaujme stanovisko - buď prikáže majiteľovi tie kamene odstrániť z obecného pozemku, alebo tam zakáže parkovanie oficiálnou značkou alebo rozhodne inak. Policajti s tým veľa neurobia, musel by podnet dať majiteľ pozemku. Ty nie si majiteľ, preto nemôžeš od nich žiadať, aby konali.

Na druhej strane chápem aj vlastníka domu. Majiteľov rodinných domov nútia stavebné úrady vybudovať na svojich pozemkoch aj 3 parkovacie miesta, aby údajne nestáli pred domom na ulici. Oni si odparkujú autá pekne poslušne do dvora a niekto cudzí odstaví aj 5 áut pred ich domom.

Toto bude čím ďalej, tým väčší problém. Bytové domy nemajú priľahlé parkoviská, zvyčajne sa budovali v počte 1 parkovisko na byt, prípadne ešte aj menej. Teraz majú ľudia bežne 2 až 3 autá na byt a nemajú kde parkovať. Bohužiaľ, ak raz niekto býva v bytovke a má len 1 parkovacie miesto, nemal by mať viac áut.

Riešením určite nie je "vyrobiť" z ulíc, kde sú rodinné domy parkoviská pred domami. Stačí, že sami vlastníci domov tam stávajú a potom neprejdú autá oproti sebe.

Zhrnutie - pokiaľ tam vyslovene nie je zakázané parkovať a parkujúce autá dodržujú predpísané vzdialenosti na chodníku aj ceste, tak sa tam dá parkovať a majiteľ domu to nemôže zakázať.
wATAw
09.09.21,14:41
Na katastralnej mape som si zistovala, komu patria pozemky a cesta s chodnikom nema vlastnika, comu nerozumiem, ale kazdopadne majitel domu je realitka, cize podnajomnik nema absolutne ziadne pravo tam tie kamene davat tak ci tak. Cesta a chodnik nie je v jeho vlastnictve a vlastne ani dom. Cize teraz som poburena este viac. Ale kedze podla katastra cesta nema vlastnika, neviem, ci by som na mestskom urade aj pochodila s podnetom. Sama kamene urcite neodstranim. Ziadne dopravne znacenie, ktore by zakazovalo statie, tam nie je, vyhlaska to nezakazuje, takze nerozumiem tomuto konaniu. Ja chapem, ze "majitel" nie je stotozneny s tym, ze ma pred domom auta, ale je mi jasne, ze takto konat nemoze.
marjankaj
09.09.21,15:00
...., ale je mi jasne, ze takto konat nemoze.
A prečo by nemohol? Pozri ústavu.
Čl. 2
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
buchač
09.09.21,15:02
Cize teraz som poburena este viac.
Ja chapem, ze "majitel" nie je stotozneny s tym, ze ma pred domom auta, ale je mi jasne, ze takto konat nemoze.
Sorry...ALE nechápeš, nepochopíš. Teda aspoň dovtedy, pokiaľ by sa situácia neotočila.
By som rád vidieť, ako by si bola pobúrená, ak by pred tvojim domom stáli cudzie autá, ktorých majitelia by nehľadeli na nič a na nikoho.
Odbočím do technického hľadiska. Ono je to tak fasaaaa, ak vonku naštartujú autá jedno za druhým a nechajú bežať motor na voľno, aby sa tie smradľavé diesle trochu zohriali...prípadne ti zvuk motora, hlasná hudba, búchanie dverí zobudí dieťa...atď, etc...

Nezažila si ešte ? Vrelo doporučujem...budeš peniť jak malé pivo. ;)
marjankaj
09.09.21,15:12
Na katastralnej mape som si zistovala, komu patria pozemky a cesta s chodnikom nema vlastnika, comu nerozumiem
Ale predtým si písala toto:
Je to však možné? Veď chodník a vozovka je už pozemok mesta.
misoft
09.09.21,16:35
Na katastralnej mape som si zistovala, komu patria pozemky a cesta s chodnikom nema vlastnika, comu nerozumiem, .............
No to si na omyle.... väčšinou je tam napísané LV nezaložený - neznámy vlastník. Je to pozostatok socializmu, ale v tom prípade je vlastníkom štát. každý cm2 má vlastníka, pokiaľ nie je to majetkom mesta, ani nemá iného vlastníka - automaticky to spadá pod vlastníctvo štátu.