OľgaH
10.09.21,18:35
Dobrý deň, neviem si poradiť s účtovaním nasledovného. Dodávateľ, platca DPH nám posiela zálohovú faktúru, ak ju zaplatíme z účtu, príde vyúčtovacia faktúra - je to OK. ALE niekedy tú ZF zaplatíme z kreditu (máme u dodávateľa predplatený kredit) . Vtedy nám príde len info (nedaňový doklad), že nám platba bola strhnutá z kreditu, ak spravíme aj úhradu tejto ZF (nedopatrením), tak si ju dodávateľ pripíše ako navýšenie kreditu a príde nám faktúra na KREDIT (s dph). Faktúru za použitie kreditu (ZF bola zaplatená z kreditu) nám nechce vystaviť. FA za kredit som zaúčtovala 314+343/321 - ale na to použitie nemám doklad, neviem ako to dostať do nákladu. Máte prosím s týmto nejaké skúsenosti, že by ste mi vedeli poradiť? Ďakujem.
Onko
10.09.21,22:04
Ako vám môžu urobiť doklad za použitie kreditu, keď ste ho ešte nepoužili? Teraz ste si len kúpili kredit a máte faktúru na kredit, tak si zaúčtujte rovno tento kredit do nákladov, alebo počkajte rok, kedy z toho kreditu predĺžite doménu a na základe toho "info (nedaňový doklad)" si zálohu preúčtujete do nákladov.

Teraz môžete akurát v závislosti od spôsobu účtovania kreditu v minulosti účtovať čerpanie toho starého kreditu.
OľgaH
12.09.21,12:07
Ďakujem za reakciu, skúsim sa vyjadriť jasnejšie. U dodávateľa máme predplatený kredit, z ktorého bola urobená úhrada, a keďže už bola urobená úhrada z kreditu, prostriedky poslané na ich bežný účet pripísali ako navýšenie kreditu.
Ak som Vás pochopila správne, môžem info (nedaňový doklad) preúčtovať do nákladov. ( s týmto som sa ešte nestretla).
Toto som si potrebovala ujasniť, takže ďakujem krásne.
Onko
12.09.21,17:12
Ono to je "nedaňový doklad" z hľadiska DPH, lebo DPH bolo vyúčtované už pri zakúpení kreditu, ale inak nie je dôvod, prečo ten doklad nejako znevažovať, opisuje uskutočnenú ekonomickú operáciu, o ktorej možno účtovať.
OľgaH
13.09.21,11:42
ďakujem za objasnenie :) prajem pekný deň