glen
11.09.21,09:58
Slovensko ma zakazane dvojite obcianstvo. Avsak vzhladom na celosvetovu situaciu sa moze clovek s jednym pasom velmi lahko stat veznom aj vo vlastnej krajine. Preto ma uz dlhsie zaujima dvojite/trojite/... obcianstvo.

Chcem preto vediet, co by sa stalo ak by som predsalen ziskal dalsie obcianstvo no nechcel by som sa zbavovat slovenskeho. Ako by to Slovensko mozhlo zistit? Je mozne fungovat na "cierno" alebo krajiny nejak komunikuju medzi sebou? Nepride mi to realne, plus krajina A sa naozaj nema co starat do toho co ja robim v krajine B. Ale skratka zaujima ma realita. Viete niekto?

V zakone som nasiel moznost obist to tak ze by som mal nedoplatok v socialnej poistovni. Vtedy nie je mozne sa zbavit obcianstva. Ale je to skor take krajne riesenie iba.
veronikasad
11.09.21,08:39
Ako sa chces "dopracovat" k tomu nedoplatku v SP?
buchač
11.09.21,11:35
Ako by to Slovensko mozhlo zistit? Je mozne fungovat na "cierno" alebo krajiny nejak komunikuju medzi sebou? Nepride mi to realne, plus krajina A sa naozaj nema co starat do toho co ja robim v krajine B. Ale skratka zaujima ma realita. Viete niekto?
=================
Samozrejme, že viem....

Ako ? Ľahko, o to nemaj strach.
Na čierno ? Ani nie, nakoľko sú tam určité povinnosti.
Nemá sa starať ? Nuž, ako sa to vezme.
Realita je zvyčajne tvrdá.

P.S.:
...a že ty si si nepozrel net...lebo info je k dispo.

P.S.:
By som zákon sprísnil ešte viac, ako je to doteraz, aby nedochádzalo ku odrbávaniu zo strany oyebávakov, ktorí hľadajú len a len výhody.
misoft
11.09.21,15:12
Onko
11.09.21,16:51
V súčasnosti je jediná možnosť, ako získať druhé občianstvo a nestratiť slovenské, keď sa oženíš s cudzinkou.

Ako tu už bolo spomínané v komentároch, boli v pláne zmeny zákona, ale jednak sa ešte nenaplnili, možno sa ani nenaplnia, a v každom prípade to počítalo iba s tým, že dvojité občianstvo bude povolené vtedy, keď sa v cudzine dlhodobo na roky reálne usadíš (teda niečo ako s tým oženením), a naďalej mal zákon zostať proti špekulantom, ktorí by chceli mať druhé občianstvo bez väzby na tú krajinu.

Maximum, čo momentálne môžeš urobiť, ak sa nechceš zrovna účelovo oženiť, je získať v cudzine trvalý pobyt a ponechať si slovenské občianstvo. Napríklad pri kombinácii slovenský cestovný pas (občianstvo) a paraguajský občiansky preukaz (trvalý pobyt) máš garantovaný voľný pohyb po takmer celej Európe (Schengen) a takmer celej Južnej Amerike (Mercosur).

PS: To s tými nedoplatkami sa týka len prípadov, kedy sa chceš dobrovoľne vzdať slovenského občianstva, tak ti ho nasilu nechajú dovtedy, kým máš tie nedoplatky. Nerieši to tie prípady, kedy sa ho vzdať nechceš, ale ti ho chcú odobrať pre nadobudnutie iného občianstva.
ivka70
13.09.21,04:07
Pri strate slovenskeho obcianstva kvoli nadobudnutiu obcianstva inej krajiny, sa da poziadat o jeho znovunadobudnutie. Ak ziadost bude schvalena, clovek moze mat obe obcianstva (tak ako ich maju ludia, ktori obcianstvo inej krajiny nadobudli red platnostou toho uzasneho f.zakona)

https://www.mic.iom.sk/sk/obcianstvo/znovunadobudnutie-statneho-obcianstva-slovenskej-republiky.html
glen
25.10.21,07:57
a co ustavny zakon 5/2 "Nikomu nemožno odňať štátne občianstvo Slovenskej republiky proti jeho vôli." ? ustava je nad zakon.
Onko
25.10.21,08:11
Však tebe ho nikto nasilu nezoberie, ty ho dobrovoľne vymeníš za iné občianstvo.
marjankaj
25.10.21,08:15
glen
16.04.22,12:52
trosku to ozivim. zakon hovori "Štátne občianstvo Slovenskej republiky možno stratiť" ak ..., nie ze ho clovek automaticky strati. cize tam musi byt nejaka akcia zo strany statu. nevies o tom nieco?
veronikasad
17.04.22,07:17
Ešte ta to nepreslo? Vsak si nájdi nejakú Ukrajinku a problem máš vyriešený...