olala
24.09.06,20:26
Prosím poradte mi niekto čo všetko patrí pod nedaňové výdavky a nedaňové príjmy v neziskovej organ.,konkrétne napr. nákup kancelársk. potrieb-farbičky, perá...je réžia či nedaňový výdavok, alebo preplatenie cestovného jednej členke maters. centra,ktorá sa zúčastn. na stretnutí maters. centier a na školení matersk. centier je réžia či nedaňový výdavok.Ďalej máme u nás aktivačky a z úradu práce nám preplatia náklady na realizáciu aktiv. prác kde to zaúčtujem -príjem zdaniteľný či nezdaniteľný? A stačí mi na preukázanie výdavkou na aktiv. činnosť do nášho účtovníctva založiť kópie bločkov, pretože originál bločky treba poslať na úrad práce. A kde zaúčtujem pohostenie lektora? Čo je vlastne náš daňový príjem a daňový výdavok?
Ak by sme robili iba to čo je v stanovách znamená že je to nedaňový príjem a výdavky zas nedaňové? A čo potom nákup hygien. potrieb....Mám v tom poriadny chaos prosím poradte. Ďakujem
hetty
17.10.06,10:24
Bločky si pýtaj späť, zatiaľ založ fotokópie. Ak Ti ich nevrátia tak si daj urobiť overené kópie. Nezdaňovaná činnosť, je tá ktorá je vašou hlavnou činnosťou , na ktorú ste založený. Táto činnosť sa nezdaňuje. Nezdaňujú sa členské poplatky. Zdaňujú sa príjmy, ktorými vytvárate iným konkurenciu. Aká forma neziskoviek ste? Konkrétne otázky mi pošli cez súkromné správy.
dadia1
14.11.06,10:57
prečo ste si to vymenili cez súkromne spravy???? tato problematika by ma velmi zaujimala.
tiez som začala robit učtovnictvo jednému materskému centru a nemam v tom vobec jasno.
mohli by ste sa prosim k tomu vyjadrit aj takto verejne??
dakujem Vam kočky
tori
14.11.06,11:08
Kočky, tiež ma táto problematika zaujíma, máme občianske združenie s kopou aktivít a nemám v tom celkom jasno.
Ďakujem
victoria
14.11.06,13:25
Podľa mňa by ste si mali najskôr odpovedať na prvú otázku :
- ste zaregistrovaní na daňovom úrade z titulu že budete vykonávať aj zdaňovanú podnikateľskú činnosť ?
V prípade že nie ste registrovaní na daňovom úrade znamená to, žeby ste zdaňovanú činnosť a teda zdaňované výdavky/náklady ani nemali mať. Všetky náklady potom účtujete v prípade JU ako prevádzkovú réžiu a výdavok neovplyvňujúci základ dane a v PU ako náklad nedaňový.
V prípade, že ste registrovaní na DU s tým, že budete zamestnávať alebo vykonávať podnikateľskú zdaňovanú činnosť je potrebné rozlišovať výdavky, ktoré súvisia zo zdaňovanou a ktoré s nezdaňovanou činnosťou.
Aktivácie z úradu práce dokladujete celé ? Teda poskytnutej čiastke sa rovnajú všetky náklady alebo niečo ostáva aj vám ? V prípade že je to jedna tak by som to dala ako PNZD a VNZD. Originály bločkov by vám mali po zdokladovaní a odsúhlasení vrátiť, teda aspoň mne to tak robia v prípade grantov a príspevkov z európskych fondov, dovtedy si uchovávam kópie.
tori
15.11.06,08:35
Ja to tiež takto robím, účtujem v JU, mám nedaňové výdavky rozdelené na réžiu, mzdy, odvody do fondov, nákup materiálu atď a všetko účtujem cez tieto položky. Tiež príjmy účtujem v nedaňových rozdelených na príjem za predaj výrobkov a služieb, refundácie z UPSVaR atď.
Ale od júla máme živnosť, takže sa mi väčšina vecí presunula do výdavkov a príjmov ovplyvňujúcich základ dane.
Dúfam, že to robím správne, ale úplnú istotu stále nemám.
olala
15.11.06,11:38
Aj ja som dávala príjem získaný v MC- na základe činnosti, ktoré máme v stanovách /opatrovanie, kurzy.../ do nedaňových príjmov a výdavok do nedaňových výdavkov, ale na školení nám povedali, že je to činnosť, ktorá vytvára konkurenciu a tak je to zdaniteľný príjem a zdaniteľný výdavok. Tak potom nechápem čo vlastne z tých stanov mám brať ako nezdaniteľný príjem, asi len granty a dotácie.
victoria
15.11.06,11:42
No, ja budem v pondelok na skoleni neziskoviek tak sa tam urcite na tuto temu bude diskutovat a opytam sa.
victoria
15.11.06,11:43
Ale granty a dotacie su urcite nezdanovanym prijmom.
olala
15.11.06,11:52
Tori, keď už máte živnosť nemuseli ste prejsť na podvojné účtovníctvo?
tori
15.11.06,12:07
tento rok už určite dokončíme v jednoduchom
Melnick
20.11.06,19:17
Bločky si pýtaj späť, zatiaľ založ fotokópie. Ak Ti ich nevrátia tak si daj urobiť overené kópie. Nezdaňovaná činnosť, je tá ktorá je vašou hlavnou činnosťou , na ktorú ste založený. Táto činnosť sa nezdaňuje. Nezdaňujú sa členské poplatky. Zdaňujú sa príjmy, ktorými vytvárate iným konkurenciu. Aká forma neziskoviek ste? Konkrétne otázky mi pošli cez súkromné správy.
Myslím,že viacerí čerpajú práve z príspevkov určených všetkým. :confused:
Ale ak si sa rozhodla radiť cez ss ,je to Tvoje rozhodnutie a ja ho akceptujem.:)
dadia1
29.01.07,17:10
ahojte.

materské centrum - všetky príjmy a výdavky sú nedanové. mam len príjmy a výdavky neovplyvnujúce dan. nie je to centrum založene za účelom podnikania ani dosahovania zisku.

aky tym danového priznania mam použiť na dan z príjmu???
Melnick
29.01.07,17:47
http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=5659

Ak účtuješ v sústave PÚ tak DP pre PO tam máš riadky aj pre neziskovky. Iba súvaha a výkazy sú vyslovene pre NO, v priloženom linku.
Ak účtuješ v sústave JÚ potom vypĺňaš DP pre FO. PO s prílohami výkaz o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch pre NO


mimotemy Skratiek ako v piesni od Mládka.:) :) :)
Simonab
29.01.07,18:17
http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=5659

Ak účtuješ v sústave PÚ tak DP pre PO tam máš riadky aj pre neziskovky. Iba súvaha a výkazy sú vyslovene pre NO, v priloženom linku.
Ak účtuješ v sústave JÚ potom vypĺňaš DP pre FO.
mimotemy Skratiek ako v piesni od Mládka.:) :) :)

No Majka neviem či sa podáva na DP pre FO. Ak aj účtujú v JU, je to predsa právnická osoba. Ja podávam na tlačive pre PO aj keď účtujem v JU.
Melnick
29.01.07,18:38
Simonka - súhlas ,tam sa ale ako prílohy dávajú výkaz o majetku a záväzkoch a o príjmoch a výdavkov ,ale pre NO.
Simonab
29.01.07,18:46
Simonka - súhlas ,tam sa ale ako prílohy dávajú výkaz o majetku a záväzkoch a o príjmoch a výdavkov ,ale pre NO.

Tieto: http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=4081 Najlepšie si to priamo odtiaľto vytlačiť, lebo ich ťažko zohnať.
dadia1
30.01.07,16:20
takze by som mala podat danove priznanie pre pravnicke osoby? a kam budem tie nezdanitelne prijmy a vydavky pisat? do ktorých riadkov? vie mi niekto poradit????
vdaka vopred
dadia1
01.02.07,07:51
halooooo????
do ktorých riadkov píšem nezdanitelne prijmy a vydavky??????????

prosim, nikto nevie poradit?