glen
13.09.21,18:50
Chcem zistit ktore krajiny maju predaj akcii bez dane pre investorov(tzn. nie traderov).

Zatial som sa dopatral k tymto a preto ak viete o dalsich tak budem rad ak doplnite.

1. Slovensko
Predaj akcii je oslobodeny od dane po 1. roku drzania.
Ziadne ine poplatky a podmienky.

2. Cesko
Predaj je oslobodeny od dane po 3. rokoch drzania.
Nemam info o poplatkoch a podmienkach pretoze 3 roky su pre mna privela tak som nezistoval.

3. Svajciarsko
Predaj je oslobodeny od dane po 6. mesiacoch drzania. Avsak clovek musi splnit nasledovne kriteria aby nebol vnimany ako profesionalny trader ktory by danil predaj ako standardny prijem:
a) musi akcie drzat aspon 6 mesiacov
b) predaj akcii nesmie presiahnut 50% rocneho prijmu
c) celkovy objem transakcii nesmie presiahnut 5x velkosti portoflia na zaciatku fiskalneho obdobia(tomuto uplne presne nerozumiem)
d) investovanie iba vlastnych penazi
e) nemoznost vyuzivat opcie, pokial nejde o ochranu investicie(tzn nejde o spekulaciu)

je mozne nesplnit jednu podmienku, pri poruseni aspon dvoch bude zalezat na danovom urade ako osobu oznaci - ci sukromneho investora(ziadna dan) alebo profesionala(dan).

4. Gruzinsko
Prijem z predaja akcii zahranicnej firmy, ktora nevlastni v krajine nehnutelnosti presahujuce 50% jej imania, je oslobodeny od dane.
Nemam info o poplatkoch a podmienkach zatial.

5. Cyprus
Prijem z predaja akcii zahranicnej firmy, ktora nevlastni v krajine nehnutelnosti presahujuce 50% jej imania, je oslobodeny od dane.

Cyprus nerozlisuje tradera a investora. Preto ak je clovek nezamestnany a primarne sa zivi investovanim, musi si spravit zivnost a platit socialnu a zdravotnu(oboje maju svoje limity). Dan z predaja teda je 0 ale bude mat odovody.

6. Malajzia
Nema dan z predaja cennych papierov(celkovo nema dan z kapitaloveho zisku) avsak clovek moze byt oznaceny ako trader a vtedy by sa danil prijem ako bezny. Malajzia vyuziva system odznakov("badges of trade") kedy urcia kto je investor a kto trader. Nemam ale presne info o podmienkach ani priapdnych poplatkoch.

7. UAE
Emiraty nemaju ziadne dane, len DPH a nejake poplatky ak ide o nehnutelnosti.

To je zatial vsetko. Osobne nie som trader takze ten limit na jeden rok drzania akcii mi vyhovuje a prave take krajiny ma zaujimaju.

--
Dodatocne este som nasiel: Andora, Novy Zeland, Lichtenstajnsko