Adrian D.
16.09.21,14:48
Dobry den rad by som sa opytal ci mam pravo ako najomca odstupit od najomnej zmluvy skor ako mi skonci vypovedna lehota 3 mesiace.. majitel bytu je dlznik na socialnej zdravotnej poistovni ma dlhy na dani a dlh na byt dokonca nezaplatil elektriku v byte ktorom mam podnajom a bola 2 dni vypnuta...
pre lepsie pochopenie podla vypovednej lehoty by som v byte mal ostat este 2 mesiace tym padol by som mal este 2x zaplatit najom vo vyske 350 eur no mam obavu ze pridem o 700 eur a dalsich 1000 eur deposit ktorych majitel nevratil ani predoslim najomcom preto sa pytam ci mam pravo odstupit od zmluvy a odist skor ako mi skonci vypovedna lehota stym ze tie 2 mesiace uz viac najom nezaplatim a ze si tie peniaze moze majitel strhnut z depositu vlastne si ho moze nechat..
Mária27
17.09.21,09:10
Odstúpenie od nájomnej zmluvy je jednostranný právny úkon, na ktoý nie je potrebný súhlas prenajímateľa. Odstúpením sa zmluva od začiatku zrušuje. Dôvody na odstúpenie sú v § 679 ods. 1 občianskeho zákonníka - treba ich však presne popísať, nestačí odkaz na §.

Odstúpením od zmluvy zmluva zaniká od začiatku (pozerá sa na ňu ako keby nikdy neexistovala) a nikto sa nemôže domáhať splnenia povinnosti z neúčinnej, resp. neexistujúcej zmluvy.

Vzájomne poskytnuté plnenie si môžeš započítať (teda depozit odbývať), čo mu tiež môžeš dať písomne. Dokonca by si si mohol uplatniť prípadnú inú škodu podľa ustanovení § 420 a nasl. OZ.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20191201