ondro55
16.09.21,14:14
Zdravim. Vie mi niekto poradit ako ramku 4gb mozem kupit do lenovo ideacentre AIO 300-23ISU? Strasne mam pomaly pocitac a dufam ze ked pridam 4gb ramku tak sa zrychli. Nemam tam SSD disk ale len 7200 otackovy hdd verim ze sa aspon trochu zrychli. Neviem to nikde identifikovat aku ramku mozem kupit. Dakojem
buchač
16.09.21,12:58
ondro55
16.09.21,13:02
Sorry nerozumiem tomu som len uzivatel. Technicke veci su pre mna spanielska dedina. Cakal som ze sa tu najde nejaka dobra dusa a hodi sem link /napr. Na alzu alebo nejaky obchod/ a povie toto si kup toto tam bude pasovat.
buchač
16.09.21,13:19
Hm...
1. Linky som neštudoval, no na 100% som presvedčený, že tam bude uvedený aj typ RAMky
2. Ja som tiež len užívateľ...a teda sa radím so svojimi rádcami. ;)
3. Tiež chodím (ak je potrebné) do špecializovaných predajní, kde nadnesiem požiadavku...a zvyčajne aj vybavím.
Prečo to neurobíš aj ty, ale vybavuješ veci od mašiny ?

P.S.:
Čo je to Alza ? Myslíš tým tú predraženú ešopu, čo predáva čínske veci z brutálnou maržou ???
Chobot
16.09.21,14:12
Iba doplnením RAMky notebook nezrýchliš. rýchlosť počítača ovplyvňuje najmä:
- frekvencia procesora
- počet jadier procesora
- čítanie a ukladanie dát na HDD
- rýchlosť grafickej karty (ak ide o graficky náročnejšie programy alebo hry)
- až potom veľkosť a rýchlosť RAM.

Ak máš toto zariadenie

https://www.mall.sk/pc-lcd-all-in-one/lenovo-ideacentre-aio-300-23isu-f0by005mck

tak veľké terno nenarobíš. Je tam 2 jadrový procesor 2,3 GHz, ktorý je pevne priletovaný na základnú dosku, takže ten nevymeníš za výkonnejšie CPU.

Ak tam máš 32 bitový Windows 10, tak rozšírenie RAM je zbytočné, lebo 32 bit. W10 nedokáže využiť viac pamäte, ako 4 GB. Môžeš tam mať aj 16 GB RAM, ale Windows bude využívať len tie 4 GB.

Tých 4 GB je úplne postačujúcich na domáce aplikácie a bežné využitie (ak napr. nepoužívaš grafické programy, alebo náročnejšie hry pod 64 bitovým Windowsom).

Ak chceš zrýchliť počítač, tak vymeň HDD za SSD disk. Ak máš 64 bitový Windows, tak môžeš skúsiť rozšíriť pamäť, ale veľa tým nezískaš. Ale ak napriek tomu chceš investovať do pamäte, tak pozri, akú rýchlu pamäť tam máš teraz. Mala by tam byť pamäť RAM DDR4 2133 MHz. Ak chceš meniť pamäť, tak tam treba dať rýchlejšiu. Otázne ale zase je, či samotné zariadenie dokáže pracovať s rýchlejšou pamäťou.

Celý stroj sa vždy prispôsobí najmenej výkonnému komponentu. Napr. ak CPU pracuje s pamäťou na frekvencii 2133 MHz, tak aj keď tam dáš trebárs pamäť s frekvenciou 3200 MHz, tak to bude bežať iba rýchlosťou 2133 MHz. A u pamäte je toho ešte viac, čo určuje jeho výkon - napr. tzv. "clock", čo sa udáva skratkou CL a nejaké číslo, napr. CL19. Ale to už je pre bežného užívateľa príliš komplikované.

V podstate ty môžeš do toho notebooku dať ktorúkoľvek pamäť z týchto:

https://www.alza.sk/pamate-ddr4-pre-notebooky/18855199.htm

len nie je jednoduché vybrať takú, aby bola výkonnejšia, ale zároveň tú rýchlosť podporovalo zariadenie. A skontroluj si podľa modelového čísla, či máš skutočne model, v ktorom je typ pamäte DDR4, či to nie je náhodou DDR3. Lebo názov "ideacentre AIO 300-23ACL" je len označenie modelového radu a jednotlivé konkrétne modely sa môžu vnútri líšiť (ako napr. škoda Fabia, ale tá môže mať motor benzín 1,2 alebo 1,5 či 1,8 alebo diesel ...)

Tu si to môžeš pozrieť podľa čísla modelu:

https://psref.lenovo.com/Product/ideacentre_AIO_300_23

Zhrnutie je jednoducho také, že je to počítač, ktorý má svoje hranice. Za tú cenu nemôžeš očakávať od All-in-one zariadenia úžasné výkony. Aj tá "pomalosť" je relatívna. Tebe sa to môže zdať pomalé, pre iného to môže byť super rýchle. Je zbytočné investovať do komponentov. Ak chceš výkonnejší stroj, kúp si rovno taký. Bude ťa to stáť ale viac peňazí.
ondro55
16.09.21,18:28
Hm. Dakujem za vycerpavajucu odpoved. Rada mi urcite pomohla. Este raz dakujem.