harlem
25.09.06,09:00
Prosím, kto mi poradí v nasledovnom.Naša spoločnosť doviezla z Talianska 2 výrobné linky. Na ich montáž, sprevádzkovanie a zaškolenie obsluhy sme prijali talianskeho technika-živnostníka, ktorému za jeho služby od mája 2006 mesačne preplácame vystavené faktúry na základe zmluvy, ktorej platnosť končí 30.októbra 2006. Mali by sme záujem o predĺženie tejto zmluvy do konca r.2007. Moja otázka znie:
1.Je možné zamestnávať zahraničného živnostníka na základe zmluvy a preplácať mu jeho faktúry?
2.Aký pracovno-právny vzťah je možné uzavrieť so zahraničným občanom?
3.Aké povolenia - doklady v týchto prípadoch vyžadujú naše úrady?
liba2
25.09.06,09:30
Prosím, kto mi poradí v nasledovnom.Naša spoločnosť doviezla z Talianska 2 výrobné linky. Na ich montáž, sprevádzkovanie a zaškolenie obsluhy sme prijali talianskeho technika-živnostníka, ktorému za jeho služby od mája 2006 mesačne preplácame vystavené faktúry na základe zmluvy, ktorej platnosť končí 30.októbra 2006. Mali by sme záujem o predĺženie tejto zmluvy do konca r.2007. Moja otázka znie:
1.Je možné zamestnávať zahraničného živnostníka na základe zmluvy a preplácať mu jeho faktúry?
2.Aký pracovno-právny vzťah je možné uzavrieť so zahraničným občanom?
3.Aké povolenia - doklady v týchto prípadoch vyžadujú naše úrady?Odpoviem len k bodu 1:
Ak ti zahraničný živnostík faktúruje za služby, nejde o zamestnávanie (nemá pracovnú zmluvu!) .
harlem
25.09.06,10:33
Odpoviem len k bodu 1:
Ak ti zahraničný živnostík faktúruje za služby, nejde o zamestnávanie (nemá pracovnú zmluvu!) .
V tom mám jasno. Moja otázka je zameraná na to, či zahraničný živnostník môže pracovať v slovenskej firme a pravidelne jej vystavovať faktúry za svoje služby.
elims
25.09.06,10:50
harlem,

chcete toho Taliana zamestnat na pracovnu zmluvu? ak ma zivnost, je to ok, nepotrebujete ziadne povolenia,

ak mu chcete dat PZ, ako obcan EU potrebuje - zajst na cudzinecku policiu ohladne trvaleho pobytu a prihlasit sa na zdravotnu poistovnu.

Potom mozete s nim uzavriet PZ, prihlasit ho na SP a ZP,... a na urade prace vyplnit informacnu kartu o zamestnavani cudzinca - oni si vramci EU sleduju pohyb cudzincov. Aspon ja som to tak robila pred uzavretim PZ s cudzincom
harlem
25.09.06,11:30
elims,
ďakujem za radu, ale môj problém je v tom, že ten Talian uprednostňuje mesačné vystavovanie faktúr. Niekde som však počul, že po 6-tich mesiacoch sa musí zaregistrovať ako živnostník na Slovensku, alebo ho príjmeme do pracovného pomeru. Vieš mi k tomu niečo povedať:confused: .
elims
25.09.06,11:43
fiha, to teda fakt neviem. Ak to mas s doveryhodneho zdroja, moze to byt pravda, ale nikdy som sa s takou podmienkou nestretla, sorry. Skus sa opytat na Zivnostenskom urade.