poulicnalampa
18.09.21,16:44
Ahojte, hľadám dve rozprávky. Obe boli staré, nie moc ale nebola to najnovšia animácia.

V prvej išlo o jedno veľmi zvláštne slovo, hlavná postava (muž) mal nájsť zmysel toho slova, čo to je, ako to vyzerá... Hľadal a bol zúfalý, na konci sa niečo zomlelo v dedine kde žil a všetko skamenelo, bol to dlhý útvar v ktorom boli ľudia, zvieratá a možno aj niečo ďalšie. Nie som si istá či tam bolo aj niečo s čertom ale je to možné. Na úplnom konci ako ten skamenelý útvar našiel tak ho pomenoval tým slovom a tak sa vlastne aj volala rozprávka.

No a v druhej rozprávke bolo niečo o chudobnom mužovi čo sa na niečom dohodol s čertom. Muž mal vedieť o všetkom čo má doma a o čom nevie si čert môže zobrať, keďže bol chudobný tak "vedel" o všetkom, neviem už čo z toho mal mať muž ale na dohodu pristúpil. Keď sa vrátil domov zistil že nevedel o svojom novo narodenim dieťati... Prišiel si poň čert ale znovu sa dohodli. Muž bude pre čerta pracovať v pekle a on jeho rodinu nechá tak, bude tam pracovať dokým na jednom druhu stromov, listnatom neopadnú všetky listy (vraj ten strom sa naozaj volá dub)... Neviem čo presne sa dialo ale viem že iba na konci zistil čer ako s ním muž "vypiekol" keďže na danom strome nikdy nepodávajú listy ale až na jar ich vytláčajú nové.

Verím že som to napísala dosť zrozumiteľne a nájde sa niekto kto mi bude vedieť pomôcť ✨
ivka70
18.09.21,15:10
Ta druha z rozpravok z Fimfarum od Jana Wericha: Až opadá listí z dubu
Je to kniha, vacsina rozpravok z nej bola aj sfilmovana (najdes aj na youtube).
A naozaj listie z duba neopada, na jesen uschne, ale ostane na strome, vytlacia ho az na jar nove listy, takze dub ma listy stale. :)

A premyslam, ci ta prva nie je rozpravka Fimfarum z rovnakej knihy :)