yvica
20.09.21,00:19
prosím o radu, dohodára som odhlásila k 30.6., teraz mi pani zo sociálky volala, že on pracuje v nemecku a je od 2.3. odhlásený zo slovenskej sociálky a je prihlásený v nemeckej. že nech napíšem, že žiadame opraviť dátum odhlásenia a nech urobím opravné výkazy a zruším odvody, ale ako to môžem urobiť, keď on mal robenú a vyplatenú mzdu? čo s tým? ako to riešiť? pracoval len hodinu denne a vybavovala telefonické objednávky. ďakujem
ivka70
20.09.21,02:10
Kedze mal pracovny pomer v Nemecku a teda v ramci EU uplatnitelnu legislativu tam, odvody z dohody musite vypocitat podla nemeckej legislativy a tam ich aj odviest. Urcite bude treba opravit cele vypocty v jednotlivych mesiacoch.
Cize prihlasit sa ako zamestnavatel do nemeckych poistovni.
Pre buducnost - toto treba zistovat uz pri uzatvarani dohody, ved on musel mat aj zdravotnu poistovnu nemecku.
yvica
20.09.21,10:36
nie nie nie, dohodár bol pre slovenskú firmu na hodinu denne, ale medzitým sa zamestnal v nemecku bez toho, že by nám to oznámil, čiže vyplata a odvody mu bežali a slovenská firma ho odhlasovala až 30.6. ale on už od 3.3.. pracoval v nemecku bez toho aby sme to vedeli, čo s tým?
ivka70
20.09.21,11:08
Ak mu od 3.3. urcila socialna poistovna uplatnitelnu legislativu DE, tak od 3.3. mu treba vsetko prerobit.
Ako pisem on musel zmenit aj zdravotnu poistovnu, kam ste odvadali ZP, ked na SK nebol poisteny? Treba to cele prepocitat podla DE a tak odviest to ,co odviest treba a to, co ste posirlali do SK poitovni, si vyziadat spat.
Dala by som mu to k nahrade, vsetko to ,co vas to bude stat, ale taku dohodu s nim asi nemate :( (ze je povinny bezokladne oznamit zmeny)
yvica
20.09.21,14:31
ale prečo by som to mala prerábať keď mal dohodu vo firme, odpracoval hodinu denne-telef.objednávky,zobral mzdu, tak prečo by to malo ísť do nemeckej sociálky a zdravotky??? tam pracuje na zmluvu v inej firme, čo nám neoznámil. môžete mi to vysvetliť? nemám s týmto skúsenosti, ďakujem
yvica
22.10.21,09:22
poradí mi niekto ako postupovať v sp, a zmeniť dátum odhlásenie z 30.6. na 3.3.? mám to stornovať? ďakujem
avalik
22.10.21,11:38
na zaklade telefonatu by dom nic neopravovala, ziadala by som od zamestnanca A1 formular a asi by som sa poradila s pravnikom a urcila nahrafu skody voci zamestnancovi - (prepracovanie miezd, pripadne pokuty za neskore odvedene odvody, neskore registracie v DE?)
ivka70
22.10.21,17:24
Z akeho dôvodu by mal mať A1? Na SK ho predsa nevyslala DE firma?
avalik
23.10.21,19:26
ze urcenie uplatnitelnej legislativy, kedze pracuje v 2 krajinach naraz?
ivka70
23.10.21,19:47
To som nevedela, že na to je A1
Mila123
24.10.21,07:30
ako ste na toto neprišla? veĎ prihlásiť do ZP máte povinnosť.....
Mila123
24.10.21,07:34
yvica, ak SP vydá rozhodnutie - určí legislatívu v DE(s predpokladom, že je zemastnanec v DE) , budete mzdy robiť pre DE, tam sa musíte prihlásiť ako zamestnávateľ a možno to pôjde systémom minijob (do 650,- € / mesačná odmena), bez poistného.......
yvica
24.10.21,14:19
ok, čiže mám a tak mám stornovať alebo manuálne opraviť odhlášku, potom keď bude stornovaná, tak môže opravovať výkazy? poradí niekto ako konkrétne postupovať?
a celkom nechápem prečo by som ja mala riešiť nemecko,keď ho k 3.3. odhlasujem?
avalik
24.10.21,14:38
mas nejaky doklad v ruke, na zaklade ktoreho budes menit datum odhlasenia? ... nech ti teda SP da pisomne, co po tebe ziada ...

a DE, ak bude nutne, budes riesit preto, ze je jednotny system soc. a zdrav zabezpecenia v EU - nebudes prva ani posledna co ma zamestnanca pracujuceho v dvoch krajinach