Citroon22
21.09.21,13:30
Môj starý notebook Lenovo zamrzol a po tvrdom reštarte už nabieha len Boot menu. Vyskúšal som všetky možné tipy čo som na nete našiel ( vymenit UEFI za Legacy v biose, Novo button a následné System recovery a pod.) a nič nepomohlo. Osobne si myslím že už asi doslúžil ale ak by ste niekto mal nejaký dobrý tip budem rád:).....a otázka číslo 2: Keď si kúpim novy notebook a z tohto stareho vymontujem SsD disk, je možné dáta z tohto disku nejakým spôsobom preniesť do toho nového notebooku? Ďakujem pekne
Chobot
21.09.21,12:31
Ako ho rozbehať neviem. Pravdepodobne sa ti pošahala inštalácia Windowsu, trebalo by ho skúsi preinštalovať.

Z disku sa dajú dáta preniesť na nový NB, ale nie je to tak jednoduché.

V prvom rade treba disk pripojiť k zariadeniu. Ak nový NB má slot pre druhý HDD, tak ho len vložíš a pripojíš. Ak nemá, potrebuješ ho pripojiť cez nejaký adaptér a USB port.

Potom by si mal vidieť uložené dáta. Ak si mal ale prihlasovací profil zaheslovaný, a dáta si mal uložené na ploche alebo v zložke "Moje dokumenty", tak sa k nim tak ľahko nedostaneš.
faro1
21.09.21,17:09
A čo tak označiť ako č.1 ATA HDD a uložiť, následne reštart?
Nandrolon
22.09.21,05:10
Mne to príde, že ten disk vôbec tvoj notebook z nejakého dôvodu nevidí, takže pochopiteľne nemôže nič iné ako bios nabehnúť. Vrazil by som do DVD mechaniky nejaké "live CD" a snažil sa dostať na HDD cez určité diagnostické a ladiace nástroje, obsiahnuté na danom diagnostickom CD-čku.
Dnes je pomerne dosť možností na takéto nástroje zdarma.
misoft
22.09.21,05:27
Neuviedol si typ NB - Lenovo je široký pojem, ani OS. Pravdepodobne tam máš nejaký starý SATA HDD a BIOS o ňom už nemá žiadne informácie, ani ho neidentifikuje - je KO. A pokiaľ je KO ani zmena z UEFI na Legacy ti nepomôže.
Pokiaľ NB doteraz fungoval - netreba kupovať nový, ale stačí kúpiť nový SSD (a s patričným rozhraním) a vymeniť.
Potom stačí len nainštalovať nanovo OS a starý HDD pripojiť cez redukciu/adaptér SATA -USB pripojiť k NB a dúfať, že sa bude dať čítať a stiahnuť dáta. Pozor - ten adaptér musí byť na SATA rozhranie tvojho starého HDD, prípadne použiť box pre ten HDD napr. také niečo podobné (príklad)
https://cdn.alza.sk/ImgW.ashx?fd=f4&cd=AG200b02&i=1.jpg
a len sa modliť, že to zaberie. Prípadne ešte použiť Linux pre stiahnutie dát. Je ešte možnosť, že by sa ten HDD zapojil miesto opt. mechaniky ako druhý HDD (optika má často SATA rozhranie) a na to sa používajú rámčeky, do ktorých sa ten HDD vloží a zasunie miesto opt. mechaniky, napr. ako toto
https://www.ab-com.sk/content/images/product/original/587212.jpg
a tiež sa modliť, aby komunikoval.
Citroon22
22.09.21,11:10
Okey díky moc za info. Ono je to Lenovo V110 ale myslím že je fakt dead a to aký je to model, je asi uz nepodstatné:)...ono je starý dosť a aj tak som už zvažoval kúpiť nový tak tak urobím a kúpim ten adaptér co si spomínal a budem dúfať že sa mi podarí z toho stareho Hdd dostať nejaké dáta...
misoft
23.09.21,09:14
No - trošičku sa mýliš. Teda nie trošičku - poriadne!
A) Platňový HDD - ak sú poškodené platne - zachráni časť dát nejaká firma (za prachy), ak je poškodený radič - dá sa vymeniť (ale ťažko doma amatérsky) za iný z rovnakého typu HDD - potom funguje ako predtým. Zápis na HDD je iný ako na SSD. Navyše - HDD sa dá rozobrať, jednotlivé komponenty poprehadzovať.
B) Pri SSD - ak zdochne - tak odrazu. A nepomôže ani super firma. Tie "šváby" sú totiž priamo napevno na doske s radičom, ak kľakne jeden šváb - s ostatnými už radič nevie komunikovať, poruší sa kontinuita pri zápisoch a čítaní - každý šváb má bunky a tie majú svoje "čísla".

U Citroona je možné to, že radič v HDD je out, ale dáta na platniach sú OK, potom buď zistiť Linuxom, či sa chytí a komunikuje priamo, alebo cez firmu zachrániť ako som v A) uviedol.
buchač
23.09.21,09:24
misoft (Dnes 11:14) No - trošičku sa mýliš. Teda nie trošičku - poriadne!
A) Platňový HDD - ak sú poškodené platne
==================
A. Kuwa...a čo AK NIE sú poškodené ???
Poznámka - ako som uviedol...mám zopár HDD, ktorú sú v poriadku na rozdiel od toho zvyšku.
Na kerú onú sa tu (zbytočne) rozpisuješ ?

B. Šak zdochne...no a čo ???
Ty si taký čávo, že diagnostikuješ na diaľku ???
Kde berieš istotu, že zadávateľ podľa pokynov bude vedieť hľadať- diagnostikovať chybu ?

Ak sa predvádzaš...tak úplne zbytočne.
Ak podyebuješ...tak nemáš šancu.
misoft
23.09.21,09:33
Zase si od veci. I ja mám pár HDD - fungovali a fungujú. Ale tu sa bavíme o NEFUNGUJÚCOM HDD - čo si na tom nepochopil? Dostával rady, ako to zistiť, opraviť, zachrániť svoje dáta.
Takže ja nepodyebujem - skôr ty tu píšeš od veci... to čo máš ty v šuflíku. On to nemá, tak hľadá iné spôsoby, rady. Ty si ani nič neporadil, len si svojsky niečo komentoval....

Ja nekomentujem to, ako vyrábaš nože (len slintám, keď vidím tie kúsky), nekritizujem, ako to vyrábaš - lebo sa v tom nevyznám. Ta sa teda nemiešaj do toho, o čom vieš veľké h***o! Ja z počítačmi robím od 1982 - a stále som amatér! Ale niečo o tom viem.