lubos26
25.09.06,08:19
Ahojte,

viete mi niekto poradit: Planujem si zalozit zivnost. Mam kontrakt s firmou v zahranici, ktora mi pravidelne mesacne bude platit za sluzby a bude mi aj preplacat niektore naklady (ubytovanie, cestovne). Ja si planujem uplatnit 40 % pausalne naklady. Chcem sa spytat ak mi firma bude preplacat naklady a posle to na moj podnikatelsky ucet daju sa ti naklady nejako oddelit od prijmu - aby som z toho neplatil dane a odvody ? Alebo si to mam nechat posielat na bezny ucet ?

Lubos
Barbora.B
25.09.06,06:27
Ak budú tie peniaze chodiť na podnikateľský účet, bude sa to brať ako zdaniteľný príjem (ale on to nakoniec tvoj príjem je). A tá zahraničná firma to bude mať v akej forme výdavkov? Keď to chceš mať ako preplatenie svojich výdavkov, tak by si im to mal podľa mňa normálne vyfakturovať.
lubos26
25.09.06,07:13
Dakujem za rychlu odpoved. Ako si to bude uctovat ta zahranicna firma to neviem(a pravdu povediac ma to ani velmi nezaujima). Ide mi len o to, ze ked si napr. zaplatim hotel svojou sukromnou kartou a oni mi to na zaklade hotelovej faktury preplatia, tak by som bol velmi nerad aby sa mi aj toto zdanilo. Preto by som to chcel oddelit od prijmu ("mzdy" vyplyvajucej z kontraktu). Otazka je ci sa to da nejak viacmenej legalne, alebo si to mam nechat posielat osobitne na nepodnikatelsky bezny ucet, alebo pripadne si to mam nechat preplacat v hotovosti ?
Dana K.
25.09.06,07:16
Ahojte,

viete mi niekto poradit: Planujem si zalozit zivnost. Mam kontrakt s firmou v zahranici, ktora mi pravidelne mesacne bude platit za sluzby a bude mi aj preplacat niektore naklady (ubytovanie, cestovne). Ja si planujem uplatnit 40 % pausalne naklady. Chcem sa spytat ak mi firma bude preplacat naklady a posle to na moj podnikatelsky ucet daju sa ti naklady nejako oddelit od prijmu - aby som z toho neplatil dane a odvody ? Alebo si to mam nechat posielat na bezny ucet ?

Lubos

No oddeľovať by sa to nemalo, nakoľko to bude tvojím príjmom. Je mi jasné, že z toho nechceš platiť daň, nakoľko príjem sa bude rovnať výdaju, ale keď si chceš uplatnovať výdavky paušálne, tak to inak neide. Možno by faktúry za ubytko mohli byť vystavované priamo na tú zahraničnú firmu,nech ich platí ona, ale cestovné, to neviem ako by ste mohli poriešiť.
Barbora.B
25.09.06,08:27
Otazka je ci sa to da nejak viacmenej legalne, alebo si to mam nechat posielat osobitne na nepodnikatelsky bezny ucet, alebo pripadne si to mam nechat preplacat v hotovosti ?

Ono sa to legalne neda, pretože ak ti to vyplatia na podnikateľský účet, bude to zdaniteľný príjem. Ak ti to vyplatia na bežný účet, pri kontrole by mohla mať problém tá firma, ale aj ty (ak by to bolo hĺbkové), lebo si nepriznal príjem. V rámci legálnosti ti inak neporadím.