AlexaMM
21.09.21,18:41
Zdravím, múdrejšie hlavy než som ja.
Som rozvedená, mám jediné dieťa- slobodného dospelého syna. Exmanžel nám kazil život (alkohol, občas aj agresivita), rozviedli nás, keď mal syn 4 roky. Vychovala som syna prakticky sama, výživné bolo malé, často žiadne. Syn ma rozčuľuje motorkou a paraglidingom, ale čo už, snáď z toho vyrastie. Vydatá som bola len raz, mám partnera, ale nebývame spolu.
Nedávno som kúpila na hypotéku druhý byt. Uvažujem, že by som ho darovala synovi. Syn v tom byte žije s priateľkou, uvažujú o sobáši (nie sú tehotní, pokiaľ viem, vyhlasujú, že deti vôbec nechcú).
Prosím, odpusťte mi morbiditu teoretickej otázky: Ak by môj syn zomrel, dedil by aj jeho otec tj. môj exmažel?
Ak by sa môj syn oženil, dedila by len jeho manželka? V tom prípade by som stále splácala hypotéku len ja - alebo by prešla na majiteľku bytu?
Myslím, že by sa to dalo ošetriť závetom môjho syna. Chcela by som,
1. aby v žiadnom prípade nededil synov otec
2. aby som -nedajbože, aby syn zomrel- ale predsa len, ak by sa to stalo, aby som buď dedila ja alebo by som dedila spolu s jeho priateľkou/manželkou alebo aby aspoň hypotéku splácala synova priateľka/manželka, ak by jej byt ostal.
Ako by ste to riešilli?
marjankaj
21.09.21,16:55
1. Ak bude mať syn deti a bude slobodný, tak sa dedičstvo rozdelí medzi deti.
2. Ak bude mať deti aj manželku, tak budú dediť deti aj manželka.
3. Ak nebude mať deti ani manželku, tak budú dediť rodičia rovným dielom.
Hypotéku budeš splácať ty.

Ešte je otázne, či ti dovolia nakladať s tým bytom.
buchač
21.09.21,17:10
Skús si prečítať...je tam odpoveď
https://ficek.sk/ako-to-je-s-dedenim-po-dietati-17208
AlexaMM
21.09.21,17:30
Ďakujem.
Posledná veta: uff !
Vedeli by ste ošetriť závetom syna? Predpokladám, že by súhlasil.
AlexaMM
21.09.21,17:33
ďakujem !
marjankaj
21.09.21,17:36
šak synovi nič nedaj a máš to vyriešené.
AlexaMM
21.09.21,17:36
ďakujem.
Už opakovane, ale neobjavilo sa to tu .. som tu nová .. trvá to dlhšie?
AlexaMM
21.09.21,17:38
Asi by to bolo najlepšie. Ale ten byt som kúpila aj tak pre neho .. Rozmýšľam najprv zmeniť hypotéku na neho a potom darovať .. čo vy na to ?
Oliwa
22.09.21,10:53
Načo si takto komplikuješ život? Ak chceš zmeniť hypo na syna, prečo si ju rovno nevzal na kúpu bytu on a Teba by nemusel mátať ex ani synova priateľka. Ako jedináčik by raz po Tebe dedil /za súčasných podmienok/ aj tak len on... Príliš veľa otáznikov do budúcnosti - Tvoj priateľ, ne/spoločná domácnosť, synova priateľka, spoločná domácnosť, deti - ne/budú či budú, schopnosť splácať hypotéku - dnes je, zajtra ktovie...
Oliwa
22.09.21,11:04
Časový limit na odpovede neexistuje. Tie závisia od návštevnosti a sú na báze dobrovoľnosti.
AlexaMM
22.09.21,12:20
Dakujem, aj za postrehy k darovaniu bytu. Máš pravdu nechám to tak. Syn by hypoteku pravdepodobne nedostal, je SZCO, robi na dohodu. Mladi si platia naklady a mne male najomne, lebo trapit sa kvoli hypoteke na duhy byt sa mi fakt nechcelo. Vlastne to bezi, ako sme sa povodne dohodli. Ale zmienila som mu, ze uvazujem byt mu darovat.
marjankaj
22.09.21,12:37
A zaregistrovala si sa na daňovom úrade ako poberateľ príjmu z prenájmu?
A darovať byt zrejme môžeš až po splatení hypotéky. Pozri si list vlastníctva, či je tam plomba.
glen
22.09.21,15:10
ak si odmyslim ze vzhladom na hypoteku prevod asi nebude mozny tak vzdy je dobre spisat zavet a mat tak istotu.
buchač
22.09.21,15:17
glen (Dnes 17:10) ak si odmyslim ze vzhladom na hypoteku prevod asi nebude mozny tak
===================
Buď zle myslíš...alebo nemyslíš vôbec.
Ale inak ? Čo si ty myslíš, nie je podstatné a hlavne relevantné.

Aj nehnuteľnosť zaťažená hypotékou sa dá previesť na iného (čiže aj darovať)...
Je tam ale jedna podmienka...t.j. = je potrebné vopred požiadať banku o súhlas so zmenou.
AlexaMM
26.09.21,13:15
Dakujem, aj ja si myslim, ze syn by hypoteku nedostal.
Prosím, ako by ste sformulovali závet?
AlexaMM
26.09.21,13:28
iba prosim potvrdte: ak bude zenaty a bezdetny, bude dedit len jeho manzelka?
Katy a R
26.09.21,19:55
už to tu máš poradené - že závet . Ale ak by nebol závet - tak zo zákona v takom prípade, ako si dnes doplnila (bezdetný ženatý) prichádza do úvahy dedenie v II. skupine - teda mohol by dediť aj otec- cit:
...v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiwnvKmtJ3zAhUXOuwKHXz7Cs0QFnoECAQQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.najpravo.sk%2Fslovnik%2Fd%2F dedicske-skupiny.html&usg=AOvVaw0cBhcEQh807mDt-FjlGMYD