af70
21.09.21,19:38
Poprosím o radu, dúfam že v tejto situácii nie som sama, keďže teraz môžme sa voľne pohybovať za prácou vrámci EU.
Sme škola - v septembri sme prijali učiteľa , ale on ma TPP v čechách, teda vybavuje si A1 a odvody mu budeme platiť do Ćeskej ZP aj SP poisťovne, Už som prihlásila aj zamestnávateľa a zamestnanca do obidvoch poisťovní v Čechách.
Ale teraz mám otázku a neviem na koho sa obrátiť ako mu prepočítam odvody, resp. ako mu budem počítať ZP aj SP - viem že majú iné %. Kurzový lístok z ktorého dňa .... a ešte iné otázky. nestretli ste sa s tým , kde by som si to mohla popr. aj naštudovať.
ďakujem za každú radu. Ešte podotýkam volala som aj na našu VUC ale ani tam mi nevedeli poradiť.
glen
22.09.21,14:19
nie som odbornik, ale bez prechodneho alebo trvaleho pobytu v sr nemoze byt zamestnany na tpp. dodatocne, samozrejme vsetky odvody & spol sa platia u nas. spravne by mal byt v sr, ak tu nezije, na cesku zivnost, a platit si odvody sam zo zahranicneho(sr) prijmu.
ivka70
22.09.21,14:26
Skutocne nie si odbornik, moze,
Af70 ma spravne informacie, na rozdiel od teba.
glen
22.09.21,15:11
"Skutocne nie si odbornik" ... sak pisem :D
ivka70
22.09.21,15:22
tak naco vypisujes tie hluposti? vyjadruj sa k tomu, kde mas co povedat ....
ivka70
22.09.21,15:31
Percenta pocitas podla ceskej legislativy, asi najjednoduchsie vyhladat si cesku mzdovu kalkulacku, do nej zadat hrubu mzdu v danom mesiaci, vypoctat odvody a do SW na SK ich vlozit manualne.

Na stranke ceskej VZP maju instrukciu:
..
https://www.vzp.cz/platci/informace/povinnosti-platcu-metodika/2-2-platba-pojistneho

Je-li zaměstnanci vyplácen příjem v cizí měně, přepočte se na českou měnu kurzem devizového trhu stanoveným Českou národní bankou, který platí k poslednímu dni kalendářního měsíce, za který se pojistné odvádí.

Tym by som sa riadila pri prepocte kurzom.
af70
22.09.21,17:36
ďakujem
prihlásila som v papierovej forme ešte minulý týždeň zamestnávateľa aj zamestnanca . do Českých poisťovní - ZP aj SP.
dnes som telefonovala do Čiech do VZP a CSSP, už majú našu organizáciu aj zamestnanca zaregistrovanú, ale najťažšie bude pre mňa asi vypočítať ručne odvody ....
ivka70
22.09.21,17:57
Ja myslim, ze nie, tiez maju percenta, staci si k tomu v Exceli spravit tabulku, do nej dat sj kurz a prepocitat. Nie je to zlotitejdie ako slovenska mzda. A neviem, aky SW pouzivate, tusim v Pohode som videla, ze sa da nahodit aj ina sadzba poistneho pre zamestnanca, cize to vypocita program.
af70
30.04.22,15:09
Ešte by som Vás prosila o radu. Tu ste mi super poradila - VZP do ČR - tak to počítam. Ale zádrhel bol v SP - musela som čakať ny vyjadrenie SP - určenie legislatívy A1. V piatok mi zamestnanec doniesol že to bude ČR - aj som predpokladala... V CSSP v ČR - nám pozastavili registráciu... Musím všetko začať vybavovať až teraz. Nemáte nejaké skúsenosti s odvádzaním sociálnych odvodov do ČR. Budem Vám veľmi vďačná.