jales
22.09.21,12:15
Zamestnankyňa priniesla doklady na uplatnenie príspevku na rekreáciu. Faktúra je na meno našej zamestnankyne. Priniesla aj doklad o úhrade z banky. Úhrada išla z účtu dcéry našej pracovníčky. Pracovníčka zároveň priniesla potvrdenie, že je oprávnenou osobou splnomocnenou klientom banky na nakladanie s prostriedkami na účte. Môžem uznať takúto úhradu?
Tweety
22.09.21,10:18
Samozrejme, že áno.
jales
23.09.21,11:43
Z finančnej správy som dostala takúto odpoveď:

V súvislosti s príspevkami na rekreáciu zamestnanec preukazuje zamestnávateľovi výdavky, ktoré sám zamestnanec vynaložil na ustanovený účel. Pokiaľ úhradu týchto výdavkov vykonal z vlastného účtu, je zrejmé, že ide o výdavky zamestnanca, pričom pri výdavkoch uhradených z účtov iných osôb (dcéra, syn, kamarát, priateľ a pod.), nemožno automaticky konštatovať, že sú to výdavky zamestnanca.

Zamestnávateľ môže akceptovať úhradu z iného účtu, ak sa jedná o účet manželky/manžela, a to v prípade, že majú bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (všetky financie sú ich spoločnými financiami) alebo spoločný účet družky/druha, ku ktorému má zamestnanec/kyňa právo disponenta a zamestnávateľ na tento účet poukazuje mzdové prostriedky.

Ak však za rekreáciu bolo zaplatené z účtu inej osoby (napr. z účtu dcéry), nie je možné poskytnúť zamestnankyni príspevok na rekreáciu v súlade s § 152a Zákonníka práce.


V prípade nejasností nás neváhajte kedykoľvek kontaktovať odpoveďou na tento mail. Prajeme Vám pekný deň.
Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.
Jozef Toman
24.09.21,12:41
to že má niekto splnomocnenie k účtu /napr. moja manželka si to vybavovala ešte predtým, než bola moja manželka/ neznamená, že sú to jeho prostriedky. Viď, aj dole odcitované stanovisko FS SR. Z toho čo je napísané, peniaze za rekreáciu sa uhradili z účtú/zo zdrojov dcéry. Aký výdavok si teda zamestnankyna uplatnuje, ked ziadny nemala?