scooors
22.09.21,18:44
Dobrý deň, máme taky problém s priateľkou a zdravotným poistením na Slovensku.

Mám priateľku Českej národnosti, ktorá má trvalý pobyt v CZ, aj zdravotné poistenie v česku a aj otvorenú svoju vlastnú českú živnosť na ktorú prevádzkuje eshop.

Problém je ten že nechce prísť o české poistenie (lekár,zubár,gynekolog) a problém je ten že my spolu dlhodobo žijeme na Slovensku.

Ako postupovať aby získala zdravotné poistenie aj na slovensku keby sa jej niečo stane nech nemusíme utekať do CZ? kartičku má len od českej VZP ale to jej na oseštrenie tu nestačilo.

Hľadám nejakú možnosť aby nemusela prerušiť svoju živnosť v CZ a získala aj pre prípad núdze poistenie na Slovensku keby sa jej niečo stalo akútne.


ĎAKUJEM ZA RADY !
ivka70
22.09.21,16:49
Nemoze mat v EU 2 zdravotne poistenia.
Na osetrenie na SK jej staci Europsky preukaz poistenca z jej ceskej ZP.
V ramci toho dostane take osetrenie, ake dostane aj Slovak, to, co by Slovak doplacal, to bude doplacat aj ona.
Moze este uzavriet aj komercne poistenie.
scooors
22.09.21,17:05
určite? https://www.eures.sk/clanok_detail.php?id=976

S1 (bývalý formulár E 106, E 109 a E 121) - Osvedčenie o nároku na zdravotnú starostlivosť v prípade, že nežijete v krajine, v ktorej ste poistený. Tento formulár využijú cezhraniční pracovníci, dôchodcovia, štátni zamestnanci a od nich závislé osoby. Formulár vydáva zdravotná poisťovňa. Predložte ho ktorejkoľvek zdravotnej poisťovni v krajine, v ktorej žijete. Formulár S1 potrebujete, aby ste sa mohli zaregistrovať do systému zdravotnej starostlivosti v krajine, v ktorej žijete, ak ste poistený v inom štáte.
ivka70
22.09.21,17:09
Urcite, ved obvodnych lekarov si chce nechat v CR.
https://www.vzp.cz/pojistenci/cestovani-a-pobyt-v-zahranici/evropsky-prukaz-zdravotniho-pojisteni
Na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) má pojištěnec jednoho členského státu EU na území druhého členského státu nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze nemoci a očekávané délce pobytu. Poskytování zdravotní péče v rámci Evropské unie je upraveno nařízeními Rady EHS, která jsou navíc platná i v několika zemích Evropského hospodářského prostoru, které členy EU nejsou.

Ten formular S1 sluzi pre napr. SK obyvatel s TP tu, ktory pracuje v CR. Ma cesku ZP, ale lekarov na SK. Ceska ZP mu vystavi S1, tu predlozi ZP na SK (ktoru si vyberie), ta mu vyda preukaz zahranicneho poistenca a cez nu lekari uctuju. Poistovne si cezhranicne tieto platby navzajom mesacne preuctovavaju.

Ona by musela zmenit TP na SK, aby sa jej to tykalo.
duves
22.09.21,19:06
Aha a ako napr. vykon vyučtuje zdravotnícke zariadenie a komu to predloží na preplatenie. Zaujima ma to z toho pohladu, že naše poistovne často nepreplacaju vykony občanom poistenym v poistovniach so sídlom v SR.
veronikasad
22.09.21,19:14
Niektorí lekári odmietaju pacientov s europskym preukazom, žiadaju plnú platbu, kvoli zvýšenej administratíve v zdr.poisťovniach.
ivka70
23.09.21,03:12
podla toho, ci ma pacient S1 alebo Europsky preukaz zahranicnej poistovne.
Ak EYUpreukaz, musia priamo do zahranicia. Ak S1, tak to uctuje slovenskej ZP, ktoru si pacient vybral a ktora mu vystavila preukaz zahranicneho poistenca. Preuctovaniepotom do zahranicnej ZP robi ta slovenska ZP.
Cize pri S1 prelekara nie je rozdiel oproti SK poistencovi, ale pri EU poistenocovi rozdiel je.

TO, ze su vykony, ktore nepreplacaju poistovne, lebo ich nemaju schvalene, to uz neriesi ziadny z preukazov.

Skor by som hladala sukromne zariadenie na jej mieste, ktore by EUpreukaz akceptovalo, aj za cenu nejakoehorocneho poplatku v tom zariadeni.
BXLmiami
23.09.21,04:15
Skôr štátne kde majú ekonomické oddelenie.Sukromní volia hotovosť a nech si to rieši doma sama.
ivka70
23.09.21,04:27
Obvodneho lekara (teda miesto, kam sa da ist s teplotou a beznymi chorobami) je tak dost tazko najst, vacsinou su to samostatne jednotky ...preto mi pride schodnejsie to sukromne, kde maju sice napr. rocny poplatok, ale to ekonomicke oddelenie, ktore to dokaze bez problemov pokryt a zuctovat :)
Pohotovost v nemocniciach je v pohode, tam akceptuju EU preukaz a osetria na nevyhnutnu starostlivost kohokolvek.
AlexaMM
27.09.21,13:04
Vobec si nerobte starosti Je obciankou EU, ma standardnu karticku s hviezdiskami, bude osetrena u nas a poistovne si to vybavia - slovenska si vyziada platbu za vykony od jej ceskej poistovne.
Vacsina vykonov je v SR lacnejsia nez v Cesku, nemal by byt problem.
Ina vec je kapacita lekara.
AlexaMM
27.09.21,13:08
Ceska poistovna to uhradi s limitom ceskej ceny za vykon, tie maju v Cesku ( a vo vacsine krajin EU) vyssie nez v SR.
duves
27.09.21,13:49
Dôležité upozornenie – európsky preukaz zdravotného poistenia:
-nepokrýva vaše náklady, ak do zahraničia vycestujete výslovne na účely vyhľadania lekárskej starostlivosti,
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=sk&catId=559