Matúš Demonko Kolek
24.09.21,13:28
Dobrý deň, obraciam sa na vás s otázkou, na ktorú mi budete vedieť odpovedať.

Mam neustály problem s cudzími ľuďmi, ktorý parkujú pri mojom pozemku. Väčšinou ide o časové rozmedzie 8-9 hodín denne.

Jedná sa o rodinný dom na severe pri crow arene. Daní ľudia nebývajú na žiadnej adrese ani na mojej ulici, ale tu iba pracujú v neďalekých firmach, a chodia odparkovať vozidla k nám na ulicu.

Aké máme ako susedia možnosti, ak snimi nechceme mať konflikt.

Ďakujem
S pozdravom Matúš Kolek
Chobot
24.09.21,11:39
+A tá cesta, na ktorej parkujú, patrí komu? Tebe? Alebo mestu?

Píšeš tvoja ulica - to znamená, že patrí tebe? Máš ju vo vlastníctve?
ivka70
24.09.21,11:54
a na tej ulici sa nesmie parkovat alebo aky mas s tym problem?
Matúš Demonko Kolek
24.09.21,11:54
Cesta patri mestu, travnik a plot mne a susedom, kedze maju rovnake pozemky...
Matúš Demonko Kolek
24.09.21,11:56
Problém je v tom, že veľa z nas tu nemajú garáže a parkuje sa pred domom, ale keď tu zaparkujú ľudia čo tu nebývajú, nemáme kde parkovať
ivka70
24.09.21,11:56
a parkuju na ceste ci na travniku?
Chobot
24.09.21,12:01
Keď pozemok pod cestou aj cesta patrí mestu, tak mesto určuje pravidlá parkovania na ceste, nie ty. Ak tam nie je zákaz parkovania, tak tam môže parkovať ktokoľvek. Už tu boli podobné témy. Vyhľadaj si staršie diskusie.
Matúš Demonko Kolek
24.09.21,12:02
Niekdy aj na travniku niekedy na ceste...
Matúš Demonko Kolek
24.09.21,12:04
Takže stým nemôžeme reálne nič urobiť? Len trpieť a nemať celé dni kde zaparkovať? Môže tu prísť niekto z Prešova a a nechať tu auto týždeň a nič stym neurobí m?
ivka70
24.09.21,12:15
To ale nie je vasa cesta, parkavat tam mozu ronako ako vy ....
ivka70
24.09.21,12:15
Pokial ti nezaparkuje pred branou alebo vjazdom do garaze, tak nie.
Nikto nie je obmedzeny ani casovo ani priestorovo, kde a ako dlho moze parkovat, ak neporusuje zakon o prevadzke na cestnych komunikaciach
Chobot
24.09.21,12:15
Môžeš požiadať mesto o prenájom vyhradeného parkovacieho miesta pred tvojím domom, ak také niečo mesto umožňuje. Ak nie, cesta je verejný priestor a môže na ňom parkovať ktokoľvek. A je jedno, či je z Prešova, Hornej Dolnej alebo Komárna.

Napr., tu máš takú diskusiu, kde zadávateľ je niekto z tej druhej strany pohľadu na vec:

https://www.porada.sk/t328455-moze-majitel-domu-zablokovat-cast-chodnika-a-cesty-kamenmi-kvoli-parkovaniu.html
Matúš Demonko Kolek
24.09.21,12:25
Ok, ďakujem za odpovede a názor na vec, ak nebudú blokovať bránu alebo druh vstupu na pozemok, môžu svojvoľne parkovať... Blbe, že už slušnosť vymizla z ľudí
pavol54
24.09.21,15:45
Pre každého vodiča platí zákon 49/2014 okrem iného § 4(môže stáť na komunikácii kde nie zakázané)a § 25, ak poruší §25, zadokumentuj a pošli na DI (aj tak nič nevyriešia)
buchač
24.09.21,16:07
. Daní ľudia nebývajú na žiadnej adrese ani na mojej ulici, ale tu iba pracujú v neďalekých firmach...
====================
Taká otázočka.
No schválne...a ty kde parkuješ počas pracovnej doby ?
ivka70
24.09.21,16:53
A co je neslusne na normalnom parkovani?
Matúš Demonko Kolek
24.09.21,17:20
Iba to, ze neparkujem pred cudzimi domami xy hodin v obytnej zone ak tam nebyvam a pracujem niekde v okoli... Slusnost je iba to, ze kazdy parkuje pred svojim pozemkom a je jedno ci je cesta patriaca mestu alebo nie ide o princip...
buchač
24.09.21,17:53
Matúš Demonko Kolek (Dnes 20:20) Slusnost je iba to, ze kazdy parkuje pred svojim pozemkom a je jedno ci je cesta patriaca mestu alebo nie ide o princip...
================
Chvályhodné...prisámfakt, chvályhodný názor o tej slušnosti.
Ale nejak si neodpovedal na moju otázku, takže zopakujem :
" Kde ty parkuješ počas pracovnej doby ? Alebo kde zaparkuješ, ak ideš do mesta, na návštevu...atď ?
Snáď nebudeš tvrdiť, že si večne doma...či ? "

No nie je jedno, že či ide o môj pozemok alebo mestský.
Rozdiely snáď nebudem vysvetľovať...či ?

Ty bývaš v rodinnom dome...čo je určitá výhoda ohľadom parkovania...teda v tomto prípade, nakoľko v okolí nie je nejak veľa panelákov. Pracujúci skončia v robote a a hajde domov, takže žiaden problém.
No čo majú povedať práve tí obyvatelia blokov, keď sa všetci vrátia z roboty domov a zaparkujú kade tade...teda, ak vôbec ?
marleau
24.09.21,18:04
ak parkújú na tvojom trávniku, tak tam daj veľké šutre a pri každom tvojom príchode si ich posuň, aby si zaparkoval...možno stačí dať oznam za stierač, že parkujú na súkromnom pozemku vprípade, že budú stáť aj na trávniku
Matúš Demonko Kolek
24.09.21,18:12
ja parkujem tam kde je na to určené státie teda pred firmou... a ak by som niekde pracoval kde takéto státie nie je tak nezaparkujem do lokality ku rodinným domom niekomu pred "okno". plus je rozdiel to hodiť pred paneláky a na ulicu v jednosmerke pred dom...
buchač
24.09.21,18:21
Matúš Demonko Kolek (Dnes 21:12) ja parkujem tam kde je na to určené státie teda pred firmou...
====================
Dobre, beriem...
Aj by som sa opýtal, že čo je to za firmu, ale asi by som odpoveď nedostal.

Takže sa opýtam inak. Všetci zamestnanci firmy majú kde zaparkovať ? Zaparkujú tam aj návštevy ? Je parkovisko až tak veľké ?
Myslím si, že skôr nie ako hej. Takže otázka znie...kde potom parkujú tí, ktorým sa neujde miesto na tátoša ?
Mária27
25.09.21,15:23
Pavol dobre píšeš, ale oprav si číslo zákona, je to 8/2009. V histórii vidíš, že od r. 2014 (vyhlásené úplné znenie) sa už niekoľkokrát zmenil a sú tam zmeny aj od r. 2022).
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/8/20210515
Mária27
25.09.21,15:26
Môžeš si zaplatiť vyhradené parkovanie. U nás tiež dosť rušia predzáhradky a parkujú na svojom pozemku.
jslancik
25.09.21,16:32
otázke nerozumiem. ak je to tvoj pozemok, ohraď si ho, daj si tam bránu, alebo aspoň retiazku.
len pravdepodobnejšie je, že obyvatelia si nárokujú na časť vozovky pred ich domom či pozemkom. vo vlastníctve mesta alebo SPF alebo nik nevie. lenže to ich pozemok nie je a nárok naň nemajú absolútne žiadny. ak tam nie je zakázané stáť a vodič dodrží všetky ustanovenia o šírke voľného pruhu či pruhov, tak majiteľ priľahlej nehnuteľnosti sa môže aj na hlavu postaviť.

že či to máš trpieť a nemať kde zaparkovať? si robíš srandu :D parkuj si vo dvore. na parkovanie na mestskom pozemku nemáš väčšie právo ako hocikto iný.

ty si asi nikdy nebýval na panelákovom sídlisku :D si predstav, že by si obyvatelia chceli nárokovať parkovacie miesto pred svojím bytom či oknom :D
pavol54
25.09.21,16:43
dakujem myslel som že už je nový
pavol54
25.09.21,16:48
u mňa parkujú firmy na poli a ani majiteľa vedľajšieho pozemku(obec), ani políciu to netrápi, len keď tam začne rásť pás ambrózie začne vzrúšo
Taynee
27.09.21,07:47
Matus, ja byvam v bloku. A pred mojim blokom bezne parkuju aj ludia, ktori tam nebyvaju. A ja nemam kde zaparkovat. Su tam navstevy, ludia co pracuju naokolo, opravari ktori idu k ludom nieco opravit, alebo len tak niekto, kto tam zaparkoval, lebo nemal kde a tu mu bolo najblizsie. A co mam teraz robit? Parkovisko nie je moje, cesta nie je moja, pozemok nie je moj. Skusal si zaparkovat niekedy pri bloku po 18.00 - 19.00? Bez sance. A vysvetli mi, kde sa mam ist teraz stazovat? Komu? Nemozem nikoho obmedzovat zaparkovat na mieste, kde nemam vyhradene statie.Ty mas aspon dvor, vies parkovat tam...
ivka70
27.09.21,07:58
Aky je rozdiel medzi hodiť to pred paneláky a na ulicu v jednosmerke pred dom? akurat v tych panelakoch byva viac ludi ,takze to tam nie je take napadne ... inak v tom ziadny rozdiel z hladiska parkujuceho, nie je
korela
27.09.21,09:54
Alebo vykopať hoci aj menší rigol a má pokoj.
marleau
27.09.21,14:12
to by nezaparkoval ani on
korela
27.09.21,15:07
Vo dvore, ale tým by docielil, že by mu nestáli autá pred domom, neobťažovali by ho.
(Vlastná skúsenosť, skoro všetci si ho u nás zasypali a povytvárali parkoviská. My sme si ho ponechali aj kvôli silným májovým dažďom, a jednoducho priamo pred nami nemá nikto šancu.)