AlexaMM
26.09.21,15:23
Ide o bezdetného slobodného človeka, ktorý nechce, aby po ňom dedil jeden z jeho rodičov (otec, čo sa nestaral), keby - náááhodou ale nedajbože - zomrel.
Je slobodný, bezdetný a chce, aby dedila len jeho mama ( jeho otec v žiadnom prípade).
Dopĺňam otázku:
Mohol by zavet zniet napr. :
" Odkazujem vsetok svoj hnutelny a nehnutelny majetok svojej matke. V prípade, ze sa moja matka nedozije mojej smrti, odkazujem svoj majetok takto: kamarátovi AB byt, kamarátke CD auto, ... "
... a de facto takto zabezpecit, ze by nededil otec porucitela?

Dakujem, za vsetky Vase odpovede
Alexa
Mária27
26.09.21,13:57
Nadpis: závet
Text: všetok svoj majetok odkazujem mojej mame ...
Dátum (musí byť) a vlastnoručný podpis.

Ak to všetko napíše vlastnoručne, nemusí mať ani svedkov ani notársku zápisnicu. Môže si to nechať doma (alebo zaregistrovať). Hlavne, aby sa to v prípade potreby našlo a predložilo notárovi.
misoft
26.09.21,14:01
Lepšie keby to ešte upresnil - "všetok môj hnuteľný i nehnuteľný majetok" - takto zabezpečí dokonalé upresnenie, všetko, ale KOMPLET všetko bude dediť určená osoba. Lebo mnoho advokátov, prípadne právníkov, zastupujúcich dedičov, nájde skulinku vi v takto jednoducho písanom závete.
marjankaj
26.09.21,15:01
Akeď zomrie mama, tak to ten otec aj tak zdedí.
veronikasad
26.09.21,16:26
Iba ak su este stále manželia...
marjankaj
26.09.21,16:38
Toto sú také hypotetické otázky. Ak zomrie mama skôr ako ten "človek" a mama nebude mať dedičov, tak dediť bude otec.
marjankaj
26.09.21,17:55
Otca nemožno vydediť, nie je neopomenuteľný dedič. Vydediť možno iba potomkov.
Ale dá sa to riešiť závetom a odkázať všetok majetok matke. Ale ak by matka zomrela, tak budú dediť dedičia zo zákona, teda otec(ak bude žiť).
§461
(2) Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.
AlexaMM
27.09.21,13:45
Dakujem !! si super
AlexaMM
27.09.21,13:47
Dakujem, ste super. Chcela so oznacit vasu odpoved zaa uzitocnu, ale nemam na to glejt. Tak aspon takto.
AlexaMM
27.09.21,13:51
Dakujem !
Takze by to mohlo zniet napr.Odkazujem vsetok svoj hnutelny a nehnitelny majetok svojej matke. V prípade, ze sa moja matka nedozije mojej smrti, odkazujem svoj majetok takto: kamarátovi AB byt, kamarátke CD auto, ... a de facto takto zabezpecit, ze by nededil otec porucitela?
marjankaj
27.09.21,13:58
V závete nemôžu byť podmienky.
"Najbezpečnejšie" je darovať všetok majetok ešte pred smrťou.
marjankaj
27.09.21,14:01
Závet si daj napísať notárovi. Toho zrejme takéto "chujoviny" nenapadnú.
§ 478
Akékoľvek podmienky pripojené k závetu nemajú právne následky; ustanovenie § 484 ods. 1 druhej vety tým nie je dotknuté.
Katy a R
27.09.21,14:07
bóžinku Alexa - čo takto kombinuješ. už je to aj morbídne trošku. V prípade, že sa matka nedožije synovej smrti - tak ten syn predsa môže napísať nový závet! A tam si určí, že komu - nanovo (či už AB, resp CD, resp XY...). preštuduj si aj ten link, čo som ti pripla v súviasiacej téme
marjankaj
27.09.21,14:11
Ale je tu riziko, že syna "picne" skôr ako stihne napísať nový závet.;)
AlexaMM
27.09.21,14:18
Myslis, ze "ak sa nedozije" - ze to je podmienka ? Podla mna je to len osetrena dalsia eventualita.
AlexaMM
27.09.21,14:22
Ved prave. U mna ide len o snahu v jednom zavete osetrit mozne buduce eventuality. Clovek ma rozne starosti, nemusi si spomenut, ze nastal cas zmenit zavet.
Katy a R
27.09.21,14:23
ale je úplne jedno - že či je to podľa teba len "ďalšia eventualita" ;) Mária ti to napísala. :)
marjankaj
27.09.21,14:24
( jeho otec v žiadnom prípade).
-------------------------------------
Nájdi si nejakého afgánca, nech toho tvojho ex zabije. Potom už v žiadnom prípade dediť nebude.
marjankaj
27.09.21,14:49
Kašlať ti na závet. Ak zomrieš ty a potom aj tvoj slobodný a bezdetný syn, tak jediným dedičom bude otec. Tomuto zabrániš iba ak dáš toho otca skántriť.
buchač
28.09.21,14:30
...Hm...a čo tak dodržiavať etiketu Porady ?
Mám aj citovať príslušný bod .... či ???
AlexaMM
02.10.21,11:09
hmmm, v každom prípade, ďakujem
buchač
02.10.21,12:02
AlexaMM (27.09.21 15:51) Dakujem !
Takze by to mohlo zniet napr.Odkazujem vsetok svoj hnutelny a nehnitelny majetok svojej matke. V prípade, ze sa moja matka nedozije mojej smrti, odkazujem svoj majetok takto: kamarátovi AB byt, kamarátke CD auto, ... a de facto takto zabezpecit, ze by nededil otec porucitela?
======================
Kuwa, šak odkáž všetko mne a budeš mať pokoj.
Už radšej prestaň mudrovať...aj tak to k ničomu nevedie.

...ale aby si mala čo na prácu cez víkend, tak sa zamysli aj nad eventualitou.
Fotra chceš vyonačiť z procesu ?
Lenže čo v prípade, ak by foter vyhral JackPot (pekných pár melónov), tak to by už asi došlo k zmene názoru...či ?