grafton
25.09.06,09:16
Mam tehotnu zamestnankynu a chcela by som s nou ukoncit pracovny pomer. Mam s nou uzatvoreny pracovny pomer na dobu urcitu do 1.2.2007. Co mam robit?
Dakujem vsetkym
Tweety
25.09.06,07:19
Mam tehotnu zamestnankynu a chcela by som s nou ukoncit pracovny pomer. Mam s nou uzatvoreny pracovny pomer na dobu urcitu do 1.2.2007. Co mam robit?
Dakujem vsetkym
Počas tehotenstva je chránená pred výpoveďou. § 64 odst.1 písm.c ZP. Jej PP bude trvať do 1.2.2007.
Danila
25.09.06,07:24
Chcem vysloviť presvedčenie a dúfať, že dôvodom na rozviazanie PP nie je tehotenstvo zamestnankyne.
grafton
25.09.06,07:25
ja viem, ze je chranene zakonom, nemozem pouzit porusenie pracovnej discipliny???
Martinella
25.09.06,07:27
Mam tehotnu zamestnankynu a chcela by som s nou ukoncit pracovny pomer. Mam s nou uzatvoreny pracovny pomer na dobu urcitu do 1.2.2007. Co mam robit?
Dakujem vsetkym

Zostáva Vám len dohodnúť sa s ňou. Ak bude súhlasiť so skončením PP dohodou §60 Zákonníka práce, tak jedine tak. Potom už len skončením dohodnutej určitej doby PP 1.2.2007.
dana9
25.09.06,07:31
Teoreticky môžete PP na dobu určitú skončiť okamžite, bez udania dôvodu, ALE,v takom prípade má zamestnanec nárok na náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za dobu, po ktorú mal trvať pracovný pomer. Takže by ste tým vlastne nič nezískali.

dana:)
dana9
25.09.06,07:33
ja viem, ze je chranene zakonom, nemozem pouzit porusenie pracovnej discipliny???

nie, pozri § 64 ods. 3 písm. c), keď je tehotná, tak ani z dôvodu menej závažného porušenia PP.

dana:)
Chobot
25.09.06,07:39
ja viem, ze je chranene zakonom, nemozem pouzit porusenie pracovnej discipliny???

A čím porušila pracovnú disciplínu? Vari tým, že ostala tehotná?:eek:

Ak skutočne porušila pracovnú disciplínu, treba otázku položiť týmto smerom. V ZP sú určité ustanovenia, ktoré umožňujú dať výpoveď aj tehotnej zamestnankyni, ale to je na širšiu debatu (upresnenie porušenia).
Chobot
25.09.06,07:41
nie, pozri § 64 ods. 3 písm. c), keď je tehotná, tak ani z dôvodu menej závažného porušenia PP.

dana:)

Áno, jedine v prípade závažného porušenia prac. disciplíny podľa § 68 ods. 3 môže. Ten totiž hovorí:

"(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou."
grafton
25.09.06,08:46
dakujem vsetkym,
tato zamestnankyna pojde na matersku niekedy v januari, doba urcita sa jej konci vo february, mozem vtedy s nou tento pracovny pomer skoncit, skoncenim doby urcitej???
Chobot
25.09.06,08:50
dakujem vsetkym,
tato zamestnankyna pojde na matersku niekedy v januari, doba urcita sa jej konci vo february, mozem vtedy s nou tento pracovny pomer skoncit, skoncenim doby urcitej???

Áno, PP skončí v deň, ktorý bol v zmluve uvedený ako trvanie pracovného pomeru na dobu určitú - teda v tom februári.

To, či v tom čase zamestnankyňa bude alebo nebude na materskej, v prípade doby určitej nie je podstatné. Akurát pred koncom februára je pošli oznámenie, že v súlade s prac. zmluvou končí jej PP ku dňu ......, vyradíš ju z evidencie a dáš jej všetky výstupné listy. Príspevok v materstve bude dostávať zo soc. poisťovne a potom rodičovský príspevok z úradu práce.
grafton
25.09.06,08:53
super, dakujem :-)
grafton
25.09.06,11:29
Áno, jedine v prípade závažného porušenia prac. disciplíny podľa § 68 ods. 3 môže. Ten totiž hovorí:

"(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou."



co mozem pouzit v tomto pripade ako zavazne porusenie pracovnej discipliny?????? § 68 odstavec 1 pism b) ZP
dakujem
Gabi03
25.09.06,11:40
co mozem pouzit v tomto pripade ako zavazne porusenie pracovnej discipliny?????? § 68 odstavec 1 pism b) ZP
dakujem

Už aj mňa iritujú tieto otázky. Zamestnankyňa porušila nejak pracovnú disciplínu alebo len cheš s ňou ukončiť pracovný pomer bez ohľadu na formu?
azuz
25.09.06,11:45
dakujem vsetkym,
tato zamestnankyna pojde na matersku niekedy v januari, doba urcita sa jej konci vo february, mozem vtedy s nou tento pracovny pomer skoncit, skoncenim doby urcitej???
Odpoveď máš v prípevku č. 5 a č. 11.. Myslím, že si za ne aj poďakoval.
elena74
04.01.07,14:30
ahojte,chcela by som sa spytat ohladom ukoncenia PP so zamestnancom v pripade ak do datumu skoncenia PP,nepride oznamenie o skonceni PP, prechadza automaticky na dobu neurcitu? dakujem
dana9
04.01.07,14:38
ahojte,chcela by som sa spytat ohladom ukoncenia PP so zamestnancom v pripade ak do datumu skoncenia PP,nepride oznamenie o skonceni PP, prechadza automaticky na dobu neurcitu? dakujem

ahoj,

predpokladám že máš na mysli situáciu, keď je so zamestnancom uzatvorená PZ na dobu určitú. V takom prípade platí, že k zmene PP na dobu neurčitú prípde vtedy, ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, vtedy platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas.

Preto na skončenie PP na dobu určitú nie je potrebné zo strany zamestnávateľa vykonať žiadny špeciálny úkon

§ 71
Skončenie pracovného pomeru
dohodnutého na určitú dobu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.

(4) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer na určitú dobu aj bez uvedenia dôvodu; v takomto prípade má zamestnanec nárok na náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za dobu, po ktorú mal trvať pracovný pomer.
misomiso
04.01.07,14:42
ahojte,chcela by som sa spytat ohladom ukoncenia PP so zamestnancom v pripade ak do datumu skoncenia PP,nepride oznamenie o skonceni PP, prechadza automaticky na dobu neurcitu? dakujem
Ano, ale iba v pripade, ze sa nejedna o zamestnankynu, ktore je tehotna. To je totiz porusenie pracovnej discipliny - vid prispevky vyssie :-)
elena74
04.01.07,14:51
dakujem za odpovede...
dufam ze to nie je mimo temy ale mala by som este otazku:
jedna sa o tehotnu kamaratku a ma obavy lebo vo firme kde pracuje teraz nemaju ziadneho ekonoma, ktorý by poradil..
28.2 jej konci PP,na PN je uz 3 mesiac, musi k 1.3 ukoncit PN? a co dalej ? prosim poradite ? dakujem
Jana Motyčková
05.01.07,07:07
Pri skončení PP nemusí ukončovať PN. PN bude ďalej trvať a bude ďalej dostávať nemocenské.
decembrovka
19.01.07,07:41
dobrý deň, hľadám informáciu-potvrdenie či dobre urobím: Zamestnankyňa je v skúšobnej dobe. V rámci nej otehotnela a je vypísaná na PN-rizokové tehotenstvo. Môžem jej dať výpoveď v skúšobnej dobe bez uvedenia dôvodu (i keď je tehotná?) Ďakujem
jankasm
19.01.07,07:46
dobrý deň, hľadám informáciu-potvrdenie či dobre urobím: Zamestnankyňa je v skúšobnej dobe. V rámci nej otehotnela a je vypísaná na PN-rizokové tehotenstvo. Môžem jej dať výpoveď v skúšobnej dobe bez uvedenia dôvodu (i keď je tehotná?) Ďakujem

Myslím, že môžeš. Zákaz výpovede sa podľa mňa na ňu nevzťahuje kým je v skúšobnej dobe.
Tweety
19.01.07,07:48
dobrý deň, hľadám informáciu-potvrdenie či dobre urobím: Zamestnankyňa je v skúšobnej dobe. V rámci nej otehotnela a je vypísaná na PN-rizokové tehotenstvo. Môžem jej dať výpoveď v skúšobnej dobe bez uvedenia dôvodu (i keď je tehotná?) ĎakujemV SD nie je žiadne obmedzenie v skončení PP. Nedávaš jej výpoveď, je to skončenie PP v SD § 59 odst.1 písm.d.