Lenka298
28.09.21,20:50
Dobrý večer, vraciam sa do práce po materskej a rodičovskej dovolenke, a preberám účtovníctvo od baby čo ma zastupovala, ale je to čistá katastrofa... čašníčky aj kuchárky pracujú dlhy/krátky týždeň po 12 hod. V pracovnej zmluve maju ale uvedené klasicky 40 hod/týždenne a mesačnú mzdu. A ona im aj výplaty robila štýlom 8 hod denne... Pani na DoPČ čo chodí upratovať, za celý mesiac robila 2 dni po 2 hodiny, lebo ju viacej nepotrebovali, ale ona jej písala každý deň po 1 hodinke... Teraz sa stal prípad, že žena bola zamestnaná na TPP len na 9 dní, ale skutočne odrobila 4 dni. A ona vystavila mzdu za 9 dni, odoslala ELDP.. Tvrdí, že sa to inak nedalo riešiť, lebo by musela stále odhlasovať a prihlasovať SP a ZP.. Ja mam teraz robiť výplaty a šéf chce, aby som to všetko opravila a ja vážne neviem čo s tým... Viete mi niekto poradiť? Pred tym sme mali len zamestnancov na jednosmennu prevádzku.
1. Čašníčky a kuchárky dam normálne dochádzku 12 hod za dni ktore odpracovali- do výkazu SP a ZP pojde poč. dní normálne za celý mesiac, a nie podľa počtu odpracovaných dní, nerobím žiadne prerušenia, odhlasovania?
2. Dohodárka keď odpracovala len 2 dni po 2 hod. za celý mesiac, tak SP výkaz pojde normálny počet dní za celý mesiac, a ZP ju môžem odhlásiť k 31.07.,a prihlásim ju len na 2 -3.08.ukončím, a potom opäť prihlásim na dní ktore bude pracovať? Môžem to urobit aj teraz spätne za august? A ona si za tie dni čo nebude prihlásena bude musieť platiť ZP?
3. Čo uviesť pani, ktora neodrobila celych 9 dní, ale len 4?
Budem Vám vďačná za každú radu. Ďakujem
Mila123
28.09.21,20:31
1/ predpokladám, že majú PZ, ak áno, tak bez prihlasovania, dohlasovania (to sa robí pri dohodách)
2/ do SP sa vykazuje počet dní trvania poistenia - dní PN, očr, MD a pod. do ZP iba skutočne odprac. dni (tu sa vykazuje aj víkend ked je odpracovaný napr. pia- pond. tak sa do ZP vykáže od Pia až Pond.)
3/ ak mala postavený plán práce na 4 dni ale skutočne trval PPV 9 dní, tak je to v poriadku (možno by bolo vhodné doplniť údaje prečo to bolo 4 a 9 dní)
Lenka298
29.09.21,05:23
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
1. Áno, maju zmluvy na TPP, len to, že tam majú uvedený pracovný čas 40hod/týždenne, tak som si nebola ista, či im môžem dávať 12 hodinové zmeny a bude to vo výkazoch OK.
3. Bola to pani, ktorá sa prve dni zaúčala len keď robila vedúca kuchyne. Na 4 deň, keď ostala "sama" skoro vyhodila do vzduchu celú kuchyňu, tak hneď skončila. Ešte pri odchode im pustila plyn.. Takže jej môžem dať normálne, že odrobila 4 dni/počet hodín, a ostatne dni nevadia? Ďakujem
ivka70
29.09.21,05:29
1. mozu mat nerovnomerne rozlozenu pracovnu dobu ..... primerny pocet hodin tyzdenne za 4 mesiace ti musi sediet s tyzdennym pracovnym casom
- nezabudni na neplatenu prestavku - ak maju evidenciu dochadzky 10:00-22:00 ...odpracovany casje 11,5 hodiny, 0,5 hod je prestavka, ktora sa do pracovneho casu nepocita

2. ak ide o nerovnomerne rozlozeny pracovny cas, tak ano. Ak ked neviem, preco jej precu na dalsich 5 dni nikto neprideloval .... mohlo by ist aj o prekazku v praci na strane zamestnavatel ....
ivka70
29.09.21,05:39
1. Čašníčky a kuchárky dam normálne dochádzku 12 hod za dni ktore odpracovali- do výkazu SP a ZP pojde poč. dní normálne za celý mesiac, a nie podľa počtu odpracovaných dní, nerobím žiadne prerušenia, odhlasovania?
pri TPP nerobis odhlasovania, su poistene cely mesiac, aj ked pracuju nervnomerne

2. Dohodárka keď odpracovala len 2 dni po 2 hod. za celý mesiac, tak SP výkaz pojde normálny počet dní za celý mesiac, a ZP ju môžem odhlásiť k 31.07.,a prihlásim ju len na 2 -3.08.ukončím, a potom opäť prihlásim na dní ktore bude pracovať? Môžem to urobit aj teraz spätne za august? A ona si za tie dni čo nebude prihlásena bude musieť platiť ZP?
ZP - skutocne odpracovane dni, mozes to spravit aj spatne, ale asi uz s pokutou

3. Čo uviesť pani, ktora neodrobila celych 9 dní, ale len 4?
Ak to bol TPP, tak celych 9 dni trva poistenie, ak sedia naplanovne hodiny s odpracovanymi a ide o nerovnomerne rozlozeny pracovny cas .... je vsetko v poriadku. Mesacnu mzdu vypocitas pomerom prac. dni trvania PP k celkovemu poctu prac.dni v mesiaci
Lenka298
29.09.21,05:53
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď