Nikola152
29.09.21,12:06
Aké obdobie si musím sledovať pre prekročenie prahu oslobodenia pri Instrastat za rok 2021? Od januára 2021, alebo od 10/2020 do 09/2021? Ďakujem
Tweety
29.09.21,10:09
Žabinka
29.09.21,10:16
pozri https://intrastat.financnasprava.sk/index.php?page=vsinfo máš tam aj príklady

Kedy vzniká spravodajská povinnosť

Keď spravodajská jednotka neprijala alebo neodoslala tovar v súhrnnej hodnote vyššej ako prah oslobodenia, ale od začiatku sledovaného roka prekročila hodnotu 2 000 000 EUR, predkladá INTRASTAT-SK hlásenie od mesiaca, v ktorom prekročila túto hodnotu, vrátane daného mesiaca.
Keď spravodajská jednotka za obdobie október 2019 až september 2020 prijala alebo odoslala tovar v súhrnnej hodnote vyššej ako prah oslobodenia, spravodajská jednotka má povinnosť predkladať INTRASTAT-SK hlásenie aj v roku 2021.

Na určenie spravodajskej povinnosti sa do súhrnnej hodnoty prijatí a odoslaní za dané obdobie započítavajú všetky transakcie, vrátane bezodplatných dodaní, spracovania a finančného lízingu. Spravodajská jednotka si sleduje vznik spravodajskej povinnosti. Ak zistí, že prekročila hodnotu 2 000 000 EUR, oznámi túto skutočnosť Štatistickému úradu SR najneskôr do desiatich dní odo dňa vzniku tejto skutočnosti prostredníctvom dotazníka (pozri Príloha 3 - Registračný dotazník – VZOR). Registračný dotazník je možné nájsť na webovom sídle Štatistického úradu SR www.statistics.sk v časti Zber údajov / Zahraničný obchod INTRASTAT-SK a ďalej v časti Registrácia (Registrácia / Skupinová registrácia). Vyplnený dotazník je potrebné poslať na Štatistický úrad SR buď e-mailom alebo poštou (pozri Kontakty).
Pracovníci Štatistického úradu SR oznámia spravodajskej jednotke prihlasovacie údaje na portál Finančnej správy SR pre systém INTRASTAT-SK http://intrastat.financnasprava.sk, cez ktorý sa posielajú hlásenia v elektronickej forme.
Vzhľadom na implementáciu novej legislatívy v oblasti štatistiky ochodovania s tovarom medzi členskými štátmi (nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2019/2152) dochádza k zmene zasielania týchto prihlasovacích údajov. Ak má spravodajská jednotka aktivovanú elektronickú schránku, sú jej prihlasovacie údaje (meno a heslo) doručené do tejto elektronickej schránky. V opačnom prípade budú prihlasovacie údaje doručené doporučeným listom, alebo splnomocnená osoba si ich môže prevziať osobne na Štatistickom úrade SR.

Ak nastali zmeny v údajoch uvedených pri registrácii pre systém INTRASTAT-SK (napr. zmena názvu, sídla, zástupcu, organizačných jednotiek, kontaktných údajov a pod.), spravodajská jednotka informuje o týchto zmenách Štatistický úrad SR (pozri Kontakty).

Štatistický úrad SR vyhodnocuje dostupné údaje z INTRASTAT-SK hlásení a daňových priznaní DPH a následne upozorňuje spravodajské jednotky na nesplnenie si oznamovacej povinnosti, prípadne zánik spravodajskej povinnosti. Ak Štatistický úrad SR zistí, že spravodajská povinnosť vznikla nezaregistrovanej spravodajskej jednotke, táto povinnosť sa jej určí od mesiaca, v ktorom prekročila prah oslobodenia (štvrťročným platiteľom DPH je základ dane z daňových priznaní DPH rozpočítaný rovnomerne na jednotlivé mesiace štvrťroka).

Ak je spravodajská povinnosť určená na základe prijatej alebo poskytnutej platby bez fyzického prijatia/odoslania tovaru (zálohová platba), spravodajská jednotka informuje o tejto skutočnosti ŠÚ SR. Po vzájomnej dohode určí ŠÚ SR sledované obdobie. Všeobecne platí, že sú takéto transakcie vykazované v systéme INTRASTAT-SK po prijatí/odoslaní vyúčtovacej faktúry.

Príklad:

Firma nemala v predchádzajúcom roku spravodajskú povinnosť pre prijatie. Od januára do júla aktuálneho roku táto firma prijala tovar z EÚ v súhrnnej hodnote 1 900 000 EUR, pričom v auguste prijala tovar v hodnote 200 000 EUR. To znamená, že súhrnná hodnota tovaru za január až august bola bola 2 100 000 EUR, t. j. bola prekročená hodnota 2 000 000 EUR. Firma sa stáva spravodajskou jednotkou a za august predloží hlásenie o prijatí tovaru v celkovej výške 200 000 EUR, pretože jej vznikla spravodajská povinnosť. Rovnako bude postupovať až do konca roka a celý nasledujúci rok.
Nikola152
29.09.21,10:59
Ďakujem, mám naštudované, ale pri rôznych stránkach sa mi prelínali informácie kedy nastáva prekročenie prahu oslobodenia. Vysvetlím asi na mojom príklade, k dnešnému dňu od 1.1.2021 mám obrat dodania tovaru 160 000€. Ale od 10/2020-09/2021 mám 202 000€. 1 informácia čo som našla bola že ak nepresiahnem 2 000 000€ za rok 2021, aj tak mi môže vzniknúť povinnosť od 01/2022 a to zistením obdobia od 10/2020 - 09/2021, a druhá info bola čisto len že sa to zisťuje od 10/2020-09/2021 a podáva sa to hneď resp. hlási sa to do 10 dní a podáva sa za to obdobie. Čiže nie som si istá, či to podať teraz za 09/2021 už, alebo až od 01/2022.
Nikola152
29.09.21,10:59
Ďakujem, mám naštudované, ale pri rôznych stránkach sa mi prelínali informácie kedy nastáva prekročenie prahu oslobodenia. Vysvetlím asi na mojom príklade, k dnešnému dňu od 1.1.2021 mám obrat dodania tovaru 160 000€. Ale od 10/2020-09/2021 mám 202 000€. 1 informácia čo som našla bola že ak nepresiahnem 2 000 000€ za rok 2021, aj tak mi môže vzniknúť povinnosť od 01/2022 a to zistením obdobia od 10/2020 - 09/2021, a druhá info bola čisto len že sa to zisťuje od 10/2020-09/2021 a podáva sa to hneď resp. hlási sa to do 10 dní a podáva sa za to obdobie. Čiže nie som si istá, či to podať teraz za 09/2021 už, alebo až od 01/2022