roman01
25.09.06,09:33
Mam ponuku pracovať na zivnost v jednej fabrike.Ponukany plat je 103sk/hod.Poradte mi prosim oplati sa tým vobec zaoberat pripadne aka suma je podla vas minimalna nato aby som pracoval cez zivnost?Dakujem
Dana K.
25.09.06,07:39
Mam ponuku pracovať na zivnost v jednej fabrike.Ponukany plat je 103sk/hod.Poradte mi prosim oplati sa tým vobec zaoberat pripadne aka suma je podla vas minimalna nato aby som pracoval cez zivnost?Dakujem

Podľa mňa si to musíč prepočítať sám, či sa ti to oplatí.Aký príjem máš teraz a aký budeš mať potom. Aké sú tvoje životné náklady, či prácu potrebuješ, alebo nie. Záleží koľko hodín odpracuješ, atď.....
roman01
25.09.06,07:45
Odpracujem normalne podla fondu prac casu v danom mesiaci
Dana K.
25.09.06,07:56
Odpracujem normalne podla fondu prac casu v danom mesiaci

Takže to dostaneš nejakých 16 - 19 000 mesačne. Od toho si odpočítaj odvody do zdravotnej poisťovne, teraz je to 966 Sk mesačne, do sociálnej poisťovne sa tuším v prvý rok podnikania neplatí a po skončení roka budeš musieť zaplatiť daň z príjmu, tj. spočítaš príjmy, odpočítaš zaplatené poistné, môžeš si uplatniť paušálne výdavky, nezdaniteľné minimum a z rozdielu odvedieš 19%-nú daň.
roman01
25.09.06,07:59
Ake su to pausalne vydavky?Kolko percent tvoria?A nezdanitelne minimum?Dakujem za radu.
Antonia1
25.09.06,08:06
Ake su to pausalne vydavky?Kolko percent tvoria?A nezdanitelne minimum?Dakujem za radu.

Paušálne výdavky sú 40 %. Nezdaniteľne minimum je ročne 90 816,- Sk.
Je pravda, že prvý rok ako SZČO do SP neplatíš ale potom nie si nemocenský ani dôchodkovo poistená.
Dana K.
25.09.06,08:06
Ake su to pausalne vydavky?Kolko percent tvoria?A nezdanitelne minimum?Dakujem za radu.

Paušálne výdavky si uplatňuje väčšinou drobní živnostníci, aby nemuseli viesť účtovníctvo. Sú vo výške 40 alebo 60% Ak máš čas, tak si skús popozerať na Porade aj iné články. Daj si vyhľadávať paušálne výdavky a zobrazí sa ti kopec článkov, napr. aj tu:

http://www.porada.sk/t30813-pausalna-dan.html?highlight=pau%B9%E1lne+v%FDdavky

A nezdaniteľné minimum pre rok 2006 je 90816 Sk, táto čiastka sa každoročne mení podľa výšky životného minima.
Jozef I
25.09.06,08:30
Mam ponuku pracovať na zivnost v jednej fabrike.Ponukany plat je 103sk/hod.Poradte mi prosim oplati sa tým vobec zaoberat pripadne aka suma je podla vas minimalna nato aby som pracoval cez zivnost?Dakujem

Ak to nie je otázka prežitia tak by som asi do toho nešiel. Ak by si bol zamestnanec tak za teba zamestnávateľ platí odvody a mal by si aj nejaké iné soc. výhody, prac oblečenie, náradie a obedy a pod.
Ak budeš SZČO tak je to administratívne trochu náročné, musíš si sám platiť odvody ako bolo spomenuté vyššie, prihlášky do poisťovne, každoročne podávať daňové a iné hlásenia napr. do soc. poisťovne... atď.
To rozhodnutie je na tebe. ;)
Dana K.
25.09.06,08:38
Ak to nie je otázka prežitia tak by som asi do toho nešiel. Ak by si bol zamestnanec tak za teba zamestnávateľ platí odvody a mal by si aj nejaké iné soc. výhody, prac oblečenie, náradie a obedy a pod.
Ak budeš SZČO tak je to administratívne trochu náročné, musíš si sám platiť odvody ako bolo spomenuté vyššie, prihlášky do poisťovne, každoročne podávať daňové a iné hlásenia napr. do soc. poisťovne... atď.
To rozhodnutie je na tebe. ;)

A ešte doplním, že ako zamestnanec máš nárok aj na dovolenku, ktorú ti zamestnávateľ preplatí, ako SZČO si tiež môžeš vybrať voľno, ale či ti ho niekto preplatí:confused: . A aj prepustiť ťa teoreticky môžu kedykoľvek, žiadna výpovedná lehota, odstupné, odchodné atď.... Fakt je to na tebe