Maxinka
25.09.06,10:48
Prosím Vás radu. Konateľ do svojej s.r.o. vložil svoje vlastné peniaze zo svojho súkromného účtu do pokladne na nákup auta.Aký účtovací predpis mám použiť? 211/491
kacena26
25.09.06,08:50
ja dávam 211/365, pokial sa mu to raz vráti
Maxinka
25.09.06,09:00
V mojom prípade sa jedná o nasledovné:konateľ nebude požadovať vrátenie peňazí, nakoľko si chcel kúpiť auto a nemal dostatok finančnej hotovosti na svojej s.r.o. a tak to riešil týmto spôsobom, že časť peňazí dal zo svojho súkromného a časť z podnikateľského účtu.Ja som celú sumu auta zaradila do IM s.r.o. Mám aj tak použiť nasledovnú predkontáciu?
Zoltán Kovács
25.09.06,09:02
V mojom prípade sa jedná o nasledovné:konateľ nebude požadovať vrátenie peňazí, nakoľko si chcel kúpiť auto a nemal dostatok finančnej hotovosti na svojej s.r.o. a tak to riešil týmto spôsobom, že časť peňazí dal zo svojho súkromného a časť z podnikateľského účtu.Ja som celú sumu auta zaradila do IM s.r.o. Mám aj tak použiť nasledovnú predkontáciu?

Podľa môjho názoru áno. Aj keď nechce späť svoje súkromné peniaze, na konci roka budeš mať možnosť ak je napr. privysoký stav pokladne znížiť o vrátenie tých peňazí. Samozrejme iba dokladovo to vykonáš.
Johanka
25.09.06,09:08
Účet 491 už podľa názvu nie je na toto vhodný - Vlastné imanie fyzickej osoby - podnikateľa. Tu sa účtujú vklady FO ak účtuje v podvojnom účtovníctve.
Dana K.
25.09.06,09:10
Teoreticky ste to mohli poriešiť ako navýšenie ZI, ale s tým by bolo asi viac roboty.
Johanka
25.09.06,09:11
Podľa môjho názoru áno. Aj keď nechce späť svoje súkromné peniaze, na konci roka budeš mať možnosť ak je napr. privysoký stav pokladne znížiť o vrátenie tých peňazí. Samozrejme iba dokladovo to vykonáš.
Mne sa skôr zdá, že on netuší, že tieto peniaze môže vložiť do spoločnosti ako pôžičku , ktorá mu môže byť vrátená .
Maxinka
25.09.06,09:37
Ďakujem veľmi pekne, urobila som to tak ako ste mi poradili 211/365!Zdá sa mi to najrozumnejšie.
ivako
25.09.06,10:04
Vklad spoločníka do s.r.o., ktorý nie je pôžičkou a ani nezvyšuje základné imanie by sa mohol účtovať na účte 413-Ostatné kapitálové fondy. Čo vy na to poraďáci?
ecuch
25.09.06,11:16
Nie,na účet 413 podľa novelizovaných postupov vlastne ani nie je čo účtovať.
Teoreticky sa tam majú účtovať vklady spoločníkov nezvyšujúcich základné imanie. Prakticky však obchodný zákonník takéto vklady nepozná. Keď spoločník "daruje" vlastnej firme peniaze,nech je už dôvod akýkoľvek, tak ich zúčtujte do výnosov. Ani účtovanie do záväzkov voči spoločníkovi nie je namieste, nemáte predsa žiadnu zmluvu (napr. o pôžičke), na základe ktorej by vám nejaký záväzok vznikal.
Zdenka29
25.09.06,12:07
Aj ja účtujem vklad spoločníka na 211/365, je to úplne v poriadku.
Dana K.
25.09.06,12:10
. Ani účtovanie do záväzkov voči spoločníkovi nie je namieste, nemáte predsa žiadnu zmluvu (napr. o pôžičke), na základe ktorej by vám nejaký záväzok vznikal.

Ale nie je problém takúto zmluvu ku každému vkladu napísať. Potom sa to môže účtovať 211/365?
Tatiana
25.09.06,13:18
Nie,na účet 413 podľa novelizovaných postupov vlastne ani nie je čo účtovať.
Teoreticky sa tam majú účtovať vklady spoločníkov nezvyšujúcich základné imanie. Prakticky však obchodný zákonník takéto vklady nepozná. Keď spoločník "daruje" vlastnej firme peniaze,nech je už dôvod akýkoľvek, tak ich zúčtujte do výnosov. Ani účtovanie do záväzkov voči spoločníkovi nie je namieste, nemáte predsa žiadnu zmluvu (napr. o pôžičke), na základe ktorej by vám nejaký záväzok vznikal.Pred štyrmi rokmi som účtovala s.r.o. so zahraničnou účasťou, kde zahraniční majitelia posielali svoje peniaze zo zahraničia v USD a v EUR na podnikateľský účet. Fakt som nevedela, že kde mám tie peniaze dávať, na ktorý účet. Až po konzultáciách s daňovým úradom mi povedali, že na 365 mohla by som ale správnejšie je účet 413.
Cibaj
25.09.06,16:04
Ja používam účet 249 - Krátkodobé finančné výpomoci- s tým, že konateľovi
peniaze vrátim z pokladne. Samozrejme prikladám k tomu Zmluvu o pôžičke.
liba2
25.09.06,16:57
Treba rozlišovať, od koho je pôžička prijatá:
- ak od spoločníka (môže byť aj konateľom v jednej osobe) , používam účet 365-Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom,
- ak od konateľa ktorý nie je spoločník , používam účet 249-Ostatné krátkodobé výpomoci.
ecuch
26.09.06,04:37
Pred štyrmi rokmi som účtovala s.r.o. so zahraničnou účasťou, kde zahraniční majitelia posielali svoje peniaze zo zahraničia v USD a v EUR na podnikateľský účet. Fakt som nevedela, že kde mám tie peniaze dávať, na ktorý účet. Až po konzultáciách s daňovým úradom mi povedali, že na 365 mohla by som ale správnejšie je účet 413.

Pred štyrmi rokmi to platilo, teraz už nie, s tou 413 kou. A pokiaľ ide o účet 365 , jednoducho logicky mi vychádza, že na tento účet sa účtuje pri vzniku záväzku voči spoločníkovi. A ak si on nenárokuje vrátenie tých peňazí, tak aký záväzok mi vznikol? Prečo to neúčtovať rovno do výnosov?
ecuch
26.09.06,04:40
Ale nie je problém takúto zmluvu ku každému vkladu napísať. Potom sa to môže účtovať 211/365?

Áno, to určite áno, ak je podpíše. Ale chce ich naozaj späť tie peniaze?
Vianocka
14.11.06,10:56
Prosim, nemate niekto vzor takejto zmluvy o pozicke. Potrebovala by som to surne. Vopred dakujem
Vianocka
14.11.06,14:12
Prosim, nemate niekto vzor takejto zmluvy o pozicke. Potrebovala by som to surne. Vopred dakujem

Dakujem, uz netreba. Trochu som sa pohrabala na PORADE a nasla som.