baal89
05.10.21,17:02
Potreboval by som zbúrať 2 stavby na mojom pozemku. Stavby nevlastním a tie stavby sú jeden rodinný dom dlhodobo neobývaný a rozpadá sa (stavba z váľkov a kameňa) a druhý dom o veľkosti 4x5m nedostavaný je to ako hrubá stavba taktiež dlhodobo neobývaný a rozpadá sa. Obe stavby znečisťujú moju parcelu. Obe stavby majú pridelené súpisné čísla, ale nie sú zapísané v katastri (Majiteľov neviem dopátrať, respektíve asi už nežijú a obec mi nechce poskytnúť info). Chcem tieto stavby zbúrať ale stavebný úrad a ani obecný úrad mi nechce povedať ako sa to dá. Každý od toho dáva ruky preč a hovoria že také neexistuje a nevedia čo robiť. Prosím ako mám postupovať? Môžem to len tak zbúrať bez nejakého povolenia? Nechcem mať potom opletačky s úradmi. Ďakujem.
misoft
05.10.21,17:54
Pokiaľ majú číslo súpisné - obec musí vedieť, komu a na akom základe ich pridelila. Takže takto by sa zistil majiteľ, prípadne následní vlastníci a potom ich vyzvať na odstránenie stavby.
Ak je vlastník neznámy - patria štátu. Pokiaľ nie sú zaznačené v katastri - právne neexistujú.
baal89
05.10.21,18:11
Ďakujem, ja by som rád sám zbúral tie stavby, ale nechcem mať z toho problémy. Za čo by ma reálne mohli naťahovať? Kedže právne neexistujú tak by ani nemali za nič . nie?
buchač
05.10.21,18:19
Nezbúraj...lebo na to potrebuješ povolenie, aj keby tvoje bolo.
Urob tak, aby ...................................
Capisci ? ;)
marjankaj
05.10.21,19:00
Zaujímalo by ma, ako si sa dostal k tomu pozemku. To si ho kúpil a nevšimol si si, že sú na ňom aj stavby?
Mária27
05.10.21,20:21
Pozri stavebný zákon od § 88 Odstraňovanie stavieb

§ 88
(1) Stavebný úrad nariadi vlastníkovi stavby odstránenie
a) závadnej stavby ohrozujúcej život alebo zdravie osôb, pokiaľ ju nemožno hospodárne opraviť,

§ 91
Ak sú závadným stavom stavby bezprostredne ohrozené životy osôb a ak stavbu nemožno zachovať, môže stavebný úrad výnimočne vydať ústny príkaz na odstránenie stavby a zabezpečiť odstránenie stavby bez prerokovania s vlastníkmi stavby. Stavebný úrad najneskoršie do 3 dní písomne oznámi rozhodnutie vlastníkovi stavby a dôvody, pre ktoré bol príkaz vydaný, a rozhodne o úhrade nákladov na odstránenie stavby.

§ 97 Účastníci konania
(1) Účastníkmi konania podľa § 86 až 96 sú právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú vlastnícke alebo iné práva k pozemku alebo stavbe a ktorých práva, právom chránené záujmy alebo povinnosti môžu byť rozhodnutím priamo dotknuté.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1976/50/20210601