Ufon1503
06.10.21,09:45
Dobrý deň prajem. Aktuálne riešim príspevok z úradu práce na kúpu automobilu pre zťp. Všetky náležitosti spĺňam avšak mám trochu komplikácie s výberom automobilu. Bol mi priznaný príspevok na kúpu automobilu s manuálnou prevodovkou. Avšak pri hľadaní vhodného auta som zistil že vozidlá s automatickou prevodovkou sú lacnejšie nakoľko je ich presýtený trh. Môžem teda kúpiť na môj priznaný príspevok na auto s manuálom kúpiť namiesto toho auto s automatom?
ivka70
06.10.21,07:51
a co tak sa informovat na UP, kde ti ten prispevok takto schvalili? pripadne poziadat o zmenu?
Ufon1503
06.10.21,08:04
Príspevok na automat mi zamietli, avšak automaty sú aktuálne lacnejšie ako manuály. Pýtam sa skôr či nemá niekto osobnú skúsenosť s takouto situáciou.
Chobot
06.10.21,20:18
Keď ti priznali príspevok na auto, tak je jedno, či si kúpiš manuálnu prevodovku alebo automatickú.

Jedine, keby si žiadal o ten vyšší príspevok na automatickú prevodovku z dôvodu väčšieho postihnutia a potreby úpravy auta spočívajúceho v automatickej prevodovke, vtedy by si musel kúpiť auto s automatickou prevodovkou a nie manuálnou.

Opačne to neplatí. Dostaneš príspevok v priznanej výške, a potom či si kúpiš benzín, diesel, manuál alebo automatiku to je jedno. Tam nie je obmedzenie, že pri štandardnom príspevku si môžeš kúpiť len manuál. Len ten príspevok bude stále 6 638,79 €.

Nám pred 4 rokmi tiež priznali "obyčajný" príspevok a rozhodovali sme sa medzi manuálom a automatikou. Vtedy automaty boli o 4-5 tisíc € drahšie, tak sme kúpili manuál. Ale mohli sme kúpiť aj automatiku.

Nechce sa mi veriť, že auto s automatickou prevodovkou v rovnakom štandarde a rovnakej výbave je lacnejšie, ako s manuálnou prevodovkou. Daj taký príklad - odkaz na cenník, aby si dokázal, že netáraš.
Ufon1503
06.10.21,21:43
Ďakujem, tvoja odpoveď mi teraz veľmi pomohla. Čo sa týka konkrétneho príkladu ten tu teraz neviem dať, riešim kúpu vozida zo zahraničia s majiteľom bazáru, ktorému som zadal požiadavky na auto a on mi povedal, že autá do takej cenovej relácie akú som mu zadal sú buď s vysokým nájazdom alebo v horšom stave. Preto on sám mi povedal, že keby som mohol mať automat, má pre mňa autá určite s lepším nájazdom prípadne v lepšom stave. Podám mu zajtra tú informáciu, ktorú si mi poskytol a budem čakať na jeho ponuky, ktoré mi zašle.
Chobot
06.10.21,23:00
Len pozor pri ojazdených autách - na príspevok nesmie byť auto staršie ako 5 rokov.
Ufon1503
06.10.21,23:08
Jasné to viem, to je aj prvá požiadavka, ktorú som zadal aby auto nebolo staršie ako 5 rokov.
faro1
07.10.21,05:00
Len aby sa ti lacná kúpa auta zo zahraničia nepredražila:https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/602859-carvago-jazdene-auta-su-predrazene-a-kazde-piate-je-v-absolutne-nevyhovujucom-stave/
Vo všeobecnosti sa oprava automatickej prevodovky vyšplhá do stoviek eur, až tisícov.... Ja osobne by som nešiel do jazdeného auta, ale kúpil nové,napr.Sandero.
Ufon1503
07.10.21,05:09
Otec je automechanik, takže pred kúpou si samozrejme dám auto prekontrolovať. Určite som však rozhodnutý skôr pre autá z koncernu VAG.
Chobot
07.10.21,07:38
Ad. faro1: možno aj to je práve dôvod, prečo má Ufon ponuky na ojazdené autá s automatikou lacnejšie, ako s manuálom.

Inak my sme kúpili na ten príspevok nové auto. Tak človek aspoň vie, ako ho používa a šanuje ho od začiatku.