valeriam
25.11.04,13:44
V jednoduchom účtovníctve ešte nie som celkom doma, tak by som potrebovala poradiť v jednej (zatiaľ) veci:
Na živnostenský úrad potrebujeme odovzdať Výkaz o majetku a záväzkoch, ktorý bude mať v r.21 hodnotu najmenej 760.000,-
Stačí ak ku koncu roka vložíme chýbajúcu čiastku na BÚ? Je to také jednoduché? A ešte sa radšej spýtam, aj keď asi hlúposť- z tohto vkladu, ak to bude osobný vklad podnikateľa nie sme povinní nič platiť? Je to príjem neovlyvňujúci základ dane, ale ak som na niečo zabudla...
valeriam
25.11.04,19:52
:(Nikto mi neodpovie? Kočky živnostníčky, vy v tom viete chodiť.
Ak vložím 30.12.04 nejaké peniaze na účet, trebárs aj požičané, a 2.1.05 ich vyberiem, "zlepším" si výkaz za rok 2004. Nič viac? :(
VieraM
25.11.04,21:45
Ano, v podstate ak si potrebujete zvýšiť majetok je to tak jednoduché. Vložíte na BU peniaze ako osobný vklad podnikateľa. Tento sa nezahrňuje do daňových príjmov /neplatí sa nič/. Výber osobného vkladu sa tiež nezahrňuje do daňových výdavkov. Asi by som napísala komentár - zdôvodnenie toho vkladu napr. nejaký
plánovaný obchodný zámer ktorý sa nezrealizoval. To len pre prípadnú daňovú kontrolu.
valeriam
26.11.04,07:35
Vierka ďakujem, si zlatá že si sa ozvala.:)
Nike
26.11.04,08:44
Ale pozor na "požičané", lebo zmluvu o pôžičke máš ako záväzok vo výkaze a si opäť na 0. Takže len súkromný vklad vlastných peňazí.
valeriam
26.11.04,09:20
...alebo sa dohodnúť s odberateľmi, nech počkajú s platbou do nového roka- aj to by mohlo ako-tak pomôcť však?
Nike
26.11.04,09:26
To asi nie, lebo záväzok sa ti vo výkaze objaví a si na 0. Keď zaplatíš máš menej peňazí aj menej záväzkov - stále je to +-0. Ber to ako MD a D Vrchná časť výkazu je MD a spodná D, ty potrebuješ navýšiť len MD.
valeriam
26.11.04,09:41
Nike, ja som myslela ako pohľadávku, to by zvýšilo majetok, ak by neboli vysoké záväzky, čo nie sú.
Nike
26.11.04,09:43
Sorry, pohľadávka ano. (prepáč učtujem FA zblbla som)
ricij
26.11.04,11:18
:(Nikto mi neodpovie? Kočky živnostníčky, vy v tom viete chodiť.
Ak vložím 30.12.04 nejaké peniaze na účet, trebárs aj požičané, a 2.1.05 ich vyberiem, "zlepším" si výkaz za rok 2004. Nič viac? :(
Myslím si, že ani BÚ netreba, pokojne aj v hotovosti na papieri. Je to trošku drzé, ale prečo nie?
valeriam
26.11.04,21:30
ricij- veď máš pravdu, je to len pre ten živnostenský úrad, tak nech majú tety radosť!
ekin
27.11.04,16:55
nechapem, načo to je zivnost.úradu? keby si povedala, ze kvôli banke..alebo inemu...takto skutočne nechápem...
a suhlasim s ricij..papierovo staci prijat do pokladne..a preco? hm,hm..mozno chceme v januari volačo velke kupit..lebo je to neobvykla transakcia..Tak vedieť dôvod, mozno lepsie poradime
valeriam
28.11.04,17:30
Dôvod, prečo živnostenský úrad je taký, že živnostník je dopravca. Podľa živnostenského zákona musí zdokladovať majetok cca 360.000 Sk (9000 EUR) na prvé vozidlo a na každé ďalšie 200.000,-Sk.
Inak vďaka za rady:)
ilona
28.11.04,18:25
Ja tie peniaze idem dať len akože do pokladne a v januári ich s ruším.Mám ten istý prípad s prepravcom,keď chce byť štát klamaný a robí takéto zákony,nech je.Ak prepravca tento majetok nepreukáže k 31.12.zrušia mu živnosť,už to má aj na papieri od živnostenského úradu.Predĺžili mu to do konca januára,tak ja budem musieť dotedy urobiť daňové.
valeriam
29.11.04,08:59
Ilona- presne o toto ide, zdoteraz som JÚ nerobila, tak sa mi to zdalo akési, no prinajmenšom divné, že tak jednoducho môžem ovplyvniť, koľko vozidiel môže dopravca vlastniť, lebo podľa "preukázaného majetku" povolia počet vozidiel. Tak som počula, že ďalšiu kontrolu budú robiť asi až o 5 rokov, tak zvýšim majetok v r.21 aspoň na 5 vozidiel. Veď ak ich nebude mať, nič sa nedeje a ak bude dokupovať, tak to bude bez zbytočných problémov. A šmitec!