JDM
25.09.06,10:31
prosím zdatných poraďákov o radu:
-naša dopravná spoločnosť mala od roku 2003 neuhradený záväzok, konkrétne u jedného servisu faktúru - penále splatné v roku 2003. Boli vypočítané správne a patrili im, ale konateľ ich nechcel uhradiť, vraj až keď bude treba.
Lenže dnes potreboval opravu, účtareň mu faktúru našla, ale vystavila novú nasledovne:
stará suma penálov z roku 2003 bola navýšená o penále k dnešnému dňu a ešte nato vyrubená 19%-ná DPH, takže z nejakých 5200,-- Sk musel uhradiť takmer 9000,-- Sk.
Bol tento postup správny?dakujem
Martinella
25.09.06,08:52
prosím zdatných poraďákov o radu:
-naša dopravná spoločnosť mala od roku 2003 neuhradený záväzok, konkrétne u jedného servisu faktúru - penále splatné v roku 2003. Boli vypočítané správne a patrili im, ale konateľ ich nechcel uhradiť, vraj až keď bude treba.
Lenže dnes potreboval opravu, účtareň mu faktúru našla, ale vystavila novú nasledovne:
stará suma penálov z roku 2003 bola navýšená o penále k dnešnému dňu a ešte nato vyrubená 19%-ná DPH, takže z nejakých 5200,-- Sk musel uhradiť takmer 9000,-- Sk.
Bol tento postup správny?dakujem

To že navýšili penále, je v poriadku. Ale DPH? Penále ako postih za neskorú úhradu určite nie sú predmetom DPH.
JDM
25.09.06,09:28
ďakujem za odpoveď, ale to navýšenie penálov /dopočítanie/ sa bežne nerobí, či áno?
Martinella
25.09.06,10:19
ďakujem za odpoveď, ale to navýšenie penálov /dopočítanie/ sa bežne nerobí, či áno?

Záleží na zmluve, ak nejaká je. Ale bežne sa penále dopočítavajú až do dňa úhrady konečnej čiastky.
JDM
25.09.06,11:00
Pôvodná fa na opravu bola uhradená na 4x v roku 2003. Pôvodné penále boli k tejto faktúre vyrátané ku dňom podlžnosti v tom roku 2003, a právom im patria. Ale konatelia neuhradili len tieto penále, ostatné faktúry áno, a práve faktúra na úroky z omeškania - ktorá teda nebola v roku 2003 uhradená,/ ale keďže sa vyhrážali, že auto neopravia, /bola navýšená o penále k dnešnému dňu, a ešte o DPH.
Nebola nijaká zmluva, proste nič. Ja im chcem napísať, hoci konateľ uhradil celkovú sumu na fa /teda pôvodné penále, navýšené k dnešnému dňu aj ss DPH/, že postupovali nesprávne, a požiadať ich, aby vystavili buď dobropis, alebo to celé stornovali a mi im uhradili len penále za rok 2003.
ďakujem za názory
účtovník 007
25.09.06,11:08
Tak potom penále k penálom sa už neúčtujú. Ak Vás penalizovali vždy ku dňu splátky pôvodnej fa, majú penále vysporiadané. Tieto predmetné penále treba uhradiť a žiadne ďalšie už nemajú právo účtovať. Fa (navýšené penále)treba vrátiť ako neopodstatnenú.

PS:PS: Ja som dobre Tvoju otázku hneď nepochopila, nakoľko si neuviedla, že Vás už penalizovali a fa bola celá uhradená.
:D Už som to vymazala.
Martinella
25.09.06,11:12
Tak potom penále k penálom sa už neúčtujú. Ak Vás penalizovali vždy ku dňu splátky pôvodnej fa, majú penále vysporiadané. Tieto predmetné penále treba uhradiť a žiadne ďalšie už nemajú právo účtovať. Fa treba vrátiť ako neopodstatnenú.

PS: Ja som dobre Tvoju otázku hneď nepochopila, nakoľko si neuviedla, že Vás už penalizovali a fa bola celá uhradená.

Tak som tomu rozumela aj ja. Súhlasím s účtovník 007.
JDM
26.09.06,07:19
Tak si predstavte, že dnes prišiel dobropis na faktúru, kde bolo penále pôvodné navýšené o penále nové do dátumu zaplatenia a DPH, žiaľ aj nová faktúra, ktorá bola ponížená len o DPH.
Je možné sa na niečo odvolať, ak nesúhlasím s navýšením penálizačnej faktúry o nové penále /penále od roku 2003 zaplatené až 23.09.06/?
Ďakujem.